STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Καβάλα 88-71

Ο Πανιώνιος πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στην Καβάλα και έφτασε στη νίκη χωρίς δυσκολίες με 88-71.

Ο Πανιώνιος βρήκε αντίσταση από την Καβάλα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά κατάφερε να φτάσει στο τέλος στη νίκη με 88-71.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλος επέβαλαν το παιχνίδι τους με την έναρξη της τρίτης περιόδου και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Νίκος Παππάς από τον Πανιώνιο, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς σημείωσε 24 πόντους, με τον Πέιν να προσθέτει 18. Για την Καβάλα, ο Κόλεμαν σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ ο Μιλόσεβιτς σημείωσε 13.

Ο αγώνας:

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στην Καβάλα. Με αυτόν τον τρόπο, ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 13-4 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως ισορρόπησαν την αναμέτρηση στη συνέχεια.

Ο Μπούκερ έκανε το 15-9 για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ο Γιώργος Μπόγρης, ευστοχώντας σε δύο βολές πέτυχε το 18-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι στο μέχρι το 12ο λεπτό. Έπειτα ο Μπόγρης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Νεοσμυρνιώτες (22-19) για να μειώσει ο Χριστόφορος Στεφανίδης σε 26-22 με δύο εύστοχες βολές.

Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 33-28, με τον Πανιώνιο, όμως να διατηρεί το προβάδισμα του στο σκορ. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά τους στους πέντε πόντους (35-35) για να ισοφαρίσει πάντως η Καβάλα σε 35-35, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 36-35, ύστερα από 1/2 εύστοχες βολές για τον Νίκο Παππά.

Πάτησε γκάζι...

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με τον Νίκο Παππά να αποσπαστεί με τρεις πόντους (40-37), ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 50-42. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 50-44 και ο Πέιν με κάρφωμα πέτυχε το 52-44. Ο Μίλμπουρν με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 55-46 και ο Πάνος μείωσε σε 55-48.

Ο Πέιν σημείωσε το 57-48, ενώ ο Μπατής ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (59-48). Ο Κις έκανε το 61-48, με τον Πέιν να κάνει το 64-48. Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με 64-49, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 15 πόντους. Ο Παππάς ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (73-56) και ο Στεφανίδης έκανε το 73-58.

Ο Μπόγρης πέτυχε το 77-58 , ενώ ο Μίτροβιτς μείωσε σε 77-61 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Πέιν με τρίποντο έκανε το 80-61 και ο Καλαμπάκας έκανε το 82-64. Ο Μίλμπουρν με κάρφωμα μείωσε στους 18 πόντους για να φτάσει τελικά ο Πανιώνιος στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Καβάλα με 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 36-35, 64-49, 88-71.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 11, Πέιν 18(1), Μοτσενίγκος 1, Αθηναίου 3(1), Κις 8(2), Μίλμπουρν 10(1), Αθανασούλας, Μπατής 2, Καββαδάς 6, Παππάς 24(4), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 4.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 2, Άρμπετ 5(1), Καλαμπάκας 5(1), Στεφανίδης 12, Μιλόσεβιτς 13, Μίτροβιτς 9(2), Κόλεμαν 19, Ατσάρα 6.