STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πέρυσι είχαμε τους καλύτερους τελικούς. Φέτος;

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Την περσινή σεζόν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μας πρόσφεραν τους καλύτερους τελικούς στην ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ. Το Sport24.gr θυμάται τι έγινε πριν έναν χρόνο και αναρωτιέται αν θα ζήσουμε κάτι παρόμοιο φέτος.

Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι την περσινή σεζόν ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός άφησαν όλη την Ευρώπη με το στόμα ανοιχτό στην σειρά των Τελικών του Πρωταθλήματος. Θέαμα, άγχος, τρομερή ατμόσφαιρα, buzzer-beaters, οι περσινοί Τελικοί πραγματικά τα είχαν ΟΛΑ.

Σχεδόν έναν χρόνο αργότερα οι δυο τους κοντράρονται σήμερα στον πρώτο τελικό της Stoiximan.gr Basket League (28/5, 21:00, LIVE Blog από το Sport24.gr). Ο πήχης έχει ανέβει πολύ. Πάρα πολύ για την ακρίβεια, αφού πέρυσι είδαμε τρία “break” σε 4 αγώνες, δύο νικητήρια τρίποντα και κανένα επεισόδιο.

Με αφορμή λοιπόν το νέο συναπάντημα των δύο ομάδων, το 12ο συνεχόμενο για την ακρίβεια, το Sport24.gr γύρισε το ρολόι πίσω έναν χρόνο και σας θυμίζει τι έγινε στην περσινή σειρά των Τελικών ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ο Καλάθης “αλώνει” το ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός πάει στο ΣΕΦ έτοιμος να φέρει τα πάνω-κάτω. Θέλει το “διπλό” και δεν το κρύβει. Μπαίνει στο παρκέ πιο συγκεντρωμένος και με μπροστάρη τον Νικ Καλάθη, ο οποίος άγγιξε το triple-double (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ξεφεύγει με 15-24 στην πρώτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός όμως δεν τα παρατάει, φέρνοντας σιγά-σιγά το παιχνίδι στα μέτρα του, μειώνοντας σε 41-47 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Στηριζόμενοι στην τριάδα των Λοτζέσκι (21 πόντοι), Πρίντεζη (17 πόντοι) και Σπανούλη (15 πόντοι) οι “ερυθρόλευκοι” παίρνουν σταδιακά το πάνω χέρι στο ματς και κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 62-61. Η τέταρτη περίοδος είναι πλέον... αίμα κι άμμος. Στις δύο πλευρές του παρκέ πέφτουν κορμιά και με 10 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη του αγώνα ο Δημήτρης Διαμαντίδης κάνει το σκορ 81-83 με 1/2 βολές. Την τελευταία επίθεση έχει ο Ολυμπιακός, αλλά ο Παπανικολάου μπερδεύεται και κάνει ένα κακό σουτ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:15-24, 41-47, 62-61, 81-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 15 (2), Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης, Παπανικολάου 4, Παπαπέτρου 9 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 3, Αγραβάνης, Ουόρικ, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 13 (3), Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 15 (4), Καλάθης 16 (2τρ., 9 ασίστ, 9 ριμπ.), Παππάς 10 (1), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5, Χέινς

Σπανούλης at the buzzer

Ο Παναθηναϊκός έχει την ψυχολογία με το μέρος του. Ο Ολυμπιακός όμως δεν έχει πει την τελευταία του λέξη, Πηγαίνει αποφασισμένος στο ΟΑΚΑ. Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ, το σκορ πλέον πέφτει. Πολύ. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρίσκει τους “πράσινους” να προηγούνται μόλις με 14-11 και το τέλος της δεύτερης περιόδου τον Ολυμπιακό με 31-32. Κάθε καλάθι μπαίνει με αίμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ. Αυτό που άλλαξε είναι ότι ο Ολυμπιακός φαίνεται να παίρνει το πάνω χέρι χάρη στον τρομερό Πρίντεζη (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 46-50. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στο ματς και με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού περνάει μπροστά με 66-65 χάρη σε ένα τρίποντο του Διαμαντίδη. Την τελευταία επίθεση όμως την έχει ο Ολυμπιακός, με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει ένα τρομερό τρίποντο υπό την πίεση του Νικ Καλάθη, παίρνοντας τη νίκη με 66-68 και μαζί το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα:14-11, 31-32, 46-50, 66-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης):Καλάθης 8 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Φώτσης 6 (2), Φελντέιν 6, Χάντερ 2, Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12 (1), Διαμαντίδης 8 (1), Γκιστ 9, Ουίλιαμς 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20, Μάντζαρης 7 (1), Χάντερ 7, Στρόμπερι, Αγραβάνης 5 (1), Ουόρικ, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9 (1).

