STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 85-65

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ με 85-65 και να φτάσει τις 17 νίκες.Αγωνία για τον Μπατίστ που αποχώρησε κουτσαίνοντας

Την 17η νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός με σκορ 85-65 επί του ΠΑΟΚ για την 21η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, έστω κι αν τα 22 λάθη που έκανε προκάλεσαν προβληματισμό στον Ομπράντοβιτς.

Πάντως, η νίκη αποδείχθηκε πύρρειος, καθώς μία εβδομάδα πριν τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Ολυμπιακό ο Μάικ Μπατίστ τραυματίστηκε κι αποχώρησε κουτσαίνοντας, σκιάζοντας τη νίκη στο τέλος.

Κι όλα αυτά, ενώ ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους ήδη τραυματίες Στράτο Περπέρογλου και Ίαν Βουγιούκα που κάθισαν με πολιτικά στην άκρη του πάγκου.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιξαν όσο έπρεπε και στο δ΄δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι εκτοξεύοντας τη διαφορά και στους 20 πόντους με τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο αγώνας:

Για ένα ακόμα ματς ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς εμπιστεύτηκε στην αρχική του πεντάδα του τους Καλάθη και Λόγκαν, οι οποίοι πρέπει να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση πριν την έναρξη των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, όπου η συμβολή του καθένα θα είναι σημαντική. Μαζί με τους Μάριτς, Σάτο και Σμιθ αποτέλεσαν τους πέντε που μπήκαν στο παρκέ στο ξεκίνημα. Κάποια λάθη του Λόγκαν, έφεραν τον Γιασικεβίτσιους στο παρκε και σταδιακά όλοι οι βασικοί πέρασαν στο ματς.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-9, ενώ ένα σερί 6-0 από τον Παναθηναϊκό του έδωσε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα (12-9). Στο 9' ο Άλεξιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 14-14 ενώ ο Παππάς με ένα δικό του σουτ τριών πόντων με ταμπλό στα 5'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου έγραψε το 15-18. Οι φωνές του Ομπράντοβιτς είχαν να κάνουν με τα πολλά λάθη της ομάδας του (5) και τις πολλές χαμένες βολές (7/12).

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν το προβάδισμα (17-19, 19-20), μέχρι που στο 12' ο Διαμαντίδης ξαναπέρασε στο παρκέ. Οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 24-20, όμως και πάλι δεν κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Μία τεχνική ποινή στον αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδης, έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι το προβάδισμα (24-25) με τον Ντικούδη.

Ωστόσο, στο 17' με ένα τρίποντο του Καϊμακόγλου ο Παναθηναϊκος ξέφυγε για πρώτη φορά με 5 πόντους διαφορά (30-25), έστω κι αν ο ΠΑΟΚ βρήκε άμεσα τις λύσεις και ισοφάρισε σε 32-32. Ένα σερί 5-0, απόρροια κι ενός μακρινού εύστοχου σουτ τριών πόντων του Καϊμακόγλου οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +5 (37-32).

"Καθάρισε" με την επίθεσή του

Μέσα σε ένα δίλεπτο στο β' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με 8 (42-34), ενώ ο τραυματισμός του Γιαννακίδη στέρησε μία οργανωτική λύση από τον ΠΑΟΚ. Με όπλο την καλή τους άμυνα που υποχρέωσε σε ορισμένα λάθη τον αντίπαλο, οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά (51-41).

Μπορεί ο Ντικούδης να μείωσε άμεσα στην επόμενη φάση, αλλά τελικά ο Καϊμακόγλου με τρίποντο έστειλε τη διαφορά και στους 11 πόντους (54-43). Ο Παππάς έδωσε λύσεις στην ομάδα του, αλλά τελικά ο Καλάθης με λέι απ έγραψε το 58-47 στο 30ο λεπτό του αγώνα.

Στο δ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμα πιο φορτσάτος... Ο Σάτο έκανε το 60-48, ενώ ο Καϊμακόγλου ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (64-50). Ένα σερί του ΠΑΟΚ μείωσε παροδικά το σκορ (64-55), όμως από εκεί κι έπειτα δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι.

Στο 33ο λεπτό ο Μπατίστ στραβοπάτησε άσχημα κι έφυγε για τον πάγκο κουτσαίνοντας με τη μισή ομάδα να πέφτει πάνω του, καθώς ακολουθεί και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τον τελικό του Κυπέλλου σε μία ακριβώς εβδομάδα.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσαρτσαρή στο 38' έκαναν το σκορ 78-63, ενώ ο Καλάθης με δύο δικά του λέι απ στο τέλος έγραψε το 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 58-47, 85-65

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 9, Μπατίστ 3, Λόγκαν 16(1), Σάτο 2, Καλάθης, Τσαρτσαρής 9(2), Διαμαντίδης 9(2), Καλάθης 13, Σμιθ, Καϊμακόγλου 18(3), Γιασικεβίτσιους 6(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 6, Αράπης, Άλεξιτς 5(1), Ντούβνιακ 6(2), Ντικούδης 19(2), Πέτγουεϊ, Παππάς 18(1), Γιαννακίδης 4, Καλλές 2, Τσακαλέρης 3(1).