STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 90-65

STOLISV

Άστοχος έξω από τα 6.75μ. αλλά και κακός κατά διαστήματα στην άμυνα στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στην επανάληψη και συνέτριψε με 90-65 τον Πανιώνιο, πριν τον κρίσιμο αγώνα (21/11) με τη Λιέτουβος. Πάγωσε το γήπεδο με τον τραυματισμό του Λάσμε στο γόνατο, αλλά απέφυγε τα χειρότερα ο Γκαμπονέζος σέντερ.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε για μία ακόμα φορά δύο πρόσωπα. Πραγματοποίησε μία μέτρια εμφάνιση, αλλά του ήταν αρκετή για να επιβληθεί εύκολα του Πανιωνίου με 90-65 για την 6η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Το δυσάρεστο για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι στο 23ο λεπτό του αγώνα ο Στεφάν Λάσμε τραυματίστηκε στο γόνατο κι ενώ έδειχνε αρχικά να σφαδάζει, το ιατρικό τιμ ανέφερε πως απέφυγε τα χειρότερα.

Στα του αγώνα, οι "πράσινοι" πάτησαν γκάζι στην επανάληψη και ξέφυγαν εύκολα στο σκορ με ένα επιμέρους 50-29 στο β' ημίχρονο.

Αυτή ήταν η 221η συμμετοχή με τον Παναθηναϊκό για τον Αντώνη Φώτση ο οποίος έπιασε στη σχετική λίστα τον Γιώργο Καλαϊτζή.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τζέιμς Γκιστ σε λιγότερο από 21 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και κέρδισε 5 φάουλ. Παράλληλα, έκανε μία εντυπωσιακή τάπα, ενώ είχε και 2 λάθη, σε μία εμφάνιση που συγκέντρωσε 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο αριθμός του αγώνα

Το 73% στα δίποντα ήταν σίγουρα ένας πολύ θετικός αριθμός για τον Αργύρη Πεδουλάκη που που είδε την ομάδα του για μία ακόμα φορά να σκοράρει με μόλις 27% από τα 6.75μ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο σερί 12-0 που έτρεξαν οι "πράσινοι" μετά τον τραυματισμό του Λάσμε. Ο Παναθηναϊκός συσπειρώθηκε και όντας καλύτερος από τον Πανιώνιο, κατάφερε να πάρει και διαφορά.

Ο αγώνας:

Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μη δίνουν καμία έμφαση στις άμυνες τους και να σκοράρουν κατά βούληση. Μετά το 15-16, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 7-0 και ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο με σκορ 22-16, έχοντας το Λάσμε πρώτο σκόρερ με 6 πόντους. Οι "πράσινοι" είχαν 4/6 βολές, 8/12 δίποντα και 0/1 τρίποντα, ενώ ο Πανιώνιος 2/4 βολές, 4/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν 10-7 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο β' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 9 πόντους διαφορά (25-16) με γκολ φάουλ του Λάσμε, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πολύ γρήγορα χάρη στο εξαιρετικό τους ποσοστό έξω από τα 6.75μ. (63% με 5/8 σουτ). Από την άλλη οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν στο απόλυτο μηδέν, καθώς είχαν αστοχήσει σε 6 προσπάθειες. Ωστόσο, ήταν εξαιρετικοί στα δίποντα (14/20) και κρατούσαν το προβάδισμα, καθώς ο Πανιώνιος είχε μόλις 35% (7/20).

Μόλις στα 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου, ο Στεφάν Λάσμε τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε κουτσαίνοντας παγώνοντας το γήπεδο. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει τα πατήματά του στο παρκέ και κατάφερε στο 27' να αποσπαστεί με 10 πόντους διαφορά, μετά από γκολ φάουλ του Διαμαντίδη. Το σερί άγγιξε το 12-0 και ο Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ με το σκορ στο 62-45, πριν το σκορ του δεκαλέπτου βρει τον Παναθηναϊκό στο +!8 (64-46).

Στο δ' δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να παγιώνουν τη διαφορά στους 20 πόντους (74-53), παίζοντας πιο απελευθερωμένα στο πρώτο τρίλεπτο. Πάντως, τα αμυντικά προβλήματα δεν έλειψαν για μία ακόμα φορά... Έτσι, οι "κυανέρυθροι" βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 74-61, όμως ακολούθησε σερί 8-0 (82-61). Το τελικό 90-65 έγραψε ο Γιάνκοβιτς με κάρφωμα μετά από ασίστ του Παππά.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-36, 64-46, 90-65.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3(1), Κάρι 10(2), Φώτσης 4, Ούκιτς 6, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 17, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς 4, Σανγκ, Ματσιούλις 14(1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 16(1), Σταμάτης, Μοτσενίγκος, Ντούβνιακ 3(1), Κάρτερ 12, Μίλμπουρν 8(2), Σκορδίλης 6, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 3, Σίμτσακ, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 9(3).