STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Σούπερ Κολοσσός, νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ

Ο Κολοσσός Ρόδου παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ επικρατώντας εντός έδρας με 74-56. Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τον "Δικέφαλο" στο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός "αντέδρασε" και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο μετά την κακή ήττα από τον Αρκαδικό. Οι Ροδίτες (δεν έπαιξε ο Αχονεν) επικράτησαν του ΠΑΟΚ με σκορ 74-56 και έτσι πήραν μια σπουδαία νίκη. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο (30-11 και 40-21) και στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 26 πόντους (65-39).

Σε κάθε περίπτωση ο Κολοσσός έκανε ένα σημαντικό βήμα για να βρίσκεται στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας με το τέλος του πρωταθλήματος (μάλιστα μπορεί να διεκδικήσει και ένα καλό πλασάρισμα εκτός από την συμμετοχή στα πλέι οφ) ενώ από την άλλη ο "Δικέφαλος" που για ένα ακόμη ματς επηρεάστηκε από τις απουσίες των Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη (ο ΠΑΟΚ έδειχνε και αρκετά κουρασμένος), γνώρισε την πέμπτη του σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ρέλεφορντήταν εξαιρετικός. Πέτυχε 16 πόντους στο ματς με τον ΠΑΟΚ ενώ έδωσε έξι ασίστ (είχε και τρία κλεψίματα).

Εκεί κρίθηκε το ματς

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 43-31 αλλά μετά ο Κολοσσός "πάτησε" γκάζι, προηγήθηκε με 59-35 και έτσι μπήκαν για τα καλά οι βάσεις για την νίκη (ο "Δικέφαλος" δεν έδειχνε ικανός πως μπορούσε να "απειλήσει" τους Ροδίτες), πριν καν "μπει" το τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο αριθμός

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο ημίχρονο (στο 20' έχανε με 40-25). Συγκεκριμένα είχε 3/14 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και το ότι η άμυνα του Κολοσσού ήταν πολύ "σφιχτή". Μάλιστα ο "Δικέφαλος" τελείωσε το ματς με 6/24 δίποντα.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 4-0 και με 7-2 μετά από τρίποντο του Λιούις. Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να σκοράρει και οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 10 πόντων (12-2). Ο Χάτσερ πέτυχε μία βολή (12-3 στο 5') ενώ στην συνέχεια ο ίδιος μείωσε σε 12-6. Η ομάδα του Λυκογιάννη "πάτησε" ξανά γκάζι (16-6) και μάλιστα πήρε ένα +13 (19-6 στο 7'). Ο Δέδας "χτύπησε" από τα 6.75 (19-9), ο Τσόχλας έκανε το 20-11 και οι Ροδίτες (έπαιζαν πολύ καλή άμυνα) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 24-11.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Τσόχλας χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (25-11), ο Κολοσσός ξέφυγε κι άλλο (28-11) και ο Λαρεντζάκης έδωσε αέρα 19 πόντων (30-11 στο 12') στους Ροδίτες! Ο "Δικέφαλος" ήταν πάρα πολύ άστοχος (3/16 σουτ), ο Τέπιτς διαμόρφωσε το 32-15 ενώ το 32-18 έγινε από τον Τσόχλα. Με τρίποντο του Τέπιτς "γράφτηκε" το 34-21 αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 προηγήθηκαν με 40-21. Ο Χάτσερ έκανε το 40-23 και το ημίχρονο έληξε 40-25.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 40-28 και σε 43-31. Ο Ρέλεφορντ έδωσε την λύση (45-31) και ο Λίντεν σκόραρε για τρεις (48-31 στο 23'). Οι γηπεδούχοι έφτασαν πάλι στο +19 (50-31), ο Μάρκοβιτς "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (50-33) και στο 27' έγινε το 52-33. Ο Κολοσσός πήρε ένα +23 (56-33), ο Λαρεντζάκης διαμόρφωσε το 59-35 και με δύο βολές του Χάτσερ "γράφτηκε" το 59-37 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μανωλόπουλος έκανε το 62-37 και στην συνέχεια ο Ρέλεφορντ "πήγε" την διαφορά στο +26 (65-39) μετά από τρίποντο που πέτυχε! Η συνέχεια του αγώνα ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα αφού ο ΠΑΟΚ ήταν κακός και προσπαθούσε να "κατεβάσει" την διαφορά. Στο 34' ο Κακαρούδης ξεμπλόκαρε τον "Δικέφαλο" (65-42), ο Λιάπης έκανε το 65-45 ενώ ο Τσόχλας με νέο τρίποντο μείωσε σε 67-48 (35'). Ο Τέπιτς μείωσε σε 70-51, ο Δέδας διαμόρφωσε το 74-54 και ο Κολοσσός κέρδισε με 74-56.

Δεκάλεπτα: 24-11, 40-25, 59-37, 74-56

Koλοσσός (Λυκογιάννης):Λίντεν 9 (2), Ρέλεφορντ 16 (2), Σαλούστρος 2, ΜακΓκι 8, Λιούις 8 (2), Λαρεντζάκης 13 (1), Μπίλλης, Οικονομόπουλος 3, Μανωλόπουλος 10 (2), Ντέιβις 5, Γεωργαλής, Αγγελάκος

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Τέπιτς 10 (1), Λιάπης 4 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 9 (1), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 6 (2), Κώττας 2, Καμάρας, Ντούβνιακ 2