STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 82-71

Παίζοντας με μεγάλη ενέργεια και πάθος ο Παναθηναϊκός επέβαλε το ρυθμό του και παρ' ότι ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δ' δεκ. έφτασε στην τελική επικράτηση με 82-71 πανηγυρίζοντας τον τίτλο

Το "μπρέικ" που έκαναν οι παίκτες του Παναθηναϊκού την περασμένη Κυριακή στο ΣΕΦ τους έδωσε μεγάλη ψυχολογία όπως φάνηκε.

Στον 5ο και καθοριστικό τελικό, οι "πράσινοι" επικράτησαν με 82-71, έκαναν το 3-2 και τελικά πανηγύρισαν το 34ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Oι "πράσινοι" από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, έπαιξαν με μεγάλη ενέργεια και πάθος φροντίζοντας να πάρουν μεγάλη διαφορά κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα η διαφορά κυμαινόταν πάνω από τους 10 πόντους, ενώ έφτασε και τους 22 (60-38), ωστόσο ο Ολυμπιακός στο δ' δεκάλεπτο κατάφερε να αντιδράσει. Μείωσε στους 6, όμως τα άστοχα σουτ του σε καθοριστικά σημεία δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει περισσότερο (74-68).

Ένα καλάθι και φάουλ του Φώτση πανηγυρίστηκε έξαλλα στο 37' καθώς ήταν εκείνο που ξεκόλλησε την ομάδα από τους 74 πόντους.

O αριθμός του αγώνα

Τα 10 λάθη του Παναθηναϊκού ήταν σίγουρα ένα σημείο από το οποίο κέρδισαν πολλά οι "πράσινοι" που είχαν πολύ περισσότερα στα προηγούμενα παιχνίδια.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έπαιξε λιγότερο χάρη στο εντυπωσιακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού που επέτρεψε στον Αλβέρτη να τον κρατήσει στον πάγκο. Τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ. Συγκέντρωσε έτσι 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 19 λεπτά αγώνα.

Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ενώ τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Σίμονς παρέταξε ο Ολυμπιακός. Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του ήταν χάρμα ιδέσθαι... Πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Μάντζαρη και Λοτζέσκι (2-6) και τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Γκιστ και Λάσμε (15-10 στο 5').

Το δυναμικό ξεκίνημα των "πράσινων" επέτρεψε στον Αλβέρτη να ξεκουράσει σχετικά νωρίς τους Λάσμε και Γκιστ, ενώ ο Μπαρτζώκας πέρασε στο παρκέ τον Ντάνστον. Με τον Διαμαντίδη να κάνει γρήγορα 2 φάουλ, αλλά να μένει στο παρκέ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-12 στο 7'. Στη συνέχεια, οι Κάρι και Ούκιτς ανέλαβαν την οργάνωση και η διαφορά άγγιξε και τους 10 (22-12, 25-15). Ο Πρίντεζης έδωσε σημαντικές βοήθειες για τον Ολυμπιακό, ενώ το 28-19 του α' δεκαλέπτου, έγραψε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά εύστοχος έχοντας 8/11 δίποντα και 2/3 τρίποντα, έναντι 5/10 δίποντα και 3/11 σουτ έξω από τα 6.75μ. του Ολυμπιακού.

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός

Οι "αιώνιοι" τελείωσαν το α΄δεκάλεπτο όντας αλάνθαστοι (0-0) όμως με το καλημέρα στη β' περίοδο έκαναν από ένα λάθος. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που έδειξε περισσότερο συγκεντρωμένος. Τρέχοντας ένα επιμέρους 6-1, ξέφυγε με 34-20 (12.30'') και υποχρέωσε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ εσπευσμένα, καθώς η ομάδα του είχε χάσει την ψυχραιμία της.

Κι ενώ κάποιος επέμενε να παίζει με το λέιζερ στις επιθέσεις του Ολυμπιακού και γίνονταν εκκλήσεις από τα μεγάφωνα, οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν ένα σερί 6-0, μειώνοντας σε 34-26. Ωστόσο, ένα αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Ράιτ κι ένα τρίποντο από τον Διαμαντίδη στο 15.30'' έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 15 πόντους (41-26). Οι "ερυθρόλευκοι" προσπαθούσαν με το Λοτζέσκι να μείνουν μέσα στο ματς (είχε 13 πόντους στο 18', μειώνοντας σε 45-32), όμως ήταν πολύ άστοχοι στα μακρινά σουτ (3/14). Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +21 (53-32), έχοντας εκμεταλλευτεί την κακή άμυνα του Ολυμπιακού, τρέχοντας ένα επιμέρους 25-13 και υποχρεώνοντας τον αντίπαλο του σε 7 λάθη.

Διατήρησε το προβάδισμα

Με τον κόσμο να φωνάζει "όλε" στις βολές του Σπανούλη ξεκίνησε το γ' δεκάλεπτο, σε μία προσπάθεια να πικάρουν τον αρχηγό του Ολυμπιακού που είχε μείνει στους 2 πόντους στο ημίχρονο. Ένα τρίποντο του Ματσιούλις ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (60-38), ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους 16 (66-50), εκμεταλλευόμενος και τη βιασύνη των "πράσινων".

Ο Μάρντι Κόλινς είχε βαλθεί να κρατήσει τον Ολυμπιακό ζωντανό και πέτυχε 11 πόντους στο γ' δεκάλεπτο, μειώνοντας στο 30ό λεπτό σε 70-56. Τα 5 λάθη που έκανε ο Παναθηναϊκός σε συνδυασμό με τις κακές του επιλογές, έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να παίξει καλύτερα και να αναπτερώσει κάπως τις ελπίδες του.

Πάλεψε ο Ολυμπιακός για να το γυρίσει

Η πανηγυρική ατμόσφαιρα που επικρατούσε στις εξέδρες είχε μεταφερθεί και στο παρκέ, με τους παίκτες να κάνουν λάθη. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο και ο Παναθηναϊκός με ένα φτωχό 4-2 στο 34.30'' προηγούνταν με 74-58. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με σερί 10-0, πλησίασε σε 74-68 χάρη στο τρίποντο του Λοτζέσκι και έβαλε πίεση στον Παναθηναϊκό.

Ένα καλάθι και φάουλ του Φώτση στο τρίλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, πανηγυρίστηκε έξαλλα ενώ ο Ματσιούλις έγραψε το 79-68 στα 2.13'' πριν τη λήξη. Ο τίτλος επισφραγίστηκε για τον Παναθηναϊκό με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ στον αιφνιδιασμό που έγραψε το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 5(1), Φώτσης 10, Ούκιτς 9(1), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 11(1), Γκιστ 9(1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 15(1), Ράιτ 7.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι, Ντάνστον 11, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 7(1), Σλούκας, Κόλινς 11(1), Σίμονς, Λοτζέσκι 17(2), Πρίντεζης 16, Μάντζαρης 3(1).