STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Τάλτον "σκότωσε" τον Άρη!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με δέκα σερί πόντους στο φινάλε από τον Γκάρι Τάλτον, το Ρέθυμνο πήρε σπουδαία νίκη επί του Άρη (69-60) και έκανε το δυο στα δυο στη Stoiximan.gr Basket League.

Τελικά, η νίκη του Ρεθύμνου στη Ρόδο, στην πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League δεν ήταν πυροτέχνημα. Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη υποδέχθηκε τον Άρη στο "Μελίνα Μερκούρη" και με κορυφαίο τον Γκάρι Τάλτον έφτασε σε μια σπουδαία επικράτηση (69-60), απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι πιο δυνατός, έχει περισσότερες λύσεις, αλλά... ψάχνεται μετά τον τραυματισμό του Βίκτορ Σανικίτζε.

Ο MVP

Ο Γκάρι Τάλτον έκανε τρομερό ξέσπασμα στο φινάλε. Έβαλε τρίποντο, δίποντο και 5/6 βολές, δέκα σερί πόντους δηλαδή, για να χαρίσει στο Ρέθυμνο μια σπουδαία νίκη, απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο. Ο βραχύσωμος Αμερικανός γκαρντ είχε επίσης 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην απογοητευτική εμφάνιση του Μαρμπλ (0 πόντοι, 0/3 τρίποντα σε 17 λεπτά), την κακή του Τζένκινς (4 πόντοι, 2/9 σουτ σε 25 λεπτά) και τη μέτρια του Μπάκνερ (7 πόντοι σε 14 λεπτά). Όταν οι τρεις Αμερικανοί δεν βοηθούν τον Άρη στο σκοράρισμα, ο Δημήτρης Πρίφτης θα έχει μεγάλο πρόβλημα. Ο Βασίλης Καββαδάς έκανε ό,τι μπορούσε (18 πόντοι, 6/7 δίποντα, 6/8 βολές σε 17 λεπτά), αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το 9% του Άρη πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Μόλις 3/33 είχαν οι Θεσσαλονικείς, ενώ συνολικά μέτρησαν 27% στα σουτ και είχαν οκτώ επιθέσεις περισσότερες από το Ρέθυμνο. Με τέτοια ποσοστά, δεν γίνεται να κερδίσεις εκτός έδρας. Και το γεγονός ότι οι κιτρινόμαυροι διεκδίκησαν το παιχνίδι σχεδόν μέχρι το τέλος, μάλλον ήταν ένα μικρό μπασκετικό θαύμα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτικό ήταν το Ρέθυμνο στο ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 8-0 στο δεύτερο λεπτό, με τον Πρίφτη να καλεί άμεσα timeout. Αυτό ήταν αρκετό για να ξυπνήσει την ομάδα του, που όχι μόνο ροκάνισε και μάζεψε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά (14-16) λίγο πριν το τέλος της περιόδου (14-21). Ο αγώνας έγινε σκληρό ντέρμπι στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να παλεύουν με νύχια και με δόντια για να μείνουν κοντά και τον Άρη να έχει σταθερά το προβάδισμα. Ο Άρνολντ έκανε καλή δουλειά στο σκοράρισμα, αλλά οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +4 (30-34) με τους Καββαδά - Κάμινγκς να έχουν 15 πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς κράτησαν το προβάδισμα στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως ένα ξέσπασμα του Ρεθύμνου του έδωσε το προβάδισμα (43-42), με τον Γιαννόπουλο να παίρνει μπροστά και το σερί να φτάνει στο 9-0. Το 50-44 του δεκαλέπτου ξεσήκωσε το κοινό στο "Μελίνα Μερκούρη", o Γιαννόπουλος έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 53-45, όμως η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν γρήγορα στο καλάθι (57-55) με τον Καββαδά να κάνει τρομερή δουλειά και στις δυο άκρες του γηπέδου, όμως ο Τάλτον έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 62-58.

Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου έβαλε νέο σπουδαίο καλάθι για το 64-59 και κάπου εκεί, ο Άρης δεν είχε άλλες δυνάμεις για να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Τάλτον έπαιρνε τη μπάλα, έβαζε τις βολές και ο κόσμος πανηγύρισε τη νίκη που φέρνει την ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Άρνολντ 11 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 8 (2/4 τρίποντα), Τάλτον 19 (2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη σε 30 λεπτά), Γιαννόπουλος 11 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 11 (4/4 δίποντα, 3/4 βολές), Σάφτενααρ 5 (1/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζάμπας 2, Έντουαρντς 2.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μάρμπλ, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 4 (2/9 σουτ), Κάμινγκς 12 (2/10 σουτ), Μπάκνερ 7, Ξανθόπουλος, Ζάρας 3 (1/7 τρίποντα), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Καββαδάς 18 (6/7 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 7 (2/9 σουτ).