STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Στο τέλος μίλησε η κλάση του Ολυμπιακού, 72-54 τον Κολοσσό

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Κολοσσός πάλεψε όσο μπορούσε, όμως ο Ολυμπιακός είχε στην τέταρτη περίοδο τις extra λύσεις που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη (72-54) στο Βενετόκλειο για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η καταπόνηση από τα συνεχόμενα δύσκολα παιχνίδια είναι μεγάλη για τους παίκτες του Ολυμπιακού, ο Κολοσσός στάθηκε εξαιρετικά για +30 λεπτά, όμως στο τέλος μίλησε η διαφορά κλάσης ανάμεσα στις δυο ομάδες για να πάρουν οι Πειραιώτες τη νίκη στο Βενετόκλειο (72-54) και να κοιτάξουν το εκτός έδρας ματς της Πέμπτης με την Αρμάνι Μιλάνο. Γιάνις Στρέλνιεκς και Χόλις Τόμπσον ήταν οι δυο που ξεχώρισαν για τους Πειραιώτες ( που αγωνίστηκαν χωρίς τον Νίκολα Μιλουτίνοφ ), την ώρα που οι Μάρβιν Τζόουνς - Σταμάτης κέρδιζαν τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα από τους γηπεδούχους.

Με τον Σταμάτη να βάζει τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του, ο Κολοσσός έμεινε κοντά στο σκορ, δεν απείλησε όμως ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό που είχε "αέρα" 4-6 πόντων πριν ο Πρίντεζης δώσει την ασίστ της χρονιάς κι ο Ρόμπερτς βάλει τρίποντο από τα έντεκα μέτρα για το 17-26 της πρώτης περιόδου. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο, οι Ροδίτες έκαναν την προσπάθειά τους, το ματς πήγε να χαλάσει στο 15' όταν Γεωργαλής και Παπαπέτρου αρπάχτηκαν , με αποτέλεσμα να αποβληθούν, όμως επικράτησε ψυχραιμία και το 30-40 του ημιχρόνου βοήθησε τους πάντες να ηρεμήσουν. Σταμάτης με 12 και Μπόγρης με 8 πόντους, ήταν οι δυο πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης την ώρα που ο Κολοσσός είχε 2/5 τρίποντα κι ο Ολυμπιακός 5/17 με μόλις δυο λάθη.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη ανέβασαν την ένταση στην τρίτη περίοδο, μείωσαν στους τρεις (47-50) με τον Μάρβιν Τζόουνς να κυριαρχεί στις ρακέτες, όμως ένα δύσκολο καλάθι του Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Μάντζαρη έγραψαν το 47-55 στο 30' για να κρατήσουν τον Κολοσσό ξανά σε απόσταση. Ο Τόμπσον βρήκε σουτ και τα έβαλε στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16 (54-70) και τα τελευταία λεπτά είχαν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο MVP

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είναι σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, έχει προσαρμοστεί στον ρόλο του και παίζει σπουδαίο, αλλά κυρίως αποτελεσματικό μπάσκετ. Ο Λετονός γκαρντ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο Βενετόκλειο, καθώς σε ακριβώς 30 λεπτά έβαλε 16 πόντους με 2/2 δίποντα και 4/5 τρίποντα, ενώ γέμισε τη στατιστική του με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, μερικές από τις οποίες ήταν βγαλμένες από σεμινάριο ψυχραιμίας και υπομονής. Το ένα, πάντως, από τα δυο δίποντα που του χρεώθηκαν, το πέτυχε ο Γουίλτζερ στον αιφνιδιασμό από ασίστ του ΜακΛίν. Άκρως θετική και η εμφάνιση του Χόλις Τόμπσον που πρόσθεσε 16 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές και 8 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τσ 2/14 τρίποντα του Κολοσσού που δείχνει να έχει "θέμα" στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού του, με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεται όταν δεν υπάρχει απειλή από την περιφέρεια. Απίστευτο μοιάζει πάντως το stat-line του Ραμόν Χάρις που έπαιξε 37 λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει! Είχε 0/7 σουτ, κανένα ριμπάουντ, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 φάουλ. Πολύ άσχημο απόγευμα για τον Αμερικανό φόργουορντ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στη διαφορά ποιότητας των δυο ρόστερ, αλλά και το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε στον πάγκο του μονάδες όπως ο Χόλις Τόμπσον, ο Βαγγέλης Μάντζαρης κι ο Γιώργος Μπόγρης που έδωσαν σημαντικές λύσεις στο πρώτο (ο τελευταίος) και το δεύτερο μέρος (οι δυο πρώτοι) αντίστοιχα. 30 πόντους έδωσαν οι αναπληρωματικοί των ερυθρολεύκων, μόλις 11 εκείνοι των γηπεδούχων.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γεμάτο ήταν το Βενετόκλειο, ενώ υπήρχαν στη μία εξέδρα και αρκετοί φίλοι του Ολυμπιακού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Θεονάς, Παπαθανασίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις (0/7 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη σε 37 λεπτά), Τζόουνς 16 (8 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Πρόστραν 2, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Παπαδάκης, Ράιτ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1 (0/1 δίποντο, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 17 λεπτά), Στρέλνιεκς 16 (4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ σε 19:52), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 3 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 13:58), Τόμπσον 16 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Κολοσσού: 19/44 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (7 επιθετικά - 26 αμυντικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 14/28 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 41 ριμπάουντ (6 επιθετικά - 35 αμυντικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (23/11) την Αρμάνι στο Μιλάνο, ενώ ο Κολοσσός θα παίξει κόντρα στον ΠΑΟΚ στις 2 Δεκεμβρίου.