STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 69-75

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΛΕΙ ΟΦ
ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΛΕΙ ΟΦ MOTIONTEAM

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο του "δικεφάλου" στην Πυλαία με 69-75. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Στράτο Περπέρογλου, ο οποίος ήταν καταιγιστικός και οδήγησε τους "πράσινους" στη νίκη (video).

Το "τριφύλλι" πήρε από τα πρώτα λεπτά του ματς τα ηνία της αναμέτρησης και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 69-75.

Ο ΠΑΟΚ, πάντως προσπάθησε και δυσκόλεψε τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι όμως έκαναν το 2-0 και πλέον απέχουν μία νίκη από τους τελικούς.

Από τους πρωταθλητές Ευρώπης ο Στράτος Περπέρογλου ήταν ασταμάτητος, καθώς σημείωσε 33 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 7/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντιδης πέτυχε 11. Από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ο Ντόζιερ σημείωσε 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του ματς κυρίως χάρη στον Στράτο Περπέρογλου και τον Ίαν Βουγιούκα. Με τρίποντο μάλιστα, του πρώτου το "τριφύλλι" ξέφυγε με 11 πόντους στο 4' (2-13), κλείνοντας καλά τους διαδρόμους.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έριξαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ξεφύγουν με 23-13 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε με 15-23, έπειτα από τις δυο εύστοχες βολές του Κρίστμας.

Στην δεύτερη περίοδο παρότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, οι γηπεδούχοι με τους Κρίστμας και Γιαννακίδη κατάφεραν στο 15' να πλησιάσουν στους δυο πόντους (28-30). Οι "πράσινοι", πάντως πήραν πολύτιμη "ανάσα" με τις δύο εύστοχες βολές του Στράτου Περπέρογλου.

Χωρίς δυσκολίες...

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πλησίασαν και πάλι σε 30-32, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν με 30-39, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το "τριφύλλι" κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 39-52 στο 25', μετά από καλάθι του Ρομέιν Σάτο. Οι "πράσινοι" στη συνέχεια παρά το εντυπωσιακό κάρφωμα του Στίγκερς και ακόμα ένα καλάθι από τον ίδιο διατηρούσαν το προβάδισμα στην αναμέτρηση (43-54).

Κάπου εκεί, οι δυο ομάδες έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με +10 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (50-60).

Ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος βρισκόταν σε... δαιμονιώδη φόρμα με κάρφωμα έκανε το 55-72 περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος και πλέον πολύ δύσκολα μπορούσε ο ΠΑΟΚ να γυρίσει το παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός συντήρησε την διαφορά και κατάφερε τελικά να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 75-69, κάνοντας το 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος. Το "τριφύλλι" με αυτόν τον τρόπο έμεινε αήττητο σε ημιτελικά πλέι οφ από το 2005 (τελευταία ήττα από Πανιώνιο 70-67, από τότε 18 νίκες)...

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 30-39, 50-60, 69-75.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κρίστμας 13(3), Αποστολίδης 6(1), Ντόζιερ 17, Στίγκερς 7(1), Μπούλιαν 4, Γιαννακίδης 8(2), Καλλές 10, Γκετσέφσκι 4, Καλαμπάκας.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8, Μάριτς 2, Περπέρογλου 33(4), Μπατίστ, Φώτσης 10, Σάτο 2, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 3, Καϊμακόγλου 2.