STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 75-61

STOLISVAGGELIS

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 75-61. Τα... λένε πάλι την Τρίτη (2/6, 20:30) οι δύο ομάδες, με τους "πράσινους" να θέλουν να τελειώσουν τη δουλειά.

Η επιστροφή του Δημήτρη Διαμαντίδη, τα τρία σερί τρίποντα του Μποχωρίδη και η πολύτιμη συνεισφοράα των Αντώνη Φώτση και Λουκά Μαυροκεφαλίδη είναι τα στοιχεία που κρατάει ο Παναθηναϊκός από τον δεύτερο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ. Εκεί που επικράτησε του "δικεφάλου" με 75-61, για να κάνει το 2-0 στη σειρά.

Για δεύτερο σερί παιχνίδι, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του σαρανταλέπτου, αλλά πάλι... κάτι τις έλειπε, με αποτέλεσμα να μην αποφύγει το αρνητικό αποτέλεσμα.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ο αριθμός

Ο Παναθηναϊκός είχε 47% στα δίποντα, 32% στα τρίποντα και 60% στις βολές, αλλά δεν το πλήρωσε απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν αυτός που γύρισε τον διακόπτη για τον Παναθηναϊκό με τα τρία σερί τρίποντα που πέτυχε σε διάστημα μερικών δευτερολέπτων, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Είχε 3/3 πίσω από τη γραμμή των 6μ75 και χάρη σε αυτόν δομήθηκε το +11 (57-46) του 30ου λεπτού.

Εν αντιθέσει με ό,τι είδαμε στον πρώτο ημιτελικό, απόψε ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ διαφορετικά το παιχνίδι. Σε σημείο να προηγηθεί με 9-0 μόλις στο 4ο λεπτό, την ώρα που ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε μέχρι το 9ο λεπτό, ενόσω βέβαια οι "πράσινοι" έκαναν τα... δικά τους.

Γι αυτό έφτασαν στο +16 (24-8) σε εκείνο το σημείο, με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει το έναυσμα και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν. Ο πλουραλισμός ήταν το μεγαλύτερο όπλο του "τριφυλλιού" στην πρώτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να έχει το πάνω χέρι.

Σε σημείο να γίνονται διαρκώς αλλαγές (σ.σ.: ο κόουτς των "πρασίνων" είχε χρησιμοποιήσει δέκα παίκτες στο πρώτο δεκάλεπτο) χωρίς να υπάρχουν αυξομειώσεις στην απόδοση της. Το σκηνικό επαναλήφθηκε μέχρι το 14ο λεπτό, αλλά τα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου μέρους ήταν άλλη ιστορία.

Ο "δικέφαλος" μεταμορφώθηκε, η είσοδος του Διαμαντίδη μπέρδεψε τους γηπεδούχους και κάπως έτσι το +13 (32-19) μετατράπηκε σε -4 (32-36) στο φινάλε του ημιχρόνου. Σε αυτό το 17-0 σερί του ΠΑΟΚ, ο Κάρτερ αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος, ο Λάνγκφορντ με τον Μαργαρίτη έκαναν καλή δουλειά στις δύο ρακέτες και οι "πράσινοι" έβλεπαν τα ποσοστά τους να πέφτουν, ολοκληρώνοντας εν τέλει το πρώτο μέρος με μόλις 20% (2/10) στα τρίποντα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, αφού ο Κάρτερ εξακολουθούσε να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Αμερικανός σκόραρε πότε κοντά πότε μακριά από το καλάθι, διατηρώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ (39-41), πριν αναλάβουν δράση οι Φώτσης και Μποχωρίδης.

Ο πρώτος πέτυχε πέντε σερί πόντους για να "γράψει" το +3 (44-41) του Παναθηναϊκού στο 25ο λεπτό, ενώ ο δεύτερος με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχε στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου ήταν ο βασικός λόγος που οι "πράσινοι" έφτασαν στο +11 (57-46) στο 30ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επιχείρησε να κάνει μία νέα ανατροπή, αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε. Ο Φώτσης με τον Μαυροκεφαλίδη κράτησαν μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό, που έκανε το 2-0 (75-61) και βρίσκεται πλέον μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 32-36, 57-46, 75-61.

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 2, Μποχωρίδης 11 (3), Γιάνκοβιτς 8, Φώτσης 14 (3), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 16 (1), Διαμαντίδης 6 (1), Μπλουμς, Παπαγιάννης, Κούπερ 7, Μόργκαν 7.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 6 (2), Λάνγκφορντ 11 (1), Λιάπης, Κάρτερ 20 (2), Τσόχλας, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 6, Κώττας, Όντουμ 3, Χαριτόπουλος 5 (1), Σαλούστρος 4.

Συνολική στατιστική

Παναθηναϊκός: 75 πόντοι, 12/20 βολές (60%), 18/38 δίποντα (47%), 9/28 τρίποντα (32%), 32-13 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 14 λάθη, 6 κοψίματα, 9 κλεψίματα.

ΠΑΟΚ: 61 πόντοι, 13/15 βολές (87%), 12/34 δίποντα (35%), 8/22 τρίποντα (36%), 30-6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 16 λάθη, 2 κοψίματα, 7 κλεψίματα.