STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τα Τρίκαλα εξασφάλισαν την παραμονή στο Λαύριο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Τα Τρίκαλα επικράτησαν εκτός έδρας του Λαυρίου (80-75) και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία για μία ακόμη χρονιά. Κορυφαίος ο Μπράντον Μπράουν (28 πόντοι, 9 ριμπάουντ) που κράτησε "όρθια" την ομάδα του στο διάστημα της αντεπίθεσης των γηπεδούχων.

Τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη στο "ματς της χρονιάς" απέναντι στο Λαύριο (80-75) και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ για μία ακόμη αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήρε από νωρίς το προβάδισμα και χάρη στη δράση των Τζάστιν Ρόμπινσον (20 πόντοι με 7/10 σουτ) και Μπράντον Μπράουν (28 πόντοι με 12/20 σουτ συν 9 ριμπάουντ) έμεινε "όρθια" στην αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, για να πάρει τη νίκη και μαζί την παραμονή στην κατηγορία.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μπράντον Μπράουν έκανε όλη τη δουλειά για τα Τρίκαλα αφού σε 32'53'' συμμετοχής είχε 28 πόντους με 11/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/8 βολές, μαζί με 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη και 2 τάπες.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 2'24'' να μένουν στο παιχνίδι (70-68), αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν μπόρεσαν να το διατηρήσουν, με τα Τρίκαλα να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι Τζάστιν Ρόμπινσον και Μπράντον Μπράουν είχαν 19/30 σουτ εν αντιθέσει με τα 11/34 των υπόλοιπων παικτών των Τρικάλων.

Η αστοχία αποτέλεσε το μεγαλύτερο πρόβλημα του Λαυρίου στο πρώτο ημίχρονο, κι ως εκ τούτου δικαιολογήθηκε πλήρως το -12 (32-44) της ανάπαυλας. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν μπορούσαν να βρουν τον στόχο από την περιφέρεια (3/17), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεπείς στις δύο πλευρές. Κι όσο το δίδυμο των Μπράντον Μπράουν και Όβι Σόκο είχε τον έλεγχο κοντά στο καλάθι, όλα ήταν απλά.

Το "ξέσπασμα" του Λαυρίου στο τρίτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με το τρίτο φάουλ του Όβι Σόκο περιέπλεξε κάπως την κατάσταση, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν στον πόντο (56-57) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση, μετά από πολλή ώρα.

Με 2'24'' να μένουν στο παιχνίδι, ο Ουσμάν Κρουμπάλι έδωσε το προβάδισμα (70-68) στο Λαύριο, αλλά από εκεί κι έπειτα τα δεδομένα άλλαξαν άρδην. Ο Τζάστιν Ρόμπινσον ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και με δικές του αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα οδήγησε τα Τρίκαλα στο "διπλό" (75-80), που έφερε την εξασφάλιση της παραμονής, μια αγωνιστική πριν το φινάλε της regular season.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 32-44, 56-57, 75-80.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κέσελ 1 (0/8 σουτ), Σακελλαρίου 2, Νίξον 12, Κακλαμανάκης 4, Μπάρλος 18 (2), Γιανγκ 4, Κρουμπάλι 14 (10 ριμπ.), Τσίρος 1, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Μπιρούτα, Μπολντς 15 (4).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Σόκο 13 (1), Τσιάρας 5 (1), Βίλαλμσον 5 (1), Ρόμπινσον 20 (3), Μπράουν 28 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Καντούγκαν 2, Καραθανάσης 3, Τζόουνς 2, Βαρυτιμιάδης 2.