STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Ηλυσιακός 84-58

Το "μάρμαρο" από την ήττα στην Καβάλα πλήρωσε ο Ηλυσιακός, καθώς ο Παναθηναϊκός ξέσπασε νικώντας τον με το εντυπωσιακό 84-58 για την 7η αγωνιστική

Ο Παναθηναϊκός... ξέσπασε για την ήττα από την Καβάλα πάνω στον Ηλυσιακό, του οποίου κι επιβλήθηκε με σκορ 84-58 για την 7η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε από το ξεκίνημα του αγώνα σοβαρή και διατήρησε ως το τέλος τη συγκέντρωσή της, παρά τα πολλά σχήματα που επιλέχθηκαν.

Το προπονητικό τιμ του Παναθηναϊκού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, σε ένα ματς που οι "πράσινοι" ήταν καταιγιστικοί έξω από τα 6.75μ. πετυχαίνοντας τελικά 12/23 σουτ τριών πόντων με ποσοστό 52%.

Πολύ καλοί και στα δίποντα με 56% ευστοχίας, ενώ στις βολές είχαν μόλις 67%, καθώς μόνο οι 18 από τις 27 βρήκαν στόχο. Από την άλλη, ο Ηλυσιακός δεν είχε τις λύσεις, το παιχνίδι πήγε σε γρήγορο ρυθμό και από το β' δεκάλεπτο κι έπειτα δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Πάλι καλά που υπήρχε ο Τόντιτς στο τέλος γιατί η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λόγκαν που τελείωσε το ματς με 14 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Πατ Καλάθης ο οποίος με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 22 λεπτά συμμετοχής ήταν εξαιρετικός κι άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Ομπράντοβιτς.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Καϊμακόγλου, Μπατίστ, Σάτο και Λόγκαν με τον τελευταίο να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος και να αποτελεί την κύρια πηγή απειλής για την άμυνα του Ηλυσιακού. Ο Αμερικανός άσος των "πράσινων" με 10 πόντους έφερε από νωρίς την ομάδα του στο +10 (12-2), σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν ξεκινήσει πολύ σοβαρά.

Μάλιστα, ο Λόγκαν έγραψε το 17-4 πριν ο Γκάρντενερ Χολ με δύο προσωπικά του καλάθια μειώσει κάτω από τους 10 (20-11) στο 8'. Φαίνεται όμως πως οι "πράσινοι" είχαν μάθει καλά το μάθημά τους κι έτσι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα τρέχοντας ένα νέο 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου (26-11), ενώ ο Χολ έγραψε το 26-13 στο 10'.

Στη β΄περίοδο, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ και τους αναπληρωματικούς του παίκτες, κάτι που δεν του επέτρεψαν να κάνει στο ματς με την Καβάλα, οι περιστάσεις. Το δίδυμο των Καλάθη, Γιασικεβίτσιους στην περιφέρεια των "πρασίνων" συνεργάστηκε πολύ καλά, με τον πρώτο να δίνει δύο ασίστ στον Λιθουανό άσο κι εκείνος με δύο διαδοχικά τρίποντα να γράφει το 33-18. Ο Πατ Καλάθης συμπλήρωσε ένα σερί 17-0 του Παναθηναϊκού με το οποίο μετέτρεψε το 26-18 του 12' σε 43-18 στο 17'.

Σε αυτό το πεντάλεπτο που η ομάδα του Φλεβαράκη έχασε την επαφή με το σκορ, ο Παναθηναϊκός έτρεξε και πρόσφερε θέαμα. Μάλιστα, ο Πατ Καλάθης που πέρασε στο παρκέ ήταν πολύ αποτελεσματικός τελειώνοντας το ημίχρονο με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει κι έτσι οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-22.

Σούπερ Σάτο και η διαφορά στο +30

Ο Ηλυσιακός μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ στην επανάληψη και σε σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει σε 45-29, κρατώντας για ένα τρίλεπτο τον Παναθηναϊκό άποντο. Ωστόσο, οι "πράσινοι" βρήκαν και πάλι λύσεις στην επίθεση από τον Λόγκαν, ενώ ο Διαμαντίδης μαζί με τον Καλάθη έλεγξαν το ρυθμό βγάζοντας του συμπαίκτες τους μόνους τους απέναντι στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Με τρία τρίποντα του Σάτο που έδειχνε... αφηνιασμένος, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 28 πόντους διαφορά (61-33) στο 27', υποχρεώνοντας τον Φλεβαράκη να πάρει τάιμ άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Μάριτς (σ.σ. να κάνει το +30) το έκαναν οι Κυρίτσης και Νικ Καλάθης οι οποίοι έγραψαν το 66-36 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, σε ένα ματς που είχε κριθεί.

Το δ΄δεκάλεπτο από το ξεκίνημά του κιόλας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη διαφορά να έχει παγιωθεί στους 30 πόντους. Με 1/2 βολές του Βουγιούκα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +30 (74-41) ενώ στη συνέχεια ο Ηλυσιακός έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα. Με 3/3 τρίποντα και ηγέτη τον Τόντιτς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 75-50.

Ο Βουγιούκας έγραψε το τελικό 84-58, μετά από ένα καλό παιχνίδι του Παναθηναϊκού που έδειξε να "ξεμπουκώνει" εν όψει και του αγώνα με την Ζαλγκίρις Καούνας.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 45-22, 66-36, 84-58

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Ζούμπος 1, Μάριτς 7, Μπατίστ 2, Λόγκαν 14(2), Σάτο 9(3), Καλάθης 11(2), Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 10, Νικ Καλάθης 5(1), Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 9(2).

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 3(1), Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Τόντιτς 23(4), Νάνα 5, Χατζής 5, Αποστολίδης, Τόμπσον 2, Χολ 14, Κασελάκης 2, Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.