STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Άρης 98-53

Ένας επιβλητικός και εντυπωσιακός Ολυμπιακός, κέρδισε εύκολα με 98-53 στο ΣΕΦ τον Άρη, έχοντας για "πολυβόλο" τον Λοτζέσκι με 17 πόντους, όπως και τον εξαιρετικό Ντάνστον (17π), κάνοντας με αυτόν τον τρόπο το 1-0 στη σειρά.

Για το πρώτο ματς της ημιτελικής σειράς των playoffs της Basket League, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στις νίκες, καθώς κέρδισε εύκολα τον Άρη στο ΣΕΦ με σκορ 98-53, έχοντας διάρκεια στην απόδοση του και προσήλωση στο πλάνο του. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στον Πειραιά το απόγευμα (18:30) της Παρασκευής (29/5). Στους τελικούς προκρίνεται όποιος συμπληρώσει τρεις επικρατήσεις, με τους ερυθρόλευκους να κατέχουν και το απόλυτα πλεονέκτημα έδρας έως το τέλος.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, έχοντας θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (24/12), πήραν τη μάχη στα ριμπάουντ (36/30) και είχαν εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση κοντά στο καλάθι (26/36-72.2%, 12/32-38.7%, 10/16β-62.5%), ξεκινώντας το ματς με 11/12 δίποντα. Όπλο τους για ακόμη μία φορά η καλή τους άμυνα, πιέζοντας από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης. Κόστισε στον Άρη το γεγονός πως είχε αρνητικό πρόσημο στον τομέα ασίστ/λάθη (13/22), όντας άστοχος από τη περιφέρεια (7/24τρ-29.2%).

Ο κόουτς Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον στους παίκτες του, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής, ζητώντας από εκείνους να πιέζουν σε κάθε φάση μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, αν το ματς και είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ντάνστον ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα, συμμετέχοντας σε όλους τους τομείς (17π, 6/6δ, 5/5β, 6ρ, 3κοψ), ήταν "πολυβόλο" στην επίθεση ο Λοτζέσκι (17π, 4/5δ), ενώ συνείσφεραν τα μέγιστα δημιουργικά οι Σλούκας (στη επιστροφή του) και Σπανούλης με 7 ασίστ ο καθένας. "Μπόμπερ" από την περιφέρεια ο Λαφαγιετ (12π, 4/6τρ, 3ασ), ενώ ο Άρης είχε για πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ (12π, 4/8δ, 3ρ).

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ο πρωταγωνιστής

Μπορεί ο Ντάνστον να είχε μεγαλύτερο βαθμό αξιολόγησης, αλλά MVP της αναμέτρησης ο εξαιρετικός Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος ήταν... πολυβόλο στην επίθεση. Τελείωσε το ματς όντας ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους, δίνοντας ώθηση στην ομάδα, μετρώντας 4/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα, σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την μεγαλύτερη νίκη του σε διαφορά επί του Άρη στα χρονικά της Basket League, καθώς κέρδισε με +45 (98-53) τους Θεσσαλονικείς στο ΣΕΦ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες επιδίωκαν να σκοράρουν από την περιφέρεια, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι σε καταστάσεις αιφνιδιασμού και τον Ντάνστον να «γράφει» το 6-3. Ο Πρίντεζης στη συνέχεια πήρε… φωτιά, σκοράροντας πρώτα από τη περιφέρεια και ακολούθως με ντράιβ (11-5), με τους Πειραιώτες να βγάζουν άμυνες και να τρέχουν στο τρανζίσιον, με τον Σπανούλη με μπάσιμο να φτάνει ένα 9-0 σερί για τους γηπεδούχους (15-5). Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει στο παιχνίδι, κάνοντας ό,τι θέλουν στο παρκέ, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +15 (25-10) με το σουτ του Λοτζέσκι, με τον εξαιρετικό Ντάνστον να φτάνει τους 10 πόντους στη πρώτη περίοδο. Το τέλος του δεκαλέπτου ήταν ονειρικό για τους ερυθρόλευκους, όντας μπροστά στο σκορ με το επιβλητικό 31-12, μετρώντας 11/12 (!) δίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Τσιάρας ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Πέτγουεϊ (36-15). Ο Άρης έπαιζε μία άμυνα με αλλαγές, η οποία έφερε αποτέλεσμα, συνεχίζοντας να παίρνει σκορ από την περιφέρεια (36-20), όπως και ο Ολυμπιακός με τους Σλούκα και Λοτζέσκι (41-20) στο 15’. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, βγάζοντας και συνεργασίες, με τον Χάντερ να τελειώνει τις φάσεις μέσα στη ρακέτα (46-20) και τον Σφαιρόπουλο να χαμηλώνει το σχήμα (Λαφαγιέτ, Σπανούλη, Σλούκα, Πρίντεζη και Αγραβάνη). Ο Άρης μείωσε σε 47-25 με τον Μούρτο, αλλά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σπανούλης αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε, με τον Αγραβάνη να «γράφει» το 52-25, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Λοτζέσκι με 11 πόντους (4/5δ).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επέλεξε να παίξει άμυνα ζώνης, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχιζε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τον δραστήριο Πρίντεζη, ενώ στη συνέχεια ο Ντάνστον έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (58-30). Ο Λοτζέσκι με νέο τρίποντο έφτασε τους 14 πόντους, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +31 (61-30) στο 25’. Ο Μάντζαρης στη συνέχεια σκόραρε με ντράιβ, ο Άρης αναλωνόταν σε άστοχα σουτ και σε λάθη, ο Λοτζέσκι συνέχιζε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, με τους Πειραιώτες να μην χαλαρώνουν ούτε λεπτό, κάνοντας νταμπλ-σκορ στο 28’ (68-34). Ο Βεζένκοφ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο ματς, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Λαφαγιέτ, με σκορ στο 30’ να «γράφει» 71-42 για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο κόουτς Σφαιρόπουλος ξεκούραζε τους βασικούς του παίκτες στον πάγκο ενόψει της συνέχειας, με τον Χάντερ να τελειώνει την φάση παίζοντας με πλάτη (77-46). Ο Κατσίβελης πέρασε για πρώτη φορά στο ματς ευστοχώντας και σε τρίποντο, με τον προπονητή των Πειραιωτών να ζητά εγρήγορση από τους παίκτες του σε κάθε φάση, σε κάθε άμυνα, παρά την μεγάλη διαφορά στο σκορ, με τους παίκτες του να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του. Ο Λαφαγιέτ ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +41 (91-50) στο 38’, ενώ ο παθιασμένος Αγραβάνης με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα ξεσήκωσε το κοινό. Ο κόσμος ζητούσε «100άρα» από την κερκίδα, αλλά οι Λαφαγιέτ-Σλούκας αστόχησαν. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός – Άρης 98-53, με τους Πειραιώτες να κάνουν το 1-0 στη σειρά με επιβλητικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53

Ανά δεκάλεπτο: 31-12, 21-13, 19-17, 27-11

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 17, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 12 (4), Λοτζέσκι 17 (3), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 3 (1).

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (3), Τσιάρας 5 (1), Δήμας, Ριντ 10 (1), Τόμας 6, Πουλιανίτης 4 (1), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 12 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 1.