STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Ίκαρος Καλλιθέας 81-69

Έπειτα από έξι αγωνιστικές το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες μετά το εντός έδρας 81-69 επί του Ικάρου Καλλιθέας. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Χάρη Γιαννόπουλο για τους γηπεδούχους.

Το Περιστέρι θα πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Χάρη Γιαννόπουλο και θα επιστρέψει στις νίκες, έπειτα από έξι αγωνιστικές (82-69).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη.

Από το Περιστέρι, το οποίο αγωνίστηκε χωρίς τον Αλέξη Πέτρουλα ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστικής, καθώς σημείωσε 32 πόντους με 4/4 βολές, 2/2 δίποντα και 6/7 τρίποντα!

Στους 15 πόντους ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, με τον Σκοτ να προσθέτει 13. Για τον Ίκαρο ο Μπέινς είχε 19 πόντους και ο Βασίλιεβιτς είχε 15.

Ο αγώνας:

Το Περιστέρι προσπάθησε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό του και να ελέγξει το παιχνίδι απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας. Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη, έπειτα από τρίποντο του Μανωλόπουλου θα προηγηθεί με 9-4 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα.

Ο Ίκαρος, όμως θα αντιδράσει και με καλάθι του Παπαργυρόπουλου, ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο από τον Σάσα Βασίλιεβιτς θα περάσει μπροστά με 12-13 στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι θα καταφέρουν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-22 για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη.

Στη συνέχεια, ο Ίκαρος θα πατήσει... γκάζι και με καλάθι του Σάσα Βασίλιεβιτς θα αποσπαστεί με 23-28 στο 12'. Ο Μπάξτερ με τρίποντο θα κάνει το 28-31, ενώ ο Βασίλιεβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα σημειώσει στο 25' το 28-34.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου το Περιστέρι θα αντιδράσει και θα μαζέψει σταδιακά την διαφορά από τον Ίκαρο. Ο Παπαντωνίου με 2/2 βολές θα κάνει το 33-38 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 37-38, ύστερα από προσπάθεια του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Το... γύρισε

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι θα συνεχίσει να πιέζει και θα καταφέρει να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ με καλάθι του Σκορ (41-40), με τον Μανωλόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο και να πετυχαίνει το 44-40 στο 27' της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να πιέζουν και να μην αφήνουν χώρους στον Ίκαρο Καλλιθέας, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να βρει τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπροστά με εννέα πόντους (57-48).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, το Περιστέρι θα ελέγξει τον αγώνα και με τρίποντο του Σκοτ θα ξεφύγει με δέκα πόντους για πρώτη φορά στο ματς δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (69-59). Ο Μπεκ θα μειώσει σε 69-62 για τον Ίκαρο, αλλά ο Μότσνικ με 2/2 βολές θα κάνει το 71-62.

Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 81-69 απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας και θα επιστρέψουν στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-38, 57-48, 81-69.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 5(1), Καυκής 2, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 32(6), Μανωλόπουλος 15(3), Σκοτ 13(1), Έντουαρντς 5, Μότσνικ 11(1).

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Σκορδίλης, Μπάξτερ 17(2), Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου 2, Βασίλιεβιτς 15(3), Παπαργυρόπουλος 2, Μπέινς 19, Μπεκ 14(2), Λιούμπισιτς.