STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 93-74

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 93-74 στο ΣΕΦ, έκανε το 3-0 στους τελικούς και αναδείχθηκε για 11η φορά στην ιστορία του Πρωταθλητής Ελλάδας! Κορυφαίος ο Σπανούλης με 23 πόντους.

Το 11ο Πρωτάθλημα Ελλάδας της ιστορίας του κατέκτησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε δίκαια στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό με σκορ 93-74, κάνοντας για ακόμη μία φορά επίδειξη αγωνιστικής ανωτερότητας. Οι Πειραιώτες για πρώτη φορά στην ιστορία τους κατέκτησαν τον συγκεκριμένο τίτλο "σκουπίζοντας" τον αντίπαλο τους στους τελικούς με 3-0 νίκες και αναδείχθηκαν με πανηγυρικό και πανάξιοτρόπο Πρωταθλητές Ελλάδας για την σεζόν 2014-2015.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και κυριάρχησε στο παρκέ από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, έχοντας ένα συνεχόμενο και αυξανόμενο προβάδισμα στο σκορ. Οι Πειραιώτες "καθάρισαν" το ματς όταν βρήκαν ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να ακολουθήσει και τον Λοτζέσκι με τρίποντο στο 27' να εκτοξεύει την διαφορά στο +20 (69-49), με τη μέγιστη να φτάνει στο +22 (90-68) στο 37'.

Οι Πειραιώτες πήραν τη μάχη στα ριμπάουντ (29-21), είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (16/7) και ικανοποιητικά ποσοστά στο σκορ (19/33δ-57.6%, 11/25τρ-44%, 22/30β-73.3%), όντας ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στην επίθεση, φτάνοντας κοντά στους 100 πόντους στο ματς, σημειώνοντας 35 (!) στη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε το χειρότερο του παιχνίδι φέτος κόντρα στους ερυθρόλευκους, ήταν ευάλωτος στην άμυνα, ενώ του κόστισαν τα 17 λάθη του.

Δείτε το Live του αγώνα και πως φτάσαμε στο 93-74

Ο πολυτιμότερος του αγώνα

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του τρίτου τελικού. Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους σε 29 λεπτά, βάζοντας μεγάλα σουτ από τη περιφέρεια (4/10τρ), ενώ οργάνωσε μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδας με 5 ασίστ. Κομβική η παρουσία του στη τρίτη περίοδο, όταν και σημείωσε 8 σερί πόντους, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +15 (63-48) στο 25', βάζοντας την "σφραγίδα" του στο ματς.

