STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 81-63

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο "Παλατάκι" τον Πανιώνιο με σκορ 81-63 και πλέον χρειάζεται μια νίκη (Πέμπτη 29/5) για να κατακτήσει την τρίτη θέση.

Νέα επιτυχία κόντρα στον Πανιώνιο... Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο "Παλατάκι" τους "κυανέρυθρους" με σκορ 81-63 και πλέον έκανε το 2-0 στις νίκες. Για τον "Δικέφαλο" απομένει ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα για να κατακτήσει την τρίτη θέση και αυτό το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου θα το αναζητήσει στο ματς της Πέμπτης που θα γίνει στην Ν. Σμύρνη.

Να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα ο Σούλης Μαρκόπουλος καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο του ΠΑΟΚ καθώς βραβεύτηκε από τον πρόεδρο του ΕΣΑΚΕ, Γιώργο Χαλβατζάκη με αφορμή το ότι συμπλήρωσε 600 αγώνες ως προπονητής στην μεγάλη κατηγορία.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τσαϊρέλης ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο και ο "υπεύθυνος" για το 71-59 (με σουτ τριών πόντων). Τελείωσε το ματς με 14 πόντους, είχε επτά ριμπάουντ και 18 στο ranking.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 59-57 ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος, προηγήθηκε με 71-59 (στο 37') και κάπου εκεί πήρε μεγάλο προβάδισμα σε ό,τι αφορά την νίκη.

Ο αριθμός

Ιδιαίτερα άστοχος ήταν ο ΜακΚόλουμ... Ο Αμερικανός είχε 3/11 δίποντα και 0/6 τρίποντα.

To ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (4-4) στο 3' και τον Πανιώνιο να έχει "φορτωθεί" ήδη με τέσσερα φάουλ. Στο 4' ο Κασελάκης έδωσε προβάδισμα (7-4) στον ΠΑΟΚ και λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου ο "Δικέφαλος" είχε το μπόνους των βολών καθώς οι "κυανέρυθροι" έφτασαν τα πέντε φάουλ (έτσι έγινε το 9-6). Στο 6' ο Κυρίτσης ισοφάρισε (11-11), τα σύνολα των Μαρκόπουλου και Σφαιρόπουλου ήταν αρκετά άστοχα μετά το 15-16 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε τελικά με 15-18.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (19-18), ο Δέδας έκανε το 23-21 (πριν το καλάθι του υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για αντιαθλητικό φάουλ που δεν δόθηκε σε βάρος του Πανιωνίου για φάουλ στον Κούπερ) ενώ ο Κούπερ ήταν "υπεύθυνος" για το 25-21 (10-3 σερί για τους γηπεδούχους). Στο 15' ο Μαργαρίτης διαμόρφωσε το 29-25 και ο "Δικέφαλος" μετά έφτασε στο +7 (32-25) ενώ για τον Πανιώνιο αποτελούσε πρόβλημα η μεγάλη αστοχία του ΜακΚόλουμ (2/8 σουτ) ως εκείνο το σημείο. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (36-26), ο Ντούβνιακ μείωσε σε 38-33 έχοντας 10 πόντους και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-33.

Στο 22' ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +11 (44-33) και ο Σφαιρόπουλος αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ αφού έβλεπε την ομάδα του να μην "πατάει" καλά. Ο "Δικέφαλος" απέκτησε διαφορά 12 πόντων (47-35) στο 25', στο 26΄το σκορ έγινε 47-40 (υπήρχε αρκετός εκνευρισμός στην κερκίδα για την αντιμετώπιση του ΠΑΟΚ από τους διαιτητές και κυρίως για το ότι οι τελευταίοι δεν "τιμωρούσαν" τα "δυνατά" μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων) ενώ ο Κάρτερ μείωσε σε 49-44. Ο τελευταίος έκανε το 51-48 και ο Τσαιρέλης διαμόρφωσε το 55-48 που ήταν το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 58-50 και ο Τσαιρέλης (11 πόντους) έκανε το 59-54. Στο 33' ο Κάρτερ διαμόρφωσε το 59-57, ο Κούπερ "έγραψε" το 62-57 και το σκορ έγινε 63-57 (στο 35') από τον Δέδα. Ο τελευταίος έδωσε αέρα 9 πόντων (66-57) στην ομάδα του και ο Πέιν ήταν ο "υπεύθυνος" για το 68-59 (στο 36'). Ο Τσαιρέλης έκανε το 71-59 και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα (ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να "γυρίσει" το παιχνίδι και η διαφορά αυξανόταν).

Δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 13 (5 ασίστ), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 14 (7 ριμπ.), Δέδας 11(2), Μαργαρίτης 13 (7 ριμπ.), Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5(1), Λιάπης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 8 (3/17 σουτ), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10(2), Κάρτερ 16(1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 6, Μπατής, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 14(1), Μίσελ 3, Σίμτσακ 4, Σαλούστρος.