STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Απόλλων Πατρών 77-71

Το Ρέθυμνο δυσκολεύτηκε απέναντι στον Απόλλων Πατρών (77-71), όμως κατάφερε στο τέλος να σημειώσει την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών με 77-71 και σημείωσε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, πάντως πάλεψαν μέχρι το τέλος και κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι και στο καλάθι στο τέλος ύστερα από τρίποντο του Νίκου Αργυρόπουλου.

Από τους νικητές ο Μπράουν ήταν εξαιρετικός σημειώνοντας 15 πόντους, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Νταμίρ Λάτοβιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 13 πόντους. Για τον Ίκαρο Καλλιθέας ο Γκίμπσον είχε 13 πόντους.

Ο αγώνας:

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 5-0, έπειτα από καλάθι του Κάρτερ, ενώ ο Αργυρόπουλος μείωσε σε 5-2 και ο Κόλιμον ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (7-2). Παρόλα αυτά, ο Απόλλων αντέδρασε και με τον Πέτροβιτς πέτυχε το 12-10, φέρνοντας την διαφορά στους δύο πόντους.

Ο Κόλιμον στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Κρητικούς (17-14) για να κάνει ο Αγγελόπουλος με 1/2 βολές το 22-20. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (27-21). ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Άκη Καλλινικίδη.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Τέρνερ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 27-23, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο για περίπου τρία λεπτά. Ο Αργυρόπουλος με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 27-30 και ο Λιανός ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (27-32).

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες...

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν με τους Πέτροβιτς και Τέρνερ να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (38-41), καθώς μείωσε για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ο Τσόχλας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα καταφέρουν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών. Ο Ντούβνιακ έκανε το 51-43, ενώ ο Λάτοβιτς στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε το 56-43 για την ομάδα του Στέργιου Κουφού, με τον Μπράουν να πετυχαίνει το 58-46 με δύο εύστοχες βολές.

Ο Τέρνερ έκανε το 58-51 με τον Μπράουν να σημειώνει το 61-54 ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Μπράουν και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος προσπάθησε στο τέλος να μαζέψει την διαφορά με 77-71, κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 38-41, 61-54, 77-71.

Ρέθυμνο (Κουφός): Μπράουν 15(2), Καλλινικίδης 4, Κόλιμον 12(2), Αγγελόπουλος 3, Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 10(1), Κόμματος 2, Κάρτερ 8, Λάτοβιτς 13(2), Πέτγουεϊ 5.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Αργυρόπουλος 23(2), Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 11(1), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 10(2), Τέρνερ 13, Κρόλο.