STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Κολοσσός 93-82

Ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού με 93-82 και να επιστρέψει στις νίκες, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Πρίντεζη

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 93-82 του Κολοσσού για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την περασμένη Κυριακή στο ΟΑΚΑ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Κολοσσό ο οποίος μέχρι στιγμής μετρούσε 4 νίκες και ήταν αήττητος, καθώς είχε εκτίσει και το ρεπό του την προηγούμενη αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στην επανάληψη κι ενώ ο Κολοσσός βρισκόταν συνεχώς πίσω του, ο Γιώργος Πρίντεζης αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Οι "ερυθρόλευκοι" έτρεξαν ένα επιμέρους 17-3 το οποίο τους επέτρεψε να ξεφύγουν στο σκορ.

Ο Χαρίσης μείωσε στους 7 (87-80) παροδικά όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο τέλος και ο Γκετσεβίτσιους με 2/2 τρίποντα επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους 10.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-0 και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης καθώς ο Κολοσσός έκανε με ευκολία το λάθος και πολλές φορές στην επίθεσή του δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το 11-4 που έγραψε ο Βασίλης Σπανούλης αποτέλεσε τη μεγαλύτερη διαφορά (+7) για τους "ερυθρολεύκους", οι οποίοι χρειάστηκε να τα... ακούσουν από τον Ντούσαν Ίβκοβιτς πριν ολοκληρώσουν το α' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-10.

Πάντως, ο Κολοσσός έδειχνε αποφασισμένος να παλέψει το ματς και παίζοντας χωρίς άγχος κατάφερε να κοντράρει στα επόμενα λεπτά τον Ολυμπιακό. Ο Χάινς μπορεί να έγραψε το 23-14 στο 13' όμως ο Κολοσσός με τους Μπόικιν και Τσάμη πλησίασε στους δύο πόντους (26-24), χάρη σε ένα γρήγορο 6-0.

Ωστόσο, ήταν δεδομένο ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού θα έβρισκαν το χέρι τους από τα 6.75μ. κάποια στιγμή. Οι Γκετσεβίτσιους και Άντιτς έδωσαν λύσεις στην ομάδα τους και ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 31-30 σε 40-32 χάρη σε ένα επιμέρους 9-2 το οποίο επιτεύχθηκε χάρη στην επιμονή του Άντιτς στο τέλος του ημιχρόνου καθώς μετά από άστοχη βολή του Γλυνιαδάκη πήρε το ριμπάουντ, πέτυχε το καλάθι και κέρδισε το φάουλ!

Σούπερ Πρίντεζης και διαφορά!

Κι αν περίμενε κανείς στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός να αυξήσει απλά τη διαφορά και να ξεφύγει, γελάστηκε. Ο Κολοσσός έπαιξε με πάθος και πλάνο στην επίθεση και ισοφάρισε στο 23' με τον Χαρίση να γράφει το 44-44. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα πέρασε και μπροστά στο σκορ με τον Χάτεν (47-48), όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει λύση στο επιθετικό τους πρόβλημα από τον Πρίντεζη.

Ο τελευταίος με 12 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 56-48 και έδωσε σημαντική ανάσα στην ομάδα του η οποία είχε πρόβλημα καθώς δύο και τρεις παίκτες έτρεχαν στο μαρκάρισμα του Σπανούλη, αλλά ο τελευταίος βοηθούσε με τις πάσες του. Ακολούθησε ένα καλάθι και φάουλ από τον Χάινς και πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Λούκας με τους οποίους συμπληρώθηκε ένα επιμέρους σκορ 17-3 του Ολυμπιακού (64-51).

Το 66-53 του γ΄δεκαλέπτου έδινε σαφές προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος απλά έπρεπε να διατηρήσει τα κεκτημένα για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Κι αυτό έκανε... Μάλιστα, οι παίκτες του Ίβκοβιτς ανέβασαν τη διαφορά και στους 16 πόντους με το σκορ να είναι 73-57 στο 33ο λεπτό του αγώνα.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λούκας, ενώ ο Κολοσσός μείωσε στους 9 παροδικά (85-76) χάρη στους εξαιρετικούς Χάτεν και Χόπσον, πριν ο Γκετσεβίτσιους βάλει κι αυτός το στίγμα του με 2/2 τρίποντα στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 40-32, 66-53, 93-82

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 13, Λούκας 13(2), Άντιτς 11(2), Σπανούλης 7(1), Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 2, Γκετσεβίτσιους 17(4), Γλυνιαδάκης 3, Πρίντεζης 22(3), Παπανικολάου 3. Μάντζαρης 2, Κατσίβελης.

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7(1), Χάτεν 16. Καλαϊτζής 2, Πάνος 2, Γεωργαλής 5(1), Ασημακόπουλος 4, Μπόικιν 9, Χαρίσης 10. Τσάμης 9. Χόπσον 18, Κομποδιέτας.