STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Ίκαρος 100-63

Σοβαρός και συγκεντρωμένος παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στην πρόβα τζενεράλε πριν τον τελικό του Κυπέλλου, καθώς επικράτησε με 100-63 του Ικάρου

Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός για την 22η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ καθώς δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Ικάρου με σκορ 100-63.

Αυτή η νίκη που συνοδεύτηκε και από κατοστάρα αποτέλεσε την πρόβα τζενεράλε για τους "ερυθρολεύκους" πριν τον σαββατιάτικο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σκόραρε με 66% στα δίποντα και ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντ (38-26), έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση.

Από την άλλη, σίγουρα τα 19 λάθη που έκαναν οι παίκτες του προβλημάτισαν τον Θανάση Σκουρτόπουλο, ενώ η ομάδα του με μόλις 38% στις βολές σίγουρα δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.

Το μόνο που προκάλεσε προβληματισμό σε όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ ήταν η παρουσία του Λο στον πάγκο με πατερίτσες, κάτι που σημαίνει ότι πολύ δύσκολα θα προλάβει τον τελικό του Σαββάτου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και με του Ντόρσεϊ, Μάντζαρη να είναι ιδιαίτερα ορεξάτοι, προηγήθηκε με 15-4 στο 6ο λεπτό του αγώνα. Οι "ερυθρόλευκοι" έλεγχαν τα ριμπάουντ (8-4 στο 10') κάτι που τους επέτρεπε να τρέχουν με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια.

Ο Μπεκ μείωσε για τον Ίκαρο σε 15-8, ενώ με τρίποντο του Μάντζαρη στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 12 πόντους διαφορά. Ο Ίκαρος έκανε με ευκολία το λάθος, ενώ δεν μπορούσε να ακολουθήσει και το ρυθμό του Ολυμπιακού.

Η συνέχεια, ήταν ακόμα καλύτερη για τον Ολυμπιακό ο οποίος επέβαλε πλήρως το παιχνίδι του και κράτησε ψηλά το τέμπο. Με ένα δίποντο από τον Σκορδίλη, ο Ίκαρος μείωσε κάτω από τους 10 πόντους (33-24), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 11-2 που έκανε το σκορ 44-26.

Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και τελικά με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Παπανικολάου έγραψε τη μέγιστη τιμή της στους 20 πόντους (51-31). Τα 19 ριμπάουντ σε συνδυασμό με τα μόλις 5 λάθη και το 71% στα δίποντα, είχαν φέρει σε θέση ισχύος τον Ολυμπιακό.

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός

Στην επανάληψη, τίποτα δεν άλλαξε... Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και η διαφορά στο 25' άγγιξε τους 26 πόντους (63-37). Στη συνέχεια και αφού ο Βασίλης Σπανούλης είχε ταλαιπωρήσει αρκετά την αντίπαλη άμυνα, το τεχνικό τιμ των "ερυθρολεύκων" τον απέσυρε στον πάγκο κι ενώ ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" είχε μοιράσει 10 ασίστ.

Πάντως, όσοι κι αν πέρασαν στο παρκέ, ήταν εξαιρετικοί έστω κι αν το επιμέρους σκορ ήταν 18-11. Το γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 69-42 και όπως ήταν αναμενόμενο, η δ' περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και ο Ολυμπιακός με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 31-21 ολοκλήρωσε το ματς με κατοστάρα. Στο 35' η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 29 πόντους μετά από τρίποντο του Γκετσεβίτσιους που έγραψε το 82-53, ενώ ο Μιχάλης Πελεκάνος με λέι απ έγραψε την κατοστάρα στα 10'' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 51-31, 69-42, 100-63

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11(4), Άντιτς 3, Σπανούλης 7, Ντόρσεϊ 10, Κέσελ 12(3), Πελεκάνος 6, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 16, Μάντζαρης 10(2), Σλούκας 4.

Ίκαρος (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 4, Μπάξτερ 11(1), Κουμπούρας, Καράμπουλας, Τσιάρας 2, Βασίλιεβιτς 10(3), Αγαδάκος 5, Μπέινς 10, Μπεκ 11(3), Λιούμπισιτς 5(1), Παναγιωταράς, Λαρεντζάκης 5(1).