Σπανούλης, Volume II

Όποιος πίστεψε ότι ο Παναθηναϊκός θα αποθαρρυνόταν από το “break στο break” που υπέστη, αποδείχθηκε ότι ήταν μακριά νυχτωμένος. Οι “πράσινοι” ήξεραν πως μπορούν να πάρουν το “διπλό” στο ΣΕΦ. Το είχαν κάνει ήδη εξάλλου μερικές ημέρες νωρίτερα. Και αυτό πήγαν να κάνουν και στον τρίτο τελικό. Με τον Φελντέιν (17 πόντοι) και τον Καλάθη (15 πόντοι) μπροστάρηδες και τους Παπαγιάννη και Χαραλαμπόπουλο να προσθέτουν ενέργεια οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τον έλεγχο του ματς, κλείνοντας τα τρία πρώτα δεκάλεπτα όντες μπροστά στο σκορ.

Περίπου 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, δε, βρέθηκαν να προηγούνται με 59-66, δείχνοντας έτοιμοι για ένα ακόμα “διπλό”, ενώ ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Πρίντεζη λίγο αργότερα φάνηκε να γέρνει για τα καλά την πλάστιγγα. Τότε όμως ήταν που ανέλαβε ξανά δράση ο Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε την κατάσταση στα χέρια του, σημειώνοντας 11 πόντους σε ένα τρίλεπτο, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και έδωσε τη νίκη με 77-72 στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 2-1 στην σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης):Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χέινς.

Σπανούλης, Volume III

Game 4 στο ΟΑΚΑ, στον κατά πολλούς συγκλονιστικότερο σε εξέλιξη Τελικό στην σύγχρονη ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ. Έναν τελικό που χρειάστηκαν δύο παρατάσεις και 50 λεπτά μπάσκετ για να ολοκληρωθεί.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό, θέλοντας να φέρει στα ίσα την σειρά και να την στείλει σε 5ο Τελικό. Οι “ερυθρόλευκοι” από την πλευρά τους παρατάσσονται χωρίς τον τραυματία Γιώργο Πρίντεζη. Αυτό ωστόσο δεν τον εμποδίζει να ξεφύγει με 2-13 στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός όμως αντιδρά. Μειώνει σε 16-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου και περνάει μπροστά με 35-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπαίνει εκ νέου πιο δυνατά και ξεφεύγει με 39-50. Ο Παναθηναϊκός όμως απαντάει άμεσα, μειώνοντας σε 50-52 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο οι ομάδες δεν σκόραραν ούτε με... αίτηση. Μόλις 24 πόντοι σημειώθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να μένει ισόπαλο με 63-63 και να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός φαινόταν να είναι ανώτερος, ξεφεύγοντας με 71-68 με 4 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος της. Αμέσως μετά έκανε φάουλ στον Χάκετ για να μην δεχθεί τρίποντο. Ο Ιταλός πήγε στην γραμμή των βολών αστοχώντας στη πρώτη. Ήταν δεδομένο ότι θα αστοχούσε πλέον επίτηδες και στην δεύτερη. Και αυτό έκανε, καταφέρνοντας μέσα σε μία τρελή αλληλουχία φάσεων να στείλει στην συνέχεια τη μπάλα στον Μάντζαρη, ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε σε 71-71, στέλνοντας το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση σε νεκρό χρόνο!

Στην δεύτερη παράταση οι ομάδες ήταν εξαντλημένες. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε ωστόσο να βρει το κουράγιο και να προηγηθεί με 77-73 και 81-78, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 81-79 υπέρ του. Την τελευταία επίθεση ωστόσο την είχε ο Ολυμπιακός, δίνοντας τη μπάλα στα χέρια του Σπανούλη. Ο διεθνής γκαρντ είχε μπροστά του τον Διαμαντίδη, στη μάχη των δύο αρχηγών. Έκανε ένα step-back και με τρίποντο υπό την πίεση του άλλοτε συμπαίκτη του ευστόχησε, κάνοντας το σκορ 81-82, δίνοντας τη νίκη και μαζί το Πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό. Ο σπουδαιότερος αγώνας των τελευταίων χρόνων στην ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ είχε μόλις ολοκληρωθεί.

Τα δεκάλεπτα:16-19, 35-31, 50-52, 63-63, 71-71, 81-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης):Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6 (1), Φελντέιν 5 (1), Καλάθης 12 (2), Παπαγιάννης 7, Παππάς 16 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 15, Ουίλιαμς 1, Χέινς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 25 (6), Μιλουτίνοφ 2, Μάντζαρης 13 (3), Παπανικολάου 13 (1), Χάντερ 14, Στρόμπερι, Αγραβάνης 8 (2), Χάκετ 4 (1), Λοτζέσκι.