STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - ΚΑΟΔ 103-67

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον ΚΑΟΔ στο ΣΕΦ, φτάνοντας στη νίκη με 103-67.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΚΑΟΔ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 103-67, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήθελαν μία εμφατική νίκη με καλή εμφάνιση και τα κατάφεραν κόντρα στους Δραμινούς τέσσερις ημέρες πριν τον αγώνα με την Αρμάνι στο Μιλάνο.

Από τους νικητές ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης πρόσθεσε 18. Για τον ΚΑΟΔ ο Κακαρούδης ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας 17 πόντους και ο Μισέλ πρόσθεσε 15.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να αποσπαστεί από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 7-2 στο 2ο λεπτό, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να ξεφεύγουν με 16-8 στο 7', ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο Σπανούλης και πάλι έκανε το 18-8 και ο Κακαρούδης που βρισκόταν σε πολύ καλή ημέρα μείωσε σε 18-10.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 20-10 και ο Σπανούλης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους, καθώς είχαν προηγηθεί δύο εύστοχες βολές του Κακαρούδη. Ο Πέρο Άντιτς με κάρφωμα πέτυχε το 28-12 και Ιωάννου μείωσε σε 28-14. Τελικά η πρώτη περίοδος θα κλείσει με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε το 31-14.

Τα πράγματα δεν θα αλλάξουν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κάιλ Χάινς να σημειώνει τέσσερις διαδοχικούς πόντους, κάνοντας το 39-18 για τους Πειραιώτες. Ο Κακαρούδης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 39-20, με τον Κώστα Παπανικολάου να πετυχαίνει το 41-20. Ο Δημήτρης Μαυροειδής με 1/2 βολές στο 16' έκανε το 45-24, με τον Κακαρούδη και πάλι να ευστοχεί για το 45-26.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, ο Έισι Λο έκανε το 53-30 και ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 55-30. Ο Μπένας θα μειώσει σε 55-32 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 58-32, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Πάτησε γκάζι...

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει το 63-37, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής σημείωσε το 67-38 για να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Ντέιλ (67-41), επτά λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Λο σημείωσε το 71-43, ενώ ο Μισέλ με 1/2 βολές έκανε το 71-44.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Κάιλ Χάινς έκαναν το 75-48 στο 28ο λεπτό. Ο Κακαρούδης με δύο εύστοχες βολές θα μειώσει σε 78-50 και ο Παπανικολάου θα σημειώσει το 80-50 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό στο +31 (80-50).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι Πειραιώτες πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι και κατάφεραν με τον Κάιλ Χάινς να κάνουν το 85-56 για να μειώσει και πάλι ο εξαιρετικός Κακαρούδης σε 85-59. Ο Δημήτρης Μαυροειδής πέτυχε το 90-59, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους 36 πόντους για τους "ερυθρόλευκους". Ο Νόουλς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 97-61, ενώ ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με 2/2 βολές σημείωσε το 101-61.

Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός θα καταφέρει να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 103-67 και να σημειώσει την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-32, 81-50, 103-67.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 4, Άντιτς 4, Σπανούλης 18(4), Περπέρογλου 2, Σλούκας 5(1), Μαυροειδής 12, Γκετσεβίτσιους 11(1), Πρίντεζης 20(2), Παπανικολάου 7(1), Μάντζαρης 6(2), Κατσίβελης 4(1).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 14(1), Καλαϊτζίδης, Ακεψεμαϊδης, Μπένας 4, Μισέλ 15, Κάρτερ 4, Κακαρούδης 17(1), Ντέιλ 6(1), Ζάρας 2, Ιωάννου 2, Πάλμερ 3.