STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Κολοσσός 102-71

Έχοντας εκπληκτικό ποσοστό στα δίποντα (69%) ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο απόγευμα με αντίπαλο τον Κολοσσό κι έκανε το 2-0 στη σειρά με το τελικό 102-71

Νέα κατοστάρα για τον Παναθηναϊκό ο οποίος νίκησε με σκορ 102-71 τον Κολοσσό, σε πανομοιότυπο σκορ με τον πρώτο αγώνα κι έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα να διπλασιάσει τις νίκες του απέναντι στην ομάδα του Φραγκιά και πλέον θέλει μία ακόμα για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Η σειρά μεταφέρεται το Σάββατο (28/4) στη Ρόδο, όπου με τον κόσμο στο πλευρό του ο Κολοσσός θα προσπαθήσει να μειώσει σε 2-1.

Με τον Μπατίστ με πολιτικά στον πάγκο αλλά τον Μάριτς άξιο αντικαταστάτη του καθώς βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά, οι "πράσινοι" ήλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ (40-27) κι έμειναν στα 9 λάθη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ ο Σερβοαυστραλός σέντερ με 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Γιασικεβίτσιους ο οποίος έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με την απόδοσή του στο α' ημίχρονο. Πολύ καλός και ο Περπέρογλου με 8 πόντους, 4 ριμπάουν και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Πατ Καλάθης ο οποίος αρπάζει κάθε ευκαιρία που του δίνεται (12 π., 6 ριμπ.)

Ο αγώνας:

Ο Ομπράντοβιτς παρέταξε στο παρκέ του ΟΑΚΑ τους Διαμαντίδη, Γιασικεβίτσιους, Σάτο, Τσαρτσαρή και Μάριτς οι οποίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχαν το προβάδισμα, απέναντι στον Κολοσσό ο οποίος παρουσιάστηκε αποφασισμένος να... παλέψει και να μην δώσει το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ.

Στο 5ο λεπτό μετά το τρίποντο του Γιασικεβίτσιους που ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι πολύ θετικός, γράφτηκε το 14-8 με τους "πράσινους" να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους 10-2 με το οποίο βρέθηκε στο +11 (21-10) και παρ' ότι ο Κολοσσός αντέδρασε αμέσως μειώνοντας σε 21-14, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διατήρησε την υπέρ της διαφορά.

Το 28-20 του α' δεκαλέπτου γράφτηκε από τον Γεωργαλλή, με τους γηπεδούχους να έχουν διπλάσια ριμπάουντ (8-4) κι ένα παραπάνω λάθος (4-3).

Πάντως, η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς αλάνθαστους. Με όπλο την άμυνά τους αλλά και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Από την άλλη, ο Κολοσσός έχασε πολλά ριμπάουντ, κυρίως αμυντικά, που έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πάει σε δεύτερες επιθέσεις.

Με τον Μάριτς να πετυχαίνει γκολ φάουλ και γενικά να είναι πολύ θετικός, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 37-23. Ο Κολοσσός μείωσε σε 40-30, όμως ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους 11-3 με το οποίο έφυγε για τα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα 18 πόντων (51-33).

Κι αν ο Παναθηναϊκός τελείωσε με 0 λάθη το β' δεκάλεπτο, ο Κολοσσός υπέπεσε σε τέσσερα που σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε έδωσε την ευκαιρία στους "πράσινους" να βγάλουν ανοικτά σουτ.

Πάτησε γκάζι ο Παναθηναϊκός

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε ακόμα πιο... ορεξάτος. Με ένα επιμέρους 9-3 με τους Σάτο και Γιασικεβίτσιους να σηκώνουν το βάρος επιθετικά, έτρεξε ένα επιμέρους 11-3 με το οποίο βρέθηκε στο +26 εν ριπή οφθαλμού (62-36).

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε να αλλάζει σχήματα και να δοκιμάζει διάφορες πεντάδες μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής του σε όλους του τους παίκτες. Ο Περπέρογλου που ήταν πολύ αποτελεσματικός σε άμυνα κι επίθεση, εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους (72-42) στο 28', εκμηδενίζοντας ουσιαστικά τις ελπίδες του Κολοσσού για να γυρίσει το ματς.

Στο 30ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 72-46, έχοντας "καθαρίσει" τη νίκη κι εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας.

Το μόνο που είχε αξία στο τέλος ήταν αν τελικά ο Παναθηναϊκός θα περνούσε την κατοστάρα ή όχι, που αποτελούσε κιόλας απαίτηση από τον κόσμο. Τελικά, ο Πατ Καλάθης με καλάθι και φάουλ έγραψε το τελικό 102-71 με οποίο επικράτησε ο Παναθηναϊκός.

Νωρίτερα, οι παίκτες του Κολοσσού είχαν μειώσει στους 23 (76-53) αλλά δεν είχε συνέχεια η αντεπίθεσή τους. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα επιμέρους 11-2 και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-33, 72-46, 102-71

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 16, Περπέρογλου 7, Λόγκαν 9(1), Σάτο 8, Πατ Καλάθης 12(1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10(2), Βουγιούκας 6, Νικ Καλάθης 4, Σμιθ 11(1), Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 14(2).

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος, Χάτεν 17(1), Καλαϊτζής 2, Πάνος 4, Γεωργαλλής 6, Ασημακόπουλος 5, Μπόικιν 2, Χαρισης 13, Τσάμης 13(2), Χόπσον 9.