STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πήρε νίκη και διαφορά η ΑΕΚ, 96-86 το Λαύριο

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα-δύσκολα κόντρα στο Λαύριο, απώλεσε διαφορά 24 πόντων, αλλά τελικά κέρδισε με 96-86, καλύπτοντας την διαφορά των 8 πόντων που ηττήθηκε στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Για 33 λεπτά η ΑΕΚ έκανε... παρέλαση κόντρα στο Λαύριο, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 80-56. Ξαφνικά όμως όλα... σκοτείνιασαν, με το Λαύριο να κάνει μία επική αντεπίθεση και να μειώνει σε 83-76 με 90 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα. Γιατί αυτό είχε σημασία; Επειδή το Λαύριο είχε κερδίσει με 8 πόντους (80-72) στο ματς του πρώτου γύρου.

Στο φινάλε του αγώνα ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε χάρη στους ηρωϊσμούς του Κέβιν Πάντερ (και το αφελές φάουλ του Μακένζι Μουρ στο τέλος του αγώνα στον Πάντερ) να κερδίσει με 96-86, παίρνοντας "διπλή" νίκη, αφού πλέον υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Για την ιστορία, πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν έτσι κι αλλιώς στην τρίτη θέση με ρεκόρ 13-7.

To παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο πρώτο 8λεπτο του αγώνα. Όλα αυτά μέχρι η ΑΕΚ να καταφέρει χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 10-2 (με τον Χάρις σε πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση και τον Λαρεντζάκη να κλείνει τον Μουρ στην άμυνα) να περάσει μπροστά με 22-16, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-18.

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε... σόου του Δημήτρη Μαυροειδή! Με την ΑΕΚ να ξεφύγει με 36-22 και το Λαύριο να μειώνει σε 38-32, ο διεθνής σέντερ πήρε πάνω του την "Ένωση" και σημειώνοντας 10 σερί πόντους (και συνολικά 14 στην δεύτερη περίοδο!), έκανε μόνος του στο σκορ 48-34, με τους "κιτρινόμαυρους" να κλείνουν το πρώτο ημίχρονου όντες μπροστά στο σκορ με 52-39.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με τον Χάρις να συνεχίζει να σκοράρει με ευκολία και τώρα να είναι η σειρά του Βινς Χάντερ να συνδράμει, η "Ένωση" ξέφυγε με 69-49 δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 74-56.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ εκτόξευσε την διαφορά στους 24 πόντους (80-56) δείχνοντας να καθαρίζει το ματς. Τότε όμως ήταν που το Λαύριο ξύπνησε και με ένα απίστευτο σερί 15-0 μείωσε σε 80-71, ενώ λίγο αργότερα μείωσε στους 7 πόντους (83-76) με 90 δευτερολεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα. Οι δύο ομάδες ήταν ξεκάθαρο πλέον πως έπαιζαν και για την διαφορά. Ακολούθησαν μεγάλα καλάθια και για τις δύο ομάδες, κυρίως από τον Πάντερ για την ΑΕΚ και τον Μουρ για το Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν μάλιστα σε 90-85 με 32 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Στο φινάλε ωστόσο η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη, φτάνοντας στη νίκη με 96-86.

O MVP

Με βάση την στατιστική αυτός είναι ο Μάνι χάρις, ο οποίος ήταν εκπληκτικος για 30 λεπτά, τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Η αλήθεια ωστόσο είναι ότι αν μπει στην εξίσωση το γεγονός ότι στο τέλος οι ομάδες έπαιζαν για την διαφορά, τότε το άτυπο βραβείο πρέπει να πάει στον Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σημείωσε μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο για να κρατήσει την ΑΕΚ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 13 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η διαφορά στα ριμπάουντ (47-29 για την ΑΕΚ) ήταν χαοτική. Εναιδέρον έχει και το γεγονός ότι η ΑΕΚ κέρδισε παρά το γεγονός ότι είχε 11 ασίστ αλλά 13 λάθη. Αυτό πάντως που σίγουρα κάνει εντύπωση ήταν η απίστευτη στατιστική του Μουρ, ο οποίος άγγιξε το triple-double, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο τελικός νικητής είχε κριθεί από το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν η ΑΕΚ ξέφυγε με 80-56. Αν μιλάμε όμως για το γεγονός ότι η ΑΕΚ κάλυψε και την διαφορά του πρώτου γύρου, τότε η απάντηση είναι στο τελευταίο 1 1/2 λεπτό του αγώνα, όταν ο Πάντερ με μερικά μεγάλα σουτ κράτησε την ΑΕΚ στα δύσκολα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 2.500 φίλοι της ΑΕΚ

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης, Ανδρικόπουλος, Τζαφλέρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86

ΑΕΚ(Σάκοτα): Τζέιμς 17 (10 ριμπάουντ), Γκριν 6, Χάρις 19 (15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 4, Χάντερ 12, Ξανθόπουλος 5 (1), Βασιλόπουλος 4, Μαυροειδής 16, Καββαδάς, Πάντερ 13 (2

ΛΑΥΡΙΟ(Σερέλης): Κακλαμανάκης 2, Λαμπ 14 (3), Μέιερ 17 (3), Ουίγκινς 11 (1), Μουρ 23 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζόνσον 4, Βεργίνης, Κουζέλογλου 2, Νίξον 10 (2), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 31/53 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 25/29 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 18/43 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 17/25 βολές, 29 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ υποδέχεται την Στρασμπούρ (28/3) στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Basketball Champions League και ακολούθως θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό (1/4) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Το Λαύριο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Πανιώνιο (31/3) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.