STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 71-83

Ο Πανιώνιος με το... καλημέρα στα πλέι οφ κατάφερε να "σπάσει" την έδρα του Ρεθύμνου με 83-71, σημειώνοντας το 1-0 στη σειρά! Διαβάστε αναλυτικά.

Ο Πανιώνιος από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης επέβαλε το παιχνίδι του κόντρα στο Ρέθυμνο, άντεξε στην πίεση των Κρητικών και πήρε τη νίκη με 83-71 στο "Μελίνα Μερκούρη".

Η ομάδα πλέον του Γιώργου Μπαρτζώκα θα προσπαθήσει να σφραγίσει την πρόκριση της στα ημιτελικά του πρωταθλήματος στο δεύτερο ματς μεταξύ των δύο ομάδων στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Από τους νικητές ο Νίκος Μπάρλος σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Μπίλι Κις πέτυχε 16, με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να προσθέτει 12. Για το Ρέθυμνο Ντιόντε Κρίστμας σταμάτησε στους 17 πόντους, με τον Δέδα να προσθέτει 9.

Ο αγώνας:

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μην επηρεαστεί από την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των Κρητικών και με δύο εύστοχες βολές του Μπίλι Κις προηγήθηκε με 0-4 στο 2'. Στη συνέχεια, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τρίποντο του Κόλεμαν πέρασαν μπροστά με 7-6.

Ο Νίκος Μπάρλος στο 7' έχει κάνει το 11-13, ενώ ο Ζήσης Σαρικόπουλος θα κάνει το 11-15 με τον Νίκο Μπάρλο να σημειώνει με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 12-18. Παρόλα αυτά, ο Τσόχλας με δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 14-19 και ο Κρίστμας θα κάνει το 16-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος θα συνεχίσει να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Μπίλι Κις με δύο εύστοχες βολές θα πετύχει το 22-29 και ο Λάτοβιτς στο 14' θα σημειώσει το 24-31, με το Ρέθυμνο να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά από τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

Στο 18' ο Ντίμπλερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 28-41 και η διαφορά θα ανέβει στους 13 πόντους για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Πέτγουεϊ να μειώνει σε 30-41 στο 19'. Οι Κρητικοί θα πιέσουν και θα καταφέρουν να πάνε στα αποδυτήρια, μειώνοντας την διαφορά τους από τον Πανιώνιο στους έξι πόντους μετά από τρίποντο του Δέδα (37-43).

Άντεξε στην πίεση

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο θα πιέσει, ώστε να μειώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά του από τους φιλοξενούμενους. Ο Κις για τον Πανιώνιο θα κάνει το 37-46, αλλά οι γηπεδούχοι με πολύ καλές άμυνες και διαδοχικά καλάθια θα πλησιάσουν στους τρεις πόντους (43-46) με καλάθι του Άκη Καλλινικίδη, ενώ ο Ντιόντε Κρίστμας θα ισοφαρίσει στο 23' σε 46-46.

Ο Πανιώνιος, πάντως θα καταφέρει να βρει και πάλι την συγκέντρωση του και με επιμέρους σκορ 11-2 θα αποσπαστεί με 59-48, έπειτα από τρίποντο του Ντίμπλερ, ανεβάζοντας την διαφορά στους 11 πόντους κόντρα στους Κρητικούς. Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο του ματς, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 63-50.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Πανιώνιος διατήρησε το προβάδισμα του με τον Νίκο Μπάρλο να σημειώνει το 56-71 στο 34', ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος θα κάνει το 56-74 για τους φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έδιναν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 83-71, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στο Ρέθυμνο και έκανε το 1-0 στη σειρά απέναντι στην ομάδα του Στέργιου Κουφού. Ο Πανιώνιος πλέον θα προσπαθήσει να σφραγίσει την πρόκριση του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος στη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-43, 50-63, 71-83.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 17(1), Παπανικολάου 5, Τσόχλας 4, Καλλινικίδης 6, Δορκοφίκης, Κόλεμαν 9(3), Λάτοβιτς 5(1), Πέτγουεϊ 8(1), Δέδας 9(1), Αγγελακόπουλος 8.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 12(1), Κις 16(1), Αθανασούλας 7(1), Στίβεσον 7, Ντίμπλερ 8(1), Καββαδάς 9, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 3, Νάτζφεϊ 2, Παραγιός, Μπάρλος 19(3).