STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -7 στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, για να πάρει τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό (77-72) στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος. Πως τα κατάφερε; Το Sport24.gr παρουσιάζει καρέ - καρέ κάθε φάση στο διάστημα της "ερυθρόλευκης" ανατροπής, δίνοντας έμφαση στα "πράσινα" αμυντικά κενά.

Πέντε λεπτά. Τόσα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να πάρει τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ότι κι αν έκανε μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα, δεν είχε σημασία. Από τη στιγμή που το φώτο φίνις των "ερυθρολεύκων" ήταν εντυπωσιακό και αυτό των "πρασίνων" σχεδόν... αναιμικό, η μπίλια έκατσε στην πλευρά της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία έχει στα χέρια της το πρώτο match ball των τελικών.

Το Sport24.gr ξεχωρίζει κάθε φάση των τελευταίων πέντε λεπτών του ντέρμπι, εστιάζοντας στη στόχευση της "πράσινης" επίθεσης, το... μονοπώλιο του Βασίλη Σπανούλη, αλλά και την έλλειψη ενέργειας, "καθαρού μυαλού" και επιλογών από την πλευρά του "τριφυλλιού", που κόστισε την ήττα στο ΣΕΦ.

Το πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό γιγαντώθηκε στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, εκεί όπου η άμυνά του δεν είχε ενέργεια, "ανάσες" για να γίνουν οι περιστροφές και την πνευματική ετοιμότητα για να ακολουθηθεί το πλάνο. Σε αυτό το τελευταίο βέβαια μείζονα ρόλο έπαιξε η κούραση, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη και τον Τζέιμς Γκιστ να είναι αυτοί που αντιμετώπισαν τα περισσότερα προβλήματα, όπως φαίνεται άλλωστε από τις 0/4 βολές που είχαν μέσα σε ένα λεπτό (από το 36'44'' έως το 37'51'').

Πέρα από αυτό, είναι ενδεικτικό πως ο Ολυμπιακός σημείωσε τον ίδιο αριθμό πόντων (18) από το 20'00'' έως το 34'55'' και από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος. Με τον Βασίλη Σπανούλη να "μιλά" στο πιο κρίσιμο σημείο, με τους 11 πόντους που σημείωσε.

Το... κακό ξεκίνησε ουσιαστικά από το σημείο που ο Ιωάννης Παπαπέτρου κάρφωσε την μπάλα, για να ρίξει τη διαφορά στους πέντε πόντους (61-66) με κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά να μένουν. Η ερώτηση βέβαια είναι: πως βρέθηκε μόνος του στην "πράσινη" ρακέτα;

Στην επόμενη επίθεση, ο Τζέιμς Φελντέιν θα παίξει "ένας με έναν", για να σκοράρει με ανάποδο λέι απ, μειώνοντας τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός βάζει τέλος στα κάτι παραπάνω από τρία λεπτά ανομβρίας, έχοντας μια ακόμη ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη (71-68 στο 38'22'').

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης θα "απαντήσει" με 1/2 βολές (74-69 στο 1'05'') μετά το φάουλ που κέρδισε από τον Οθέλο Χάντερ, αλλά στη συνέχεια θα είναι ο... μοιραίος παίκτης των "πρασίνων".