STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Καβάλα 85-60

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο της Καβάλας με 85-60 στο ΣΕΦ στο εξ αναβολής ματς για την 25η αγωνιστική.

Για το εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας της Καβάλας με 85-60.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τον Ολυμπιακό ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έμεινε εκτός δωδεκάδας, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο εγχειρισμένο του γόνατο, ενώ δεν αγωνίστηκαν επίσης και οι Έισι Λο, Τζόι Ντόρσεϊ.

Για τους νικητές ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας 22 πόντους και ο Κώστας Σλούκας πρόσθεσε 16 χωρίς να αστοχήσει σε σουτ. Στους σταμάτησε ο Γιώργος Πρίντεζης, με τον Βασίλη Σπανούλη να μένει στους 3 σε 16 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Από την Καβάλα, ο Νταμιάνοβιτς πέτυχε 14 πόντους και ο Τέιλορ είχε 12. Ακολούθησε ο αρχηγός της ομάδας, Χριστόφορος Στεφανίδης με 6 και ο Αγγελόπουλος με 10.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Καβάλα. Με τον Κάιλ Χάινς πέτυχε το 9-3, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης στο 6' σημείωσε το 14-3 για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και με δύο εύστοχες βολές από τον Κώστα Παπανικολάου θα αυξήσει την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στους 11 πόντους (16-5). Με αυτόν τον τρόπο κι έπειτα από καλάθι του Χάινς το πρώτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με 25-7 για τους Πειραιώτες.

Έπειτα, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με την Καβάλα πάντως να ανεβάζει την απόδοση της απέναντι στους Πειραιώτες. Η διαφορά θα κρατηθεί σε υψηλά επίπεδα με τον Νταμιάνοβιτς να μειώσει σε 45-19 και ο Γιώργος Πρίντεζης να πετυχαίνει το 47-20 για τους γηπεδούχους.

Η Καβάλα με τρίποντο του Τέιλορ θα μειώσει σε 49-25, ενώ ο Χριστόφορος Στεφανίδης θα ρίξει κι άλλο την διαφορά (49-27). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν θα δυσκολευτεί να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 24 πόντων κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Δεν ανησύχησε

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ και με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Κώστα Παπανικολάου θα σημειώσουν το 62-34, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα φροντίσουν να αυξήσουν την διαφορά ακόμα περισσότερο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 27 πόντων (70-43).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα πολύ δύσκολα θα μπορούσαν να αλλάξουν τα πράγματα, καθώς ο Γιώργος Πρίντεζης θα σημειώσει στο 34' το 74-49 κι ενώ είχε προηγηθεί σουτ τριών πόντων από τον Κοστόφ. Ο Πρίντεζης και πάλι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος θα πετύχει το 74-49 και ο Κώστας Σλούκας θα κάνει το 76-59.

Ο Παπανικολάου με δύο εύστοχες βολές θα σημειώσει το 81-53, ο Καραποστόλου με τρίποντο θα μειώσει σε 81-56 και ο Νταμιάνοβιτς θα κάνει το 81-58, 45 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή. Ο Ολυμπιακός τελικά θα φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 85-60 μετά από καλάθι του Χριστόφορου Στεφανίδη, ο οποίος θα διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 51-27, 70-43, 85-60.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Άντιτς 4, Σπανούλης 3, Κέσελ 3(1), Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 5(1), Γλυνιαδάκης 4, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 22(2), Μάντζαρης 5(1), Σλούκας 16(2), Κατσίβελης.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς, Γκεοργκίεφ 3(1), Αράπης, Αγγελόπουλος 10(2), Νταμιάνοβιτς 14, Τέιλορ 12(1), Στεφανίδης 6, Γεωργάκης 3, Κοστόφ 3(1), Καραποστόλου 5(1), Σίμτσακ 4.