STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός-Καβάλα 95-73

Υπό το βλέμμα του νεοαποκτηθέντα Ραμέλ Κάρι, ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη μαχητική Καβάλα με σκορ 95-71, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Τζέιμς Γκιστ που τελείωσε με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετικοί οι "πράσινοι" από τα 6.75μ. με 13/22 σουτ!

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Καβάλας, με σκορ 95-73.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να κάνει μία καλή προπόνηση με αντίπαλο την Καβάλα στο πρώτο εκ των δύο παιχνιδιών που ...χρωστούσε στο ελληνικό πρωτάθλημα, λόγω της συμμετοχής του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Επόμενο ματς για τον Παναθηναϊκό, εκείνο με αντίπαλο τον Απόλλωνα το ερχόμενο Σάββατο (11/5) στην Πάτρα.

Στα της αναμέτρησης με την Καβάλα, ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός σε γενικές γραμμές αντιδρώντας καλά στην αντεπίθεση των φιλοξενουμένων στο γ' δεκάλεπτο. Οι "πράσινοι" τελείωσαν το ματς με 59% στα τρίποντα και 13/22 σουτ, πυροβολώντας συνεχώς από τα 6.75μ.

Εξαιρετικοί στους αιφνιδιασμούς με 9/10, ενώ έλεγξαν απόλυτα και τα ριμπάουντ, έχοντας 17 περισσότερα "σκουπίδια" από την Καβάλα. Ο Τζέιμς Γκιστ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ απών ήταν ο Σχορτσανίτης που ταλαιπωρήθηκε από ενοχλήσεις στη μέση και προτιμήθηκε να μην ταλαιπωρηθεί.

Μετά από πολύ καιρό, ο Διαμαντίδης έπαιξε μόλις 15 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα, σε ένα παιχνίδι που ο Αργύρης Πεδουλάκης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Στο ΟΑΚΑ, βρέθηκε ο Ραμέλ Κάρι το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού που παρακολούθησε τον αγώνα της νέας του ομάδας.

Ορεξάτος μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ο οποίος προηγήθηκε με 12-2 στο 4' μετά από δίποντο του Ματσιούλις. Ο ίδιος ανέβασε τη διαφορά και πάνω από τους 10 πόντους (15-4). Από πολύ νωρίς ο Αργύρης Πεδουλάκης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και η διαφορά έφτασε τους 16 με το τέλος του α' δεκαλέπτου (22-6).

Με το ξεκίνημα της β' περιόδου, ο Κόλεμαν μείωσε σε 25-10, ωστόσο ακολούθησε ένα εκπληκτικό σερί 13-0 από τους "πράσινους" οι οποίοι με τους Διαμαντίδη, Μπανκς και Ματσιούλις να πυροβολούν από τα 6.75μ. εκτόξευσαν τη διαφορά στους 28 (!) πόντους. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (12/19 δίποντα και 6/12 τρίποντα) και να ελέγχουν πλήρως τα ριμπάουντ (23-10).

Στην επανάληψη, η Καβάλα με τους Κόλεμαν και Κριστέφσκι πήρε επιθετικές ανάσες και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Με επιμέρους 19-10 από πλευράς παικτών Βαγγέλη Αλεξανδρή, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 13 (57-44), υποχρεώνοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να πάρει άρον άρον τάιμ άουτ. Στο 27' ο Κόλεμαν με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 57-47, πριν ένα τρίποντο του Γκιστ δώσει τέλος στο σερί της Καβάλας (9-0).

Το 4ο φάουλ του Διαμαντίδη σε συνδυασμό με ένα ακόμα λάθος των "πράσινων", ήταν η αφορμή για να πέσει η διαφορά στους 9 (62-53). Πάντως, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με νέο σερί χάρη σε τρίποντο του Μπράμου και καρφώματα των Γκιστ και Λάσμε (69-53).

Ήταν δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός έπρεπε απλά να σοβαρευτεί για να ολοκληρώσει το παιχνίδι με τον με τρόπο που το ξεκίνησε. Όταν το έκανε εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους με το Λάσμε να γράφει το 76-56 στο 32'. Οι Μπανκς και Γκιστ έδωσαν σημαντικές βοήθειες στην επίθεση και ο τελευταίος επανέφερε τη διαφορά στο +24 (95-71) πριν ο Βελισσαρίου γράψει το τελικό 95-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 47-25, 69-53, 95-73

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9(1), Ματσιούλις 14(3), Ούκιτς 17(2), Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 3(1), Γκιστ 20(2), Μπανκς 11(3), Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 6(1), Σκορδίλης 1.

Καβάλα (Αλεξανδρής): Πιεβάλιτσα, Αράπης, Άρμπετ 8, Καλαμπάκας 5(1), Μανωλόπουλος 7(1), Στυλιανού 4, Δεμερτζής 11(1), Βελισσαριου 2, Μίτροβιτς 8, Κριστέφσκι 8(2), Κόλεμαν 20.