STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Κολοσσός 103-67

Σε παιχνίδι-καρμπόν με το πρόσφατο ματς της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Κολοσσό με 103-67 κι έκανε το 1-0 στα ημιτελικά. Τράβηγμα στο δικέφαλο ο Μπατίστ

Την πρώτη του από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να περάσει στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος, έκανε ο Παναθηναϊκός νικώντας με 103-67 τον Κολοσσό Ρόδου.

Οι "πράσινοι" δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κάμψουν την αντίσταση των "θαλασσί" κι έκαναν εύκολα το 1-0 πριν οι δύο ομάδες ανανεώσουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη το απόγευμα (26/4, 7μ.μ.).

Το μοναδικό δυσάρεστο συμβάν για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ότι τραυματίστηκε στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Μάικ Μπατίστ σε διεκδίκηση ριμπάουντ και υπέστη τράβηγμα στο δικέφαλο.

Όπως ήταν φυσικό, δεν ξαναπέρασε στο παρκέ ενώ μετά από λίγο βρέθηκε στα αποδυτήρια για να εξεταστεί από το ιατρικό τιμ της ομάδας.

Στα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στα ποσοστά του έχοντας 64% στα δίποντα και 55% στα τρίποντα, ενώ τελείωσε το ματς με 11/12 αιφνιδιασμούς. Από την άλλη, για τον Κολοσσό τα 21 λάθη ήταν πολλά απέναντι σε μία ομάδα που δεν... συγχωρεί.

Ο αγώνας:

Χωρίς τον Διαμαντίδη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός... Οι Περπέρογλου, Μπατίστ, Λόγκαν, Νικ Καλάθη και Σμιθ βρέθηκαν στην αρχική πεντάδα που αντιμετώπισε κάποια μικροπροβλήματα απέναντι στον Κολοσσό. Με τους Μπόικιν και Χάτεν, οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να διατηρούν το προβάδισμα (4-7, 7-9), ενώ στο 6ο λεπτό ο Κολοσσός βρέθηκε στο +5 (11-16) με τον Παναθηναϊκό να χάνει τον Μπατίστ με τραυματισμό σε διεκδίκηση ριμπάουντ.

Σε εκείνο το σημείο ο Ομπράντοβιτς άλλαξε όλη την πεντάδα, περνώντας σταδιακά στο παρκέ τους Διαμαντίδη, Γιασικεβίτσιους, Σάτο, Καϊμακόγλου και Βουγιούκα. Ο τελευταίος με δύο δικές του βολές έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (17-16) στο 7ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Φραγκιά έλεγχε τα ριμπάουντ (7-12), ωστόσο ο Παναθηναϊκός έκανε λιγότερα λάθη και τελικά αφού προηγήθηκε μπροστά στο σκορ με 23-18, ο Ασημακόπουλος έγραψε το 23-20 του α' δεκαλέπτου.

Όπλο η άμυνα για τους "πράσινους"

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Παναθηναϊκό που είχε βρει ρυθμό και με όπλο την καλή του άμυνα, έπαιξε πιο αποτελεσματικά. Τα τρίποντα των Γιασικεβίτσιους και Καϊμακόγλου αποτέλεσαν απλά το έναυσμα για τους "πράσινους" οι οποίοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (32-23) και να παίξουν πιο απελευθερωμένα.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +15 (38-23), όμως ο Κολοσσός έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 και μείωσε στο σκορ. Πάντως, όλα είχαν πάρει το δρόμο τους για τον Παναθηναϊκό... Ακολούθησε ένα επιμέρους 11-1 από πλευράς πρασίνων που έκανε το σκορ 49-29 στο 17' μετά από καλάθι του Περπέρογλου.

Ένα κάρφωμα του Λόγκαν ανέβασε τη διαφορά στους 22 (53-31), πριν τελικά οι δύο ομάδες φύγουν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 53-32. Ο Παναθηναϊκός είχε μείνει στα 4 λάθη στο 20λεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει τα 13 με την πίεση που δέχτηκαν στο β' δεκάλεπτο.

Με την ίδια ενέργεια και πάθος

Με την ίδια κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο γ' δεκάλεπτο. Ένα επιμέρους 10-1 τους έδωσε την ευκαιρία να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την υπέρ τους διαφορά, προσφέροντας και θέαμα στον λιγοστό κόσμο που βρίσκονταν στο γήπεδο.

Το σκορ μετατράπηκε σε 63-33 και οι "πράσινοι" έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, έβαζαν όποιο καλάθι κι αν επιχειρούσαν. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στους 30 (72-42) στο 26' ενώ ο Σμιθ έγραψε το 76-42. Ο Κολοσσός πια είχε πετάξει λευκή πετσέτα στον αμυντικό τομέα...

Εν μέσω χειροκροτημάτων ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έγραψε το 82-50 του γ' δεκαλέπτου, σε ένα παιχνίδι - καρμπόν με το πρόσφατο για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Συνέχισαν να πυροβολούν οι "πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σφυροκοπεί αδιάκοπα το καλάθι του Κολοσσού. Με όμορφα καλάθια των Μάριτς και Σμιθ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 89-50 και στο 32.30'' ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέρασε στο παρκέ όλους τους βασικούς του παίκτες, κάνοντας ταυτόχρονα πέντε αλλαγές.

Στα 3.32'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Βουγιούκας με λέι απ έκανε το 94-61 και πλέον ήταν θέμα χρόνου να επιτευχθεί η κατοστάρα. Μάλιστα, ο κόσμος άρχισε προς το τέλος να χειροκροτεί και τις προσπάθειες των παικτών του Κολοσσού. Στο 1.43'' πριν το τέλος του αγώνα ο Μάριτς έγραψε το 100-63 και ενθουσίασε τον κόσμο.

Το τελικό 103-67 ήρθε φυσιολογικά για τους "πράσινους" που έκαναν το 1-0 και θέλουν διπλασιάσουν τις νίκες τους την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 53-32, 82-50, 103-67

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου 9(1), Μπατίστ 2, Λόγκαν 11(1), Σάτο 6, Τσαρτσαρής 8(1), Διαμαντίδης 6(1), Βουγιούκας 13, Καλάθης 8(1), Σμιθ 9(1), Καϊμακόγλου 13(3), Γιασικεβίτσιους 12(2).

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 3(1), Χάτεν 4, Καλαϊτζής, Πάνος 9, Γεωργαλλής, Ασημακόπουλος 12, Μπόικιν 6, Χαρίσης 2, Τσάμης 10(1), Χόπσον 19, Κομποδιέτας 2.