STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πήρε το θρίλερ ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα κόντρα στο Λαύριο, βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 85-80 για την 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Σε ένα παιχνίδι που μύριζε... "γκέλα" από το ξεκίνημά του, ο ΠΑΟΚ τελικά κατάφερε να βρει τον τρόπο να ανατρέψει τα δεδομένα κόντρα στο Λαύριο και να πάρει τη νίκη με 85-80. Μία νίκη που τον βοήθησε να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 10-8, έναντι 7-11 του Λαυρίου.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τρομερές δυσκολίες από το Λαύριο, βρέθηκε να "κυνηγάει" στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμος, πανηγυρίζοντας μία σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να μπει στην πρώτη τετράδα.

O MVP

Ο Κιθ Κλάντον ήταν πρώτος μεταξύ ίσων στον ΠΑΟΚ. Σε μία βραδιά που οι 4 από τους 5 ξένους του (μόνο ο Μιλιένοβιτς ήταν παραφωνία) βοήθησαν τα μέγιστα, ο Αμερικανός σέντερ ήταν πρώτος μεταξύ ίσων, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κοψίματα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην ψυχραιμία του ΠΑΟΚ στο τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλά προβλήματα, τα βρήκαν σκούρα κόντρα στο μαχητικό Λαύριο, αλλά στο τέλος βρήκαν τις απαντήσεις που έψαχναν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 6 επιθετικά ριμπάουντ του Κλάντον, τα μισά από τα συνολικά 12 του ΠΑΟΚ. Ο Αμερικανός απέδειξε για πολλοστή φορά ότι είναι ο καλύτερος επιθετικός ριμπάουντερ της Stoiximan.gr Basket League, ανανεώνοντας συνεχώς επιθέσεις για την ομάδα του, κρατώντας την "ζωντανή" σε κρίσιμα σημεία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Λαύριο μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας νωρίς-νωρίς με 0-8 και 4-12. Ο ΠΑΟΚ όμως απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 14-14, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα σερί 7-0 για να ξεφύγουν εκ νέου με 14-21, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-23.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν μάλιστα ακόμα καλύτεροι, ξεφεύγοντας με 24-36. Το γεγονός αυτό όμως ξύπνησε τον ΠΑΟΚ, που απάντησε με ένα σερί 10-0 και μείωσε σε 34-36, με το Λαύριο να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενο με 36-38.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Λαύριο να ξεφεύγει με 39-47. Κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε και με μπροστάρηδες τους Κλάντον/Μαργαρίτη με ένα επιμέρους σκορ 13-3 και πέρασε μπροστά με 52-50, κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, που βρήκε το Λαύριο να προηγείται με βραχεία κεφαλή (62-63).

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 73-68, αλλά το Λαύριο να ισοφαρίζει σε 73-73. Τότε όμως ήταν που οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν με 81-73. Το Λαύριο ωστόσο αντέδρασε πάλι, φτάνοντας σε απόσταση βολής (82-80) χάρη σε 1/2 βολές του Μπολντς με 42 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη του αγώνα. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο ΜακΦάντεν σημείωσε ένα μεγάλο σουτ για το 84-80, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι, με τον Πέινερς να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μαργαρίτης 9 (1), Μιλιένοβιτς, Σάιμπερτ 21 (4), Πέινερς 12 (2), Κλάντον 15 (12 ρ.), Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, ΜακΦάντεν 16 (1), Γλυνιαδάκης

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελης): Χάμιλτον 4, Πάντερ 7 (1), Γκρέι 17 (3), Στεφανίδης 6 (2), Κακλαμανάκης 3, Έβανς 8, Αθανασούλας 4, Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 1, Μπολντς 7, Νίξον 17 (1)