STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Κολοσσός 70-66

Ο Κολοσσός βρέθηκε στο +16, πριν αρχίσει η επανάσταση του Ρεθύμνου, με τον Αλίχοζιτς να κάνει ένα βήμα μπροστά στην τρίτη περίοδο και να οδηγεί την παρέα του στη νίκη (70-66).

Το Ρέθυμνο κατάφερε να εξισορροπήσει τα ριμπάουντ, να βελτιώσει την άμυνα του και να επιστρέψει από το -16 (τελευταία φορά στο 28-44, του 18.48'') για τη νίκη (70-66). Η αλήθεια είναι πως μέτρησε και η κούραση των Ρόδιων που εμφανίστηκαν με δεκάδα και ο Σκοτ είχε 3 φάουλ από το πρώτο μισό. Ο Σμιθ θα μπορούσε να αλλάξει τα πράγματα, αλλά έχασε λέι απ στα 10'' για τη λήξη.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Αλίχοζιτς άρχισε να σκοράρει όταν το σκορ ήταν 43-55 και τελείωσε... στη λήξη του ματς. Στο μεσοδιάστημα, ηγήθηκε μαζί με τους Σχίζα και Άλεν της ανατροπής. Της εξέλιξης του -16 σε νίκη.

Ο αριθμός

Το 40-22 του β' ημιχρόνου, μαζί με την εξέλιξη των 7-3 ριμπ. στην ανάπαυλα σε 24-9 στο φινάλε, ενώ οι Ρόδιοι είχαν 18-3 έως το 20' και τελείωσαν με 33-5.

Με τον Χάγκινς να παίρνει... φόρα από το ξεκίνημα (είχε όλους τους πόντους των Ρόδιων έως το 5-7), ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα από την αρχή και το έφτασε έως τους 7 πόντους (13-20, με τρίποντο του Τολιόπουλου, στο 9.22''). Ο Φαγιέ πρόλαβε το χρονόμετρο στην τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου και μείωσε σε 16-20. Έκανε και 9 τους πόντους του. Σε αυτό το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (10-3 vs. 5-1), ενώ είχαν 8/16 σουτ και οι γηπεδούχοι 7/17.

Με πολύ επιθετική άμυνα και "καθαρίζοντας" τα ριμπάουντ, ο Κολοσσός βρέθηκε στο +15 (17-32, 13.17''), τρέχοντας σερί 12-0. Οι Κρητικοί σκόραραν το πρώτο εντός παιδιάς στη β' περίοδο, στο 14.17'' (δια χειρός Φαγιέ που έφτασε τους 11π.), αλλά οι παίκτες του Λυκογιάννη συνέχισαν την εκνευριστική ευστοχία τους, του τύπου των 9/10 διπ., 1/2 τριπ. και 3/3 βολές, στο β' δεκάλεπτο, οπότε το Ρέθυμνο αστόχησε σε πολλές βολές (είχε 4/11 βολές), έκανε 5 λάθη, ενώ έχασε πάλι τα ριμπάουντ (2-2 vs. 8-0).

Μια τελείως διαφορετική ιστορία

Ο Κολοσσός σκόραρε το πρώτο καλάθι στην τρίτη πράξη στο 25.52''. Ήταν τρίποντο του Σίμπσον και έκανε το σκορ 43-47. Ναι προηγήθηκε το 13-0 του Ρεθύμνου (οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε 6 λάθη στο δεκάλεπτο), με τους Σίμπσον (εκτελούσε) και Κάουνσιλ (μοίραζε) να κάνουν δη διαφορά. Οι Σκοτ και Στεφανίδης έφτασαν τους φιλοξενούμενους έως το 43-55 (27.15''), με τον Αλίχοζιτς να σκοράρει εννέα πόντους έως το 58-61 (35.22'') και το ματς να αποκτά άλλο χαρακτήρα. Όταν ο Κάουνσιλ έκανε 8 τις ασίστ του, ο Άλεν έφτανε τους 9π. (τους 6 τους σκόραρε στην τελευταίο περίοδο) και το ματς ήταν στο "Χ" (64-64, 36.51''), με τον Σχίζα να φτάνει στους 8 τους πόντους που είχε στην περίοδο, όπως έδινε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα (66-64, 37.24''). Το άστοχο τρίποντο του Σκοτ, στα 37'' για το τέλος, η τάπα του Αλίχοζιτς στον Στεφανίδη, στα 21'' και το χαμένο λέι απ του Σμιθ στα 10'' δεν βοήθησαν τον Κολοσσό, που "παγιδεύτηκε" στην έξυπνη άμυνα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-44, 47-55, 70-66.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 12, Σχίζας 11 (2), Κουμπούρας 5, Κάουνσιλ 5, Άλλεν 9 (3), Φαγιέ 11 (1), Σίνης, Κράβιτς 5, Αλίζοντζιτς 12.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 6, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3, Λίντεν 6, Σκοτ 8, Τσάμης 7, Χάγκινς 15, Μπούλιαν 9 (1).