STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο-Ηλυσιακός 63-62

Ένα λάθος από αυτά που χαρακτηρίζονται τραγικά, κόστισε την κατηγορία στον Ηλυσιακό ο οποίος από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2 Ανδρών, καθώς το Ρέθυμνο νίκησε με 63-62 στο μεταξύ τους ματς

Μετά από 5 χρόνια ο Ηλυσιακός δεν θα αγωνιστεί στην Α1 της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου, καθώς ηττήθηκε με 63-62 από το Ρέθυμνο στο κρισιμότερο ματς της χρονιάς.

Οι Κρητικοί αν και αδιάφοροι βαθμολογικά έπαιξαν για το γόητρο τους, ενώ και ο Ηλυσιακός πάλεψε μέχρι το τέλος για να πάρει τη νίκη.

Ωστόσο, ο Πίγκραμ έκανε ένα τραγικό λάθος κι ενώ βρισκόταν μόνος του στον αιφνιδιασμό κάτω από το καλάθι του Ρεθύμνου. Η μπάλα κύλησε από τα πόδια του έξω κι έτσι οι Κρητικοί με καλάθι του Καλαμπόκη, έγραψαν το τελικό 63-62. Στη συνέχεια υπήρξε και λάθος πάσα στην επαναφορά κι έτσι ο Ηλυσιακός υποβιβάζεται στην Α2 Ανδρών.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Πανελευσινιακός πανηγύρισε την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ ο Ίκαρος ήταν εκείνος που ακολουθεί τον Ηλυσιακό στην Α2 Ανδρών.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μποντζ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι σκοράροντας 22 πόντους και μαζεύοντας 17 (!) ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι που είχε επίσης 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 κερδισμένα φάουλ, σε μία εμφάνιση που αξιολογήθηκε με 37 βαθμούς. Δυστυχώς για την ομάδα του, δεν ήταν αρκετή αυτή η εμφάνιση για νικήσει.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τραγικό λάθος του Πίγκραμ που έφυγε μόνος του στον αιφνιδιασμό και έχασε την μπάλα όντας κάτω από το καλάθι, κι ενώ απέμεναν 12'' για το τέλος του αγώνα.

Ο αριθμό του αγώνα

Το 17% του Ρεθύμνου στα τρίποντα, λίγο έλειψε να κοστίσει τη νίκη στους Κρητικούς, καθώς είχαν μόλις 3/18 σουτ έξω από τα 6.75μ.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Ηλυσιακό, απόρροια της επιθυμίας του να πάρει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι έλαβε χώρα στην Κρήτη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-0 και 11-6, πριν οι Κρητικοί ξεκινήσουν σταδιακά να μειώσουν στο σκορ και να πλησιάζουν στον πόντο (10-11). Ο Ηλυσιακός πάντως απάντησε με δύο τρίποντες βόμβες από τον Πίγκραμ κι έτσι ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο με προβάδισμα (14-18), σε ένα παιχνίδι που έπαιζε καλύτερα έχοντας περισσότερες ασίστ (1-4) και λιγότερα λάθη (1-4).

Έχοντας το μομέντουμ ο Ηλυσιακός βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (18-27), χάρη στον εκπληκτικό Μποντζ που έδινε σημαντικές βοήθειες στην ομάδα των Ιλισίων. Κι αν περίμενε κανείς τους Κρητικούς να μειώσουν χάρη στα τρίποντα τους γελάστηκαν καθώς η αστοχία τους μεγάλωνε (0/8 τρίποντα). Ωστόσο, έτρεξαν ένα σερί 12-0 με το οποίο και μετέτρεψαν το σκορ σε 30-27, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα. Το 32-29 του ημιχρόνου έγραψε ο Μποντζ με 1/2 βολές φτάνοντας αισίως τους 16 πόντους για την ομάδα του, ενώ από το Ρέθυμνο είχε 15 ο Γκάμπριελ.

Στην επανάληψη, υπήρξε ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες και το Ρέθυμνο δεν επέτρεψε ξανά στον Ηλυσιακό να πάρει προβάδισμα. Το αντίθετο μάλιστα, ξέφυγε με 37-29, πριν μειώσουν οι φιλοξενούμενοι (39-38). Πάντως, οι Κρητικοί δεν πτοήθηκαν από το άσχημο ποσοστό τους στα τρίποντα (2/12) και στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης είχαν μία διαφορά 7 πόντων (47-40). Το 47-43 του γ' δεκαλέπτου άφηνε ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα όπως κι έγινε...

Ο Ηλυσιακός δεν τα παράτησε, έκανε ό,τι μπορούσε για να μείνει μέσα στο παιχνίδι κι έτσι παρά το -10 (58-48) στο 34ο λεπτό του αγώνα, κατάφεραν να μειώσουν σταδιακά με τους Δορκοφίκη και Πίγκραμ να ευστοχούν έξω από τα 6.75μ. Με κάρφωμα ο Μποντζ έγραψε το 61-59 στο 38', ενώ ο Πίγκραμ ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 61-61. Ακολούθησε μία βολή του Μποντζ που έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα των Ιλισίων και στα 12'' για το τέλος ο Πίγκραμ έκανε το λάθος που δεν περίμενε κανείς εκείνη τη στιγμή. Η μπάλα του γλίστρησε από τα χέρια, χτύπησε στο πόδι του και κύλησε εκτός παρκέ, με αποτέλεσμα ο Καλαμπόκης στην επόμενη φάση να γράφει το τελικό 63-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-29, 47-43, 63-62

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 2, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος 7(1), Καλαμπόκης 12, Κανονίδης, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 8, Ντρκα 14(2), Γκάμπριελ 15.

Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 16(2), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης, Χατζής, Δορκοφίκης 6(2), Βαβάτσικος, Ιωάννου 2, Τζουγκαράκης, Μποντζ 22, Πίγκραμ 16(4).