STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Περιστέρι 83-68

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε εύκολα με 83-68 το Περιστέρι, χάρη σε ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πεντάλεπτο από το 25' μέχρι το 30'

Ο ΠΑΟΚ μεταμορφώθηκε από το 25' (48-50) μέχρι το 30' (64-50) και τελικά επικράτησε εύκολα με 83-68. Eξαιρετικοί ΜακΓκραθ και Χάτσερ που πέτυχαν από 19 πόντους.

Μέχρι το 25' ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν (48-50), ωστόσο με ένα ξέσπασμα τα επόμενα πέντε λεπτά όλα άλλαξαν.

Ο Ντόνι ΜακΓκραθ έδωσε βοήθειες στον "Δικέφαλο" που με ένα σερί 16-0 προηγήθηκε με 64-50 στο 30' και τελικώς επικράτησε με 83-68. Φυσικά σημαντικό ρόλο στην νίκη του ΠΑΟΚ έπαιξε και ο Χάτσερ αλλά και η καλή άμυνα, ενώ βοήθειες έδωσε ο Μαργαρίτης.

Εξαιρετικός ο Χάτσερ

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι στο σκορ (5-5) και τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα στο 3' με 8-7, έχοντας "ζεστό" τον Χάτσερ που είχε πετύχει έξι πόντους. Ο Αμερικανός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, διαμόρφωσε το 13-9 (με τρεις συνεχόμενους πόντους του και 9 συνολικά μέχρι εκείνη τη στιγμή), με τον "Δικέφαλο" όμως κυρίως λόγω των λαθών του (υπήρχε και αστοχία στις βολές) να μην μπορεί να "ανοίξει" την διαφορά και στο 8' να χάνει με 13-16 από το αξιόμαχο Περιστέρι. Ενα μίνι "ξέσπασμα" του ΠΑΟΚ είχε ως αποτέλεσμα να γίνει το 19-16 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με 19-19 (12 πόντους ο Χάτσερ). Ο Χάτσερ συνέχιζε το... βιολί του στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε το 22-19 και ο Παπαδόπουλος με μια εύστοχη βολή "έγραψε" το 23-19.

Κακή άμυνα ο ΠΑΟΚ, το εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι

Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που ουσιαστικά έπαιρνε πόντους μόνο από τον Αμερικανό, στο Περιστέρι υπήρχε επιθετική πολυφωνία και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο "Δικέφαλος" (ήταν "πληγή" γι΄αυτόν τα λάθη που δεν έλεγαν να σταματήσουν) να μην μπορεί να ξεφύγει (25-25 στο 13'). Μετά το 27-30 οι "ασπρόμαυροι" άρχισαν να "πατούν" πολύ καλύτερα (υπήρχε και βελτίωση αμυντικά) και με ένα σερί 9-0 διαμορφώθηκε το 36-30 στο 17'. Η κακή αμυντική συμπεριφορά του "Δικεφάλου" στην συνέχεια αλλά και η αστοχία στις βολές (11/18 συνολικά) δεν του έδιναν την ευκαιρία να μεγαλώσει την διαφορά και το ημίχρονο έληξε με 43-41.

Σημαντικές βοήθειες από ΜακΓκραθ και σερί 16-0 για ΠΑΟΚ

Το ματς συνέχισε να είναι... ντέρμπι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και μάλιστα το Περιστέρι πήρε κεφάλι στο σκορ (45-47 στο 23'). Ο ΜακΓκραθ "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ επιθετικά (48-47) αλλά το Περιστέρι συνέχισε να βρίσκει λύσεις και να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ (49-50 στο 25'). Ο "Δικέφαλος" δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με το αντιαθλητικό πάντως που κέρδισε ο ΜακΓκραθ οι "ασπρόμαυροι" έκαναν ένα σερί 4-0 (53-50), ενώ στην συνέχεια ο τελευταίος (16 πόντους μέχρι εκείνη την στιγμή) διαμόρφωσε το 59-50. Η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε βελτιωθεί με ένα ακόμη τρίποντο, αυτή την φορά από τον Δέδα, έγινε το 62-50 και με δύο βολές του Παπαδόπουλου διαμορφώθηκε το 64-50 (σκορ τρίτου δεκαλέπτου) με ένα σερί 16-0 (μετά το 48-50) από τον ΠΑΟΚ.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έγινε το 66-50, με το Περιστέρι να μειώνει σε 66-52 και να πετυχαίνει καλάθι μετά από έξι λεπτά αφλογιστίας. Η συνέχεια δεν ήταν διαφορετική, ο ΠΑΟΚ ήταν φανερό πως είχε βρει ρυθμό με τον Μαργαρίτη μάλιστα να είναι ιδιαίτερα καλός. Ουσιαστικά το τελευταία λεπτά έμοιαζαν διαδικαστικού χαρακτήρα και τελικώς το ματς έληξε με 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43, 41, 64-50, 83-68

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 19(4), Κασελάκης 5(1), ΜακΓκραθ 19(5), Θεοδωράκος 2, Τσαϊρέλης 9, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 8, Νικολόπουλος, Καλλές 5, Αμπαράς, Χαριτόπουλος 6.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 11(1), Κομποδιέτας 3, Θορν 11(2), Κανονίδης 7(1), Τζόουνς 2, Μάντζαρης 7(1), Ουίλιαμς 7, Χάινς 4, Πέτρουλας 3, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 9(3), Λάκκας 4.