STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Κηφισιά 63-58

Η Κηφισιά ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με το Ρέθυμνο να σοβαρεύεται στην τρίτη περίοδο, να αυξάνει τις συνεργασίες και να φτάνει στο 63-58, την πέμπτη νίκη στα 7 τελευταία ματς της ΣΚΡΑΤΣ Basket League.

Το Ρέθυμνο έκανε τη ζωή του δύσκολη, αλλά όταν ήλθε αντιμέτωπο με το ενδεχόμενο της ήττας (στα έξι τελευταία ματς, είχε χάσει μόνο από τους "αιωνίους"), έπαιξε άμυνα, έβαλε μυαλό στο παιχνίδι του και επικράτησε 63-58.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Φάνης Κουμπούρας ήταν εκείνος που οργάνωσε την επιστροφή του Ρεθύμνου και ο Ντάμιαν Χόλις εκείνος που βοήθησε στην... αποπεράτωση του έργου, με 4/4 βολές στο φινάλε.

Ο αριθμός

Το επί μέρους 21-16 της τρίτης περιόδου, ήταν που εν τέλει έκανε τη διαφορά.

Η Κηφισιά ήταν πολύ πιο έτοιμη, για να ξεκινήσει αυτό το ματς. Με πιεστική άμυνα και ριμπάουντ, βρέθηκε στο 0-9 (3.13''), με τον Άλεν να δίνει τους πρώτους πόντους στους γηπεδούχους, στο 3.36'' (2-90). Ακολούθησε μια καλύτερη αμυντική προσέγγιση για τους Κρητικούς και με τον Κάουνσιλ να κάνει ένα βήμα μπροστά στην άλλη άκρη, η παρέα του βρέθηκε στο 8-11 (7.42''). Ο Σίλας απομάκρυνε εκ νέου την παρέα του, που έφτασε στο 10-15 του 10', έχοντας 6/8 διπ., 1/3 τριπ., 9-1 ριμπ., 5 ασίστ, αλλά και 8 λάθη. Το Ρέθυμνο μέτρησε την ίδια ώρα 4/11 διπ., 0/3 τριπ., 4-1 ριμπ., 4 λάθη και μόλις 1 ασίστ -ενδεικτικό του ότι δεν υπήρχαν ακριβώς συνεργασίες.

Οι Σχίζας και Κουμπούρας... σημείωσαν την πρώτη ισοπαλία (15-15, 11.44''), αλλά συνέχεια δεν υπήρξε, με τους Ντούβνιακ και Σίλας να δίνουν τρίποντα και τον Λιακόπουλο να μοιράζει. Στο 19.53'' οπότε ο (εξαιρετικός και σήμερα) Μαυροειδής διαμόρφωσε το 23-26, ο Έλληνας γκαρντ έκανε 5 τις τελικές του πάσες. Το 23-27 του ημιχρόνου, ήταν προϊόν μιας βολής του Μπάρλου και του άστοχου σουτ του Καλαμπόκη, στην εκπνοή. Τι είχε όμως, αυτή η δεύτερη περίοδος; 4/10 διπ., 1/4 τριπ., 4-1 ριμπ. και 2 ασίστ για τους γηπεδούχους και 1/5 διπ., 2/6 τριπ., 7-4 ριμπ., 4 ασίστ και άλλα επτά λάθη για την Κηφισιά (που αισίως είχε φτάσει τα 15).

Οι Κουμπούρας και Καλαμπόκης συνδυάστηκαν για δώσουν στο Ρέθυμνο το πρώτο προβάδισμα, στο 24.33 (33-32, που έγινε έως 36-32, στο 25.44''), με τον Ντέιβις και τον Μπάρλο να συνεφέρουν την Κηφισιά, αλλά πια οι Κρητικοί είχαν τη ψυχολογία για όλα (44-43, στο 30', με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να μετρά στην τρίτη πράξη 3/7 διπ. και 3/4 τριπ., 7-2 ριμπ. και 3 ασίστ, ενώ η Κηφισιά είχε 2/7 διπ., 2/6 τριπ., 4-2 ριμπ. και ακόμα 4 λάθη).

Με τον Κουμπούρα να κρατά τα ηνία και στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο έτρεξε επί μέρους 13-4, για να φτάσει τη διαφορά στους 10 πόντους (57-47), με έμμεσο τρίποντο του Φαγιέ, στο 36.04''. Ο Κάουνσιλ αντικατέστησε τον 31χρονο Έλληνα γκαρντ, όταν συμπλήρωσε πέντε φάουλ, με τον Μαυροειδή να κάνει ένα βήμα μπροστά και να είναι ο πρωταγωνιστής της διαδρομής, έως το 60-58 (39.47'', με τον Έλληνα σέντερ να 'χει 4/6 βολές, τον Ντέιβις ένα τρίποντο και τον Λιακόπουλο ένα λέι απ). Ο Χόλις έγινε η σταθερή λύση, έστω και αν αυτή (η λύση) ήταν οι βολές (είχε 4/4 στα τελευταία 35''), ο Σίλας αστόχησε σε τρίποντο, ενώ έμεναν 8'', με τον Ντούβνιακ να στέλνει τον Φαγιέ και αυτός να διατηρεί το σασπένς (63-58), με τον Πεσάκοβιτς να μη βρίσκει στόχο από τα 6.75 και το ματς να τελειώνει κάπου εκεί.

Δεκάλεπτα: 10-15, 23-27, 44-43, 63-58.