STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τα Τρίκαλα νίκησαν την Καβάλα

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, τα Τρίκαλα νίκησαν την Καβάλα με 73-64, χάρη σε ένα 8-0 σερί τους στη τέταρτη περίοδο. Νταμπλ-νταμπλ από τον Γκόνγκερ (19π, 10π).

Για την δεύτερη αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι με έντονο ανταγωνισμό και δυνατές μάχες, τα Τρίκαλα νίκησαν την Καβάλα με σκορ 73-64. Καταλυτικό το 8-0 στη τέταρτη περίοδο από τους γηπεδούχους, έκανε νταμπλ-νταμπλ ο εξαιρετικός Γκόνγκερ (19π, 10π).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ντιμίτριους Γκόνγκερ ήταν ο MVP του αγώνα, καθώς σε 32 λεπτά συμμετοχής έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, μη χάνοντας σουτ από την περιφέρεια (2/2τρ, 4/8δ, 5/β)

Ο αριθμός του αγώνα

Αν και τα Τρίκαλα μέτρησαν 19 λάθη στο ματς, έχοντας και αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (13/19), αυτό δεν τους δημιούργησε πρόβλημα στο να φτάσουν στη νίκη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό και ισόπαλο (62-62) στο 36', αλλά το γρήγορο 8-0 σερί των γηπεδούχων ουσιαστικά "σκότωσε" τους φιλοξενούμενους που από εκείνο το σημείο και μετά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Το ματς

Οι καλές άμυνες και τα άστοχα σουτ ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Καβάλα να προηγείται με σκορ 3-6 στο 5'. Ο Κόνγκερ με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα (11-10) στους γηπεδούχους, με το 14-16 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σόκο διαμόρφωσε το 21-21 στο 13', ενώ ακολούθως ο Κεμπ διαμόρφωσε το 23-26 στο 15', με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες στο παρκέ, κάνοντας όμως και αρκετά λάθη. Ο Ντάουελ με τρίποντο και ακολούθως ο Σόκο έφεραν τα Τρίκαλα στο +8 (35-27) στο 18', μετρώντας ένα σερί 8-0 σε τέσσερα λεπτά. Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 37-30.

Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Σόκο να διαμορφώνει το 44-34 στο 25'. Ο Κόνγκερ με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +11 (49-38), αλλά στη συνέχεια οι Βάργκας και Κοστόφ μείωσαν σε 52-46 στο 29'. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπδούχους να προηγούνται με 55-48.

Στη τέταρτη περίοδο η Καβάλα αντέδρασε και με σερί πόντους, αλλά και χάρη στο τρίποντο του Κοστόφ, μείωσε σε 57-56 στο 33'. Ο Γιαννακίδης με τρίποντο μείωσε σε 60-59 στο 35', βάζοντας... φωτιά στο ματς, ενώ ακολούθως με τον ίδιο τρόπο έφερε το ματς στα ίσα (62-62) στο 36'. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0, ξεφεύγοντας με 70-62 στο 38', κερδίζοντας στο τέλος και το ματς με 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 55-48, 73-64

Ανά δεκάλεπτο: 14-16, 23-14, 18-18, 18-16

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ντόουελ 17 (2), Τσιάρας 6, Κόνγκερ 19 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Κουκουλάς, Βίλαλμσον 3, Σόκο 13, Καραθανάσης 5 (1), Ρόμπινσον 5 (1), Καλογιαννίδης, Τιγκ 5.

ΚΑΒΑΛΑ: Γκόρντον 3 (1), Κεμπ 9, Ταπούτος 2, Κοστόφ 17 (2), Βάργκας 11, Βαν ντερ Μαρς, Μέντλιν 6 (1), Γιαννακίδης 8 (2), Σταμπουλής, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 8 (2).