Ο αριθμός του ματς

Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στην ιστορία του "σκούπισε" τον αντίπαλο του στους τελικούς, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 3-0 νίκες, ενώ για πρώτη φορά, επίσης, από το 1992 και μετά (σε επίπεδο ΕΣΑΚΕ), οι Πειραιώτες τελείωσαν την σεζόν μετρώντας πέντε σερί νίκες επί των πρασίνων (δύο στη κανονική περίοδο, τρεις στους τελικούς).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3, επιδιώκοντας να σκοράρει μέσα στο καλάθι, με τους πράσινους να δίνουν την μπάλα συνεχώς στον Μαυροκεφαλίδη για να βρουν λύσεις στην επίθεση. Ο Σλότερ με τρίποντο ισοφάρισε (6-6), με τους Μαυροκεφαλίδη-Ντάνστον να χρεώνονται από νωρίς με δύο φάουλ. Ο Παναθηναϊκός άλλαξε την άμυνα του, παίζοντας ζώνη, η οποία έφερε αποτέλεσμα, αλλά ο Ντάρντεν την τιμώρησε με τρίποντο, με τον Μάντζαρη στον αιφνιδιασμό να «γράφει» το 10-6 στο 5’. Οι Πειραιώτες είχαν πρόβλημα στα ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν συνεχώς επιθετικά, αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, μέχρι τη στιγμή που ευστόχησε ο Φώτσης, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (10-11) στο 8’. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν 5 σερί άστοχες βολές, ενώ με την καλή του άμυνα ο Παναθηναϊκός ανάγκαζε τον Ολυμπιακό να δοκιμάζει τρίποντα, καθώς δεν μπορούσε να σκοράρει μέσα στο καλάθι, με τον Λοτζέσκι με σουτ από τα 6.75 μέτρα να «γράφει» το 16-12, το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Πέτγουεϊ πήρε… φωτιά, καθώς πρώτα σκόραρε με ένα εντυπωσιακό ντράιβ και στη συνέχεια ευστόχησε από η περιφέρεια, κάνοντας το 23-16 στο 13’. Ο Παναθηναϊκός αναλωνόταν σε συνεχόμενα λάθη, με τον Μποχωρίδη να μειώνει με μπάσιμο και τον «ζεστό» Πρίντεζη να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε (26-18). Ο Αγραβάνης με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +9 (29-20), ο Ολυμπιακός σε κάθε ευκαιρία έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο, ο Λαφαγιέτ ήταν εύστοχος και εκείνος από τα 6.75 μέτρα, με τον Πρίντεζη ακολούθως να εκτοξεύει την διαφορά στο +14 (34-20) στο 15’, με τους γηπεδούχους να έχουν βρει τρομερό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Στο 8-0 σερί των γηπεδούχων έδωσε τέλος ο Σλοτερ με τρίποντο (34-23), το «τριφύλλι» επέλεξε και πάλι άμυνα ζώνης, με τον δραστήριο Πρίντεζη να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στον αντίπαλο, τελειώνοντας με άψογο τρόπο τις φάσεις στο χαμηλό ποστ (43-29), εξακολουθώντας να αποτελεί την μεγαλύτερη επιθετική σταθερά για τους ερυθρόλευκους. Ο Γιάνκοβιτς απάντησε με δύο σερί εύστοχα τρίποντα, μειώνοντας σε 46-35, ο Σπανούλης έδωσε έξοχη ασίστ στον Αγραβάνη που κάρφωσε, με τον Διαμαντίδη με βολές να διαμορφώνει το 51-39, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, με τη δεύτερη περίοδο να μετρά σε πόντους το εντυπωσιακό 35-27.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς όντας περισσότερο αποφασιστικός και με τον Μαυροκεφαλίδη μείωσε σε 51-46, με τους Πειραιώτες να κάνουν λάθη, έχοντας κακές επιλογές, με τον Μάντζαρη να χρεώνεται γρήγορα με τρία φάουλ. Ύστερα από δύο λεπτά δίχως σκορ ο Ολυμπιακός πήρε… ανάσα με κάρφωμα του Ντάρντεν, με τον ανεβασμένο Σπανούλη να δίνει έξοχη ασίστ στη συνέχεια και στον Πρίντεζη. Ο αρχηγός είχε πάρει… φωτιά, καθώς αφού ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα, ακολούθως σκόραρε στον αιφνιδιασμό τελειώνοντας τη φάση με σταυρωτή ντρίμπλα μέσα σε πανδαιμόνιο, διαμορφώνοντας το 63-48 στο 25’. Η διαφορά πήγε και στο +20 (69-49) με τρίποντο του Λοτζέσκι από τη γωνία, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν σε άμυνα, ριμπάουντ και επίθεση, κάνοντας ό,τι θέλουν στο παρκέ, έχοντας βρει ρυθμό, παίζοντας μπάσκετ με τεράστια αυτοπεποίθηση. Οι πράσινοι αντέδρασαν βρίσκοντας λύσεις με τον Μαυροκεφαλίδη (69-54), αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν ασταμάτητοι, βάζοντας μεγάλα σουτ με τους Λοτζέσκι και Χάντερ, με τη τρίτη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με 75-58.

Στη τελευταία περίοδο, ο Σλούκας μπήκε «ζεστός», καθώς με τρίποντο έφερε την διαφορά και πάλι στο +20 (78-58), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 80-68, φτάνοντας ένα επί μέρους σκορ 10-2. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τον ρυθμό του σε εκείνο το σημείο, με τον Σπανούλη να δίνει… ανάσα με τρίποντο (84-68) στο 35’, φτάνοντας τους 20 πόντους στο ματς. Τον ρόλο του… εκτελεστή τον ανέλαβε στη συνέχεια ο Μάντζαρης,ο οποίος με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +22 (90-68) στο 37’. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Σπανούλης με νέο τρίποντο έφτασε τους 23 πόντους (93-72),

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 51-39, 75-58, 93-74

Ανά δεκάλεπτο:16-12, 35-27, 24-19, 18-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(19/33 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 22/30 βολές, 29 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 λάθη, 3 τάπες, 7 κλεψίματα): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 10, Ντάνστον 5, Σπανούλης 23 (4), Ντάρντεν 9, Σλούκας 5 (1), Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 11 (2), Πρίντεζης 12, Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 5 (1), Καββαδάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(14/26 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 19/26 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 10 (2), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 17 (3), Φώτσης 11 (2), Νέλσον, Μαυροκεφαλίδης 14, Διαμαντίδης 5 (1), Μπατίστα 10, Μπλουμς, Κούπερ 7 (1), Μόργκαν.