STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 69 πόντους διαφορά το Λαύριο

Ο Ολυμπιακός διέλυσε το Λαύριο με 69 πόντους διαφορά (108-39). Κορυφαίος ο Σπανούλης (19π, 3/4τρ), πλουραλισμός στην επίθεση, εξαιρετική άμυνα και ομαδικό μπάσκετ από τους Πειραιώτες, οι οποίοι σημείωσαν την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ιστορίας τους σε επίπεδο Α1.

Για την 5η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Λαύριο στο ΣΕΦ με το επιβλητικό 108-39, σημειώνοντας μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του. Είναι η 3η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία των Πειραιωτών, η πρώτη μεγαλύτερη στην ιστορία του στην Α1 (η προηγούμενο ήταν απέναντι στο Παγκράτι με +65 πόντους, 123-58 από την περίοδο 1994) και η δεύτερη καλύτερη αμυντική βραδιά στην ιστορία των ερυθρολεύκων.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν με συγκέντρωση και αφοσίωση στην άμυνα από την αρχή έως και το τέλος του παιχνιδιού, είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς σκόραραν και οι δώδεκα παίκτες του Ολυμπιακού, με τους ερυθρόλευκους να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, μοιράζοντας 32 ασίστ στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (51-22), είχαν καλό ποσοστό από την περιφέρεια με 13/24 τρίποντα (54%) και έτρεξαν σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, παίρνοντας αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουος έκανε ροτέισον στους παίκτες και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, καθώς είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και πεντάδες για την ομάδα του στο παιχνίδι, όπως το να χρησιμοποιήσει κυρίως στο "3" τον Στρόμπερι, τον Παπαπέτρου στο "4" και τον Αγραβάνη στο "5". Κορυφαίος ο Σπανούλης (19π, 3ασ, 3/4τρ), βρήκε ρυθμό ο Παπαπέτρου (16π), καλό παιχνίδι σε όλους τους τομείς από τον Χάκετ (10π, 8ασ, 6ρ), ήταν "μπόμπερ" ο Λοτζέσκι (14π, 3/4τρ), ανεβασμένος ο Στρόμπερι (9π, 6ρ, 4ασ), βοήθησε ο Αθηναίου (2π, 5ασ, 7ρ).

Ο ΜVP της αναμέτρησης

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης τη αναμέτρησης, όντας εξαιρετικός στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους (3/3δ) και 3 ασίστ. Ήταν "μπόμπερ" από την περιφέρεια με 3/4 τρίποντα, σε σχεδόν 18 λεπτά συμμετοχής.

Ο αριθμός του αγώνα

Το Λαύριο μοίρασε μόλις 1 (!) ασίστ στο 28' και 3 ασίστ σε ολόκληρο στο ματς, μη μπορώντας να δημιουργήσει όπως θα ήθελε, έχοντας και πρόβλημα στα τελειώματα των φάσεων απέναντι στην ερυθρόλευκη άμυνα. Αντιθέτως, ομαδικό μπάσκετ από τον Ολυμπιακό, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 32 ασίστ, με τον Χάκετ να μοιράζει 8 τελικές πάσες. Επίσης, οι Πειραιώτες μάζεψαν 51 (!) ριμπάουντ στο ματς.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο. Το Λαύριο προηγήθηκε με σκορ 4-8, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα σερί 12-0 και... καθάρισαν το ματς, εκτοξεύοντας ακολούθως την διαφορά στο σκορ στα ύψη, φτάνοντας στο +31 (50-19) στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόπερι, Πρίντεζη και Γιανγκ, με τον Αμερικανό σέντερ να τραυματίζεται στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, αποχωρώντας με τον γιατρό της ομάδας. Το Λαύριο δεν ήταν καθόλου διστακτικό και κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 4-8 στο 4', με τους παίκτες του να παρουσιάζουν αγωνιστικό θράσος. Ο Πρίντεζης σε εκείνο το σημείο βρήκε λύσεις στην επίθεση, ενώ ακολούθως οι Σπανούλης και Στρόμπερι με τρίποντα έφεραν τους γηπεδούχους στο +6 (14-8) στο 7'. Οι ερυθρόλευκοι ακολούθως έτρεξαν ένα σερί 12-0 (16-8), έχοντας για μπροστάρηδες τους Πρίντεζη, Στρόμπερι και Σπανούλη στην επίθεση, με τον Αγραβάνη αντιθέτως να είναι άστοχος. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Πρωταθλητές να προηγούνται με σκορ 21-13.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Αθηναίου και Τσαϊρέλη, ο οποίος και διαμόρφωσε το νταμπλ-σκορ (26-13) για τους Πειριαιώτες στο 12'. Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, οι παίκτες του είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας (14 ασίστ στο πρώτο μέρος), με τον Γιανγκ στο 14' να επιστρέφει στο ματς και τον Παπαπέτρου ακολούθως να δοκιμάζεται στο "4". Ο "Παπ" κάρφωνε σε κάθε ευκαιρία, ο Χάκετ μοίραζε ασίστ και "πυροβολούσε" από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 38-15. Οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει και την πίεση τους στην άμυνα, κρατώντας σε χαμηλό σκορ το Λαύριο (27-6), ο Λοτζέσκι αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (46-19) με το 50-19 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίζει ελεύθερο μπάσκετ στην επίθεση, τελειώνοντας τις φάσεις με θεαματικό τρόπο, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ. Οι Πειραιώτες είχαν 55% ποσοστό (11/20) από την περιφέρεια, ενώ Παπαπέτρου και Αγραβάνης στο 33' διαμόρφωσαν το 90-35 στο 34'. Ο Μιλουτίνοφ μπήκε στο παρκέ σε εκείνο το σημείο, αλλά ο Σέρβος σέντερ έδειχνε εκτός ρυθμού. Ο Παπαπέτρου έριξε την... κατοστάρα (101-39) στο ματς στο 39', ο Μάντζαρης ήταν "ζεστός" από την περιφέρεια, με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν το Λαύριο με

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 50-19, 81-33, 108-39

Ανά δεκάλεπτο: 21-13, 29-6, 31-14, 27-6

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μάντζαρης 9 (4ασ), Πρίντεζης 7, Σπανούλης 19, Στρόμπερι 9 (4ασ), Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 16, Τσαϊρέλης 8, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 5, Χάκετ 10 (8ασ), Λοτζέσκι 14, Αθηναίου 2 (5ασ).

Λαύριο (Σερελής): Γιανγκ 5, Κρούμπαλι 5, Γιαννακόπουλος 8, Μπάρλος, Έβανς 9, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Νίξον 5, Περράκης 4, Κακλαμάνης, Καπόνης 3.

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού στο ματς

Τα στατιστικά του Λαυρίου στο ματς

Το 108-39 ειναι η 3η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, η 1η μεγαλύτερη στην ιστορία του στην Α1 και η δεύτερη καλύτερη αμυντική βραδιά στην ιστορία της ομάδας.