STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πάρτι του Λαυρίου κόντρα στον Κόροιβο

Με τους Αμερικανούς να σημειώνουν όλοι μαζί 65 πόντους, το Λαύριο Megabolt νίκησε εύκολα τον Κόροιβο 80-69 και έφτασε τις 8 σερί εντός έδρας νίκες.

Άλλη μία παράσταση έκανε στο γήπεδό του το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετέτρεψε σε περίπατο τον αγώνα με τον Κόροιβο στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε εύκολα στη νίκη με 80-69, την τρίτη συνεχόμενη συνολικά και την 8η στη σειρά στο γήπεδό της. Ο Κόροιβος, από την άλλη, άντεξε ουσιαστικά 22 λεπτά και υπέστη την 4η σερί ήττα και την 9η σε 10 αγώνες μακριά από το κλειστό της Ήλιδας.

Οι Αμερικανοί του Λαυρίου πέτυχαν όλοι μαζί 65 από τους 80 πόντους της ομάδας τους, με τους Μουρ (18), Λαμπ (16) και Γουίγκινς (14) να είναι οι πρώτοι σκόρερς. Στην αντίπερα όχθη, ο ΝτεΚόζι πέτυχε 15 από τους πρώτους 21 πόντους της ομάδας του, ωστόσο είχε μόνο δύο στα επόμενα 28 λεπτά. Οι Λάνγκφορντ (12), Κάρσον (10) και Χάινς (10) ήταν οι άλλοι τρεις παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Το Λαύριο μπήκε εξ αρχής καλύτερα στο γήπεδο και φρόντισε να πάρει από τα πρώτα λεπτά στα χέρια του τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξέφυγε με 17-9 στο 6', ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο 11' (27-17) και στο 14' την έφτασε μέχρι το +14 (31-17). Ο Κόροιβος είχε 11/37 σουτ στο πρώτο ημίχρονο (9/28 δίποντα) και παρά την κυριαρχία του στον τομέα των ριμπάουντ (0-9 ήταν τα επιθετικά στο πρώτο 20λεπτο), δεν κατάφερε να απειλήσει το Λαύριο.

Η ομάδα της Αμαλιάδας δεν μπόρεσε ποτέ να πλησιάσει περισσότερο από τους έξι πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα. Αυτό συνέβη στο 22', όταν ο Κάρσον έκανε το σκορ 43-37. Στα επόμενα τρία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 9-0, ξέφυγαν με 52-37 στο 25' και δεν ανησύχησαν ξανά μέχρι τέλους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +23 (74-51 στο 33') υπέρ του Λαυρίου, το οποίο μετέτρεψε σε 19 εύκολους πόντους τα 11 λάθη του Κοροίβου, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πήραν μόνο 8 από τα 12 λάθη των γηπεδούχων.

Ο MVP

Ο Μακένζι Μουρ ήταν ο σταρ σε άλλο ένα παιχνίδι του Λαυρίου. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 18 πόντους με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές), μοίρασε 6 ασίστ και είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 3 λάθη στα 24'41'' που αγωνίστηκε.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Λαύριο μοίρασε 12 ασίστ και ευστόχησε σε 14 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, την ώρα που ο Κόροιβος είχε όλες κι όλες 3 τελικές πάσες στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Το Λαύριο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 ασίστ και ο Κόροιβος με μόνο 9.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα που έκανε το Λαύριο από το 22' έως το 25'. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" ένα σερί 9-0, κράτησαν χωρίς πόντο τον Κόροιβο για περίπου 2,5 λεπτά και ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων. Ο Κόροιβος δεν έριξε ξανά τη διαφορά κάτω από τους 11 πόντους στο υπόλοιπο του αγώνα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν ήταν κατάμεστο το Κλειστό Γυμναστήριο του Δήμου Λαυρεωτικής, ωστόσο είχε αρκετό κόσμο. Περίπου 1.000 θεατές παρακολούθησαν τον 10ο φετινό εντός έδρας αγώνα του Λαυρίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Δεσλής, Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Τζόνσον 4, Παπαδημητρίου 1, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 4 (13 ριμπάουντ), Νίξον 8, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5 (3 κοψίματα), Λαμπ 16, Μέιερ 5, Γουίγκινς 14, Μουρ 18 (6 ασίστ).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 17, Κάρσον 10, Πόσλι 3, Λάνγκφορντ 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κον 4, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 10 (7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Λαυρίου Megabolt: 20/44 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 22/31 ελεύθερες βολές, 39 ριμπάουντ (35 αμυντικά + 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Κοροίβου: 22/53 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 19/23 ελεύθερες βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα αντιμετωπίσει το επόμενο Σάββατο (24 Μαρτίου) την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Δύο ημέρες αργότερα, την Δευτέρα 26 Μαρτίου, ο Κόροιβος θα υποδεχτεί στο κλειστό της Ήλιδας τον Ολυμπιακό.

Photo credits: eurokinissi.gr