STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τα Τρίκαλα διέλυσαν τον Απόλλωνα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Τα Τρίκαλα διέλυσαν τον Απόλλωνα με 84-67, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ρόμπινσον (5/7τρ, 17π) και Σοκό (25π). Οι δύο ομάδες παρέμειναν στην κατηγορία, αλλά έμειναν εκτός playoffs.

Για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, τα Τρίκαλα νίκησαν τον Απόλλωνα Πάτρας με 84-67. Οι γηπεδούχοι διέλυσαν τον αντίπαλο τους στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ρόμπινσον (5/7τρ, 17π) και Σοκό (25π). Οι δύο ομάδες παρέμειναν στην κατηγορία, έμειναν εκτός playoffs. Αυτό ήταν το τελευταίο ματς για τα Τρίκαλα με προπονητή τον Κώστα Φλεβαράκη, ο οποίος έχει γνωστοποιήσει πως θα αποχωρήσει από την ομάδα.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Οβί Σοκό ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι μετρώντας με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 5/7 τρίποντα που σημείωσε στο παιχνίδι ο "καυτός" Τζάστιν Ρόμπινσον.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, στην οποία τα Τρίκαλα βρήκαν εντυπωσιακό αριθμό, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 27-10, με τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν την διαφορά στο +21 (71-54).

Το ματς

Τα Τρίκαλα στο 5' προηγήθηκαν με 10-7 με κάρφωμα του Μπράουν, αλλά και με +4 (17-13) ύστερα από τρίποντο του Ρόμπινσον, ο οποίος στην συνέχεια με νέο σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 23-15 στο σκορ, με το 23-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον "καυτό" Ρόμπινσον να είναι και πάλι εύστοχος από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 34-30. Ο Τζαουάρα έφερε το σκορ στα ίσα (41-41), με το 48-44 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τους Σοκό (18π) και Ρόμπινσον (4/5τρ, 14π) να οδηγούν τους γηπεδούχους, με τον Ντίλαρντ (20π, 4/5τρ) να αντιστέκεται για τους Πατρινούς.

Στην τρίτη περίοδο τα Τρίκαλα πάτησαν... γκάζι, με τον Απόλλωνα να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Ο Βίλιαμσον με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +10 (60-50) στο 25', με τους γηπεδούχους ακολούθως να μετρούν ένα 11-0 σερί, "γράφοντας" το 71-50 στο 29'. Ο Τσιάρας στο τέλος εκτόξευσε την διαφορά στο +21, με το 75-54 να είναι το σκορ στο 30'.

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Σοκό να φέρνει την διαφορά στο +23 (81-58) και τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στην νίκη με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-44, 75-54, 84-67

Ανά δεκάλεπτο: 23-17, 27-10, 27-10, 9-13

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 25, Τσιάρας 5, Βίλιαμσον 11, Ρόμπινσον 17, Μπράουν 17, Κάντουγκαν 4, Τσιλούλης, Τζόουνς 2, Καλές 3, Βαρυτιμιάδης.

Απόλλων Π. (Μέξας): Ντίλαρντ 16, Κουζέλογλου 5, Μέιερ 2, Σάντλερ 4, Γουντς 16, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 1, Μαστρογιαννόπουλος, Πάμλμπλαντ 11, Τζαουάρα 7, Λαμπρόπουλος 2, Νικολόπουλος 3.