STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Σπουδαίο διπλό στο Ρέθυμνο για το Λαύριο

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα από τον Άρη, το Λαύριο "ρέφαρε" με μεγάλο διπλό επί του Ρεθύμνου (73-95) στο "Μελίνα Μερκούρη".

Την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε το Λαύριο Megabolt, που επικράτησε στο "Μελίνα Μερκούρη" του Ρεθύμνου Cretan Kings (95-73) μία εβδομάδα μετά την ήττα του στα σημεία από τον Άρη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, ο Γκρέι έβαλε σε εκείνο το διάστημα τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, η διαφορά άνοιξε και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ να ανακάμψουν. Στο 1-3 πλέον οι Κρητικοί, στο 2-2 το Λαύριο που δείχνει ότι θα διεκδικήσει μία θέση στην πρώτη οκτάδα της Stoiximan.gr Basket League.

O MVP

Ο Στίβεν Γκρέι έκανε πράγματα και θαύματα στο "Μελίνα Μερκούρη", ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν πέτυχε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα για να "γονατίσει" τους γηπεδούχους. 25 πόντους με 6/10 μακρινά σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα έγραψε το κοντέρ του Αμερικανού, που ήταν απολαυστικός.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 6/7 τρίποντα και οι 30 πόντοι που πέτυχε το Λαύριο στο τρίτο δεκάλεπτο. Εξαιρετικά ισορροπημένο το παιχνίδι του, με 58% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα, 22 ασίστ και τα μισά λάθη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

To Λαύριο κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ στο πρώτο μέρος (14-24), με αποτέλεσμα όχι απλά να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά να έχει και το προβάδισμα. Η ομάδα του Σερέλη πίστεψε στις δυνάμεις της, έκανε τρομερή τρίτη περίοδο (16-30) με 6/7 τρίποντα, πήγε στο +19 (51-70) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το "Μελίνα Μερκούρη", είχε όμως αρκετό κόσμο που "πάγωσε" από την εξέλιξη της αναμέτρησης και δεν μπόρεσε να δώσει ώθηση στην ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Παναγιώτου, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 9 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 6, Μούντι 1 (0/5 σουτ σε 11 λεπτά), Ρόμπερτσον 17 (2), Μέντλοκ 10 (2), Κώττας 1, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 19 (5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 7 (7 ριμπάουντ), Μέιερ 5, Γκρέι 25 (6/10 τρίποντα), Γουίγκινς 8 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόνσον 14 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λεγκίκας, Κουζέλογλου 6 (2), Νίξον 14 (3), Μουρ 8 (1)

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 13/30 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 25 ριμπάουντ (7 επιθετικά - 18 αμυντικά), 13 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά Λαυρίου: 25/43 δίποντα, 12/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 43 ριμπάουντ (13 επιθετικά - 30 αμυντικά), 22 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Το Λαύριο θα υποδεχθεί τον Κολοσσό το Σάββατο 11 Νοεμβρίου στις 16:30, την ώρα που το Ρέθυμνο θα ταξιδεύει για να παίξει την Κυριακή 12 Νοεμβρίου στις 18:00 με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.