STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - ΚΑΟΔ 72-66

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα ΣΚΡΑΤΣ Basket League πέτυχε το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε του ΚΑΟΔ με 72-66.

Το Ρέθυμνο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, έδειξε δυνατότητες. Κόντρα στον ΚΑΟΔ το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφερε να συνδυάσει ουσία και θέαμα, φτάνοντας στη νίκη.

Οι Κρητικοί μπορεί να δυσκολεύτηκαν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και πήραν τη νίκη με 72-66.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μουχάμαντ Φαγιέ. Ο Σενεγαλέζος φόργουορντ κατέγραψε νταμπλ-νταμπλ, καθώς πέτυχε 19 πόντους, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ. Συμπαραστάτες του 29χρονου φόργουορντ ήταν οι αποτελεσματικοί Σίμπσον (13 πόντοι) και Σάφτενααρ (11 πόντοι). Για τον ΚΑΟΔ ξεχώρισε η τριάδα Άτκινς (16 πόντοι, Λο (13 πόντοι) και Ζάρας (12 πόντοι).

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, οι οποίες ήταν ισόπαλες (6-6, 4'). Άτκινς και Ζάρας έδωσαν λύσεις στην επίθεση των Δραμινών, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα τους με 8-11 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Φάνη Κουμπούρα έχει 1/2 βολές για το 9-11, το οποίο ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με επί μέρους 6-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με όμορφη προσπάθεια του Σίμπσον (15-13, 13'). Οι Δραμινοί απάντησαν με δικό τους 5-0, από Λο και Σπυριδωνίδη, (15-18, 14'). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μετά από καλάθια των Άλεν και Τζόνσον, για το 20-20. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα (24-27) με μπροστάρηδες τους Άτκινς και και Λο. Η αντίδραση των Κρητικών δεν άργησε να έρθει, όμως, καθώς Άλεν και Σάφτεναρ με εύστοχες προσπάθειες έφεραν σε θέση οδηγού την ομάδα τους (29-27 στο 18'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ο Άλεν ήταν "ζεστός", ο Φαγιέ βοήθησε στην επίθεση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο στο +6 (35-29).

"Φουριόζοι" μπήκαν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι. Σίμπσον και Φαγιέ συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα, για πρώτη φορά (39-29, 21'). Οι Δραμινοί προσπάθησαν να "ροκανίσουν" τη διαφορά, όμως το Ρέθυμνο διατηρούσε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (43-35 στο 25'). Ο Λο προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, αλλά ο Σάφτενααρ ήταν αποτελεσματικός, για το Ρέθυμνο (48-39 στο 28'). Τα πράγματα έγιναν καλύτερα στο τέλος του δεκαλέπτου, για τους γηπεδούχους. Ο Φαγιέ με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 52-41.

Ο Θεόδωρος Ζάρας ήταν αποτελεσματικός έξω από τη γραμμή των 6,75. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο ΚΑΟΔ να μειώσει σε 54-49 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Στα μισά της περιόδου Όντομ και Ζάρας κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο για το Ρέθυμνο (57-53 στο 35'). Ο Φαγιέ έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους, με τρίποντο, προσωρινά (60-53). Εκείνη τη στιγμή, όμως. ανέλαβε δράση ο Έρικ Άτκινς. Ο Αμερικανός γκαρντ με διαδοχικές προσπάθειες μείωσε στους 3 πόντους (60-57, 37'). Η εμπειρία του Γιάννη Καλαμπόκη, όμως, μίλησε για μία ακόμα φορά. Ο πολύπειρος γκαρντ με σημαντικά καλάθια διαμόρφωσε το 64-57. Ο Μουχάμαντ Φαγιέ, με βολές "σφράγισε" τη νίκη της ομάδας του (70-61). Το τελικό 72-66 βρήκε τους παίκτες του Ρεθύμνου να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα,

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 35-29, 52-41, 72-66.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 13(1), Σχίζας 2, Κουμπούρας 4, Σάφτενααρ 11(6 ριμπ.), Κάουνσιλ 4, Άλεν 9(2), Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 19(1 τρ., 11 ριμπ.), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 4.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5, Τζόνσον 7, Γεωργάκης 2, Άτκινς 16(1), Όντομ 4, Σπυριδωνίδης 2, Μίσελ 1, Ζάρας 12(2), Λο 13(2), Χρυσικόπουλος 4.