STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Πανελευσινιακός 77-75

Σπουδαία νίκη με ανατροπή στα τελευταία δέκα λεπτά για το Περιστέρι που επικράτησε του Πανελευσινιακού με 77-75.

Το Περιστέρι πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη, καθώς επικράτησε του Πανελευσινιακού με 77-75 στην πρεμιέρα της φετινής Basket League ΟΠΑΠ, ολοκληρώνοντας ανατροπή 16 πόντων.

Οι νεοφώτιστοι βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική επαναφορά και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από το Περιστέρι ο Θορν ήταν εξαιρετικός, καθώς σημείωσε 26 πόντους, ευστοχώντας και σε δύο τρίποντα. Για τον Πανελευσινιακό οι Παπανικολόπουλος και Λιακόπουλος είχαν από 12 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Γιώργος Τσιάκος μετά από ένα αρχικό 5-2 για το Περιστέρι ισοφάρισε σε 5-5 με δύο εύστοχες βολές. Ο Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 5-8, με τον Κανονίδη να μειώνει σε 6-8 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα να ξεφεύγουν με τέσσερις πόντους, έπειτα από καλάθι του Σπύρου Μαγκουνή.

Δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Παπανικολάου θα ανεβάσει την διαφορά στους 8 πόντους για τους φιλοξενούμενους (8-16), με τον Θορν να μειώσει σε 12-16 και τον Καμπ με κάρφωμα να πετυχαίνει το 14-18. Ο Αντώνης Μάντζαρης με 1/2 βολές θα κάνει το 15-18 και ο Νίκος Παπανικολόπουλος θα κάνει το 17-20 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-22 για τον Πανελευσινιακό.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι θα πατήσουν ακόμα περισσότερο γκάζι. Ο Νίκου με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 22-32 και ο Σπύρος Μαγκουνής θα ανεβάσει στο 14' την διαφορά στους 13 πόντους (22-35). Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 15 πόντων (31-46).

Έφερε τα πάνω - κάτω...

Στην τρίτη περίοδο ο Πανελευσινιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Θορν με τρίποντο θα μειώσει σε 44-48 για να ανεβάσει την διαφορά στους έξι πόντους ο Τσιάκος (44-50). Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με προβάδισμα οκτώ πόντων για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα (77-75).

Τα πράγματα, όμως άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Νίκου με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα μειώσει σε 57-64, με τον Κανονίδη να ρίχνει την διαφορά στους πέντε πόντους (59-64). Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν την αντεπίθεση τους και θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 68-64, ύστερα από καλάθι του Θορν.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες θα συμβαδίζουν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-46, 53-61, 77-75.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 12(1), Κομποδιέτας 6 (1), Θορν 26(2), Κανονίδης 14(1), Τζόουνς 2, Μάντζαρης 6(1), Ουίλιαμς, Ψαρόπουλος 2, Πέτρουλας 8, Μελισσαράτος 1, Λάκκας.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 3(1), Νίκου 6(2), Παπανικολόπουλος 12(2), Παπανικολάου 5(1), Ραϊβιο 8, Μαγγουνής 6, Λιακόπουλος 12(1), Δεληγιάννης 6, Καμπ 8, Τσιάκος 7, Μαντζιώρης, Χιουζ 2.