STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Σάιμπερτ λύτρωσε τον ΠΑΟΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τρίποντο του Αμερικανού στα 8'' ο Δικέφαλος νίκησε με 84-83 τον Απόλλωνα Πάτρας, που είχε προηγηθεί με 12 πόντους στο 29', στο θρίλερ της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basketleague

Ο ΠΑΟΚ είδε τον... Χίκι με τα μάτια του, αλλά στο τέλος μίλησε ο Τζόρνταν Σάιμπερτ. Με τρίποντο 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο με 84-83 επί του Απόλλωνα Πάτρας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 65-77 στο 29', αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και κερδίσει σε ένα ματς θρίλερ

Ο Απόλλωνας είχε, βέβαια, τη δική του ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Τσιάρα ήταν άστοχο και στη συνέχεια ο 19χρονος Κόνιαρης έκοψε τον Καλινόσκι, που ούτως ή άλλως σούταρε από δύσκολη θέση.

MVP

Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του κορυφαίου κι ας μην είχε καθόλου καλή παρουσία στο υπόλοιπο παιχνίδι. Φτάνει που έβαλε το πιο μεγάλο σουτ της αναμέτρησης, το τρίποντο που έκρινε το παιχνίδι. Είχε συνολικά 9 πόντους με 4/4 βολές, 1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, όμως η ουσία είναι ότι έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ στα 8 δευτερόλεπτα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ηταν ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στα 30'' ο Καλινόσκι αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα πέντε πόντων στον Απόλλωνα. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έχασε το σουτ, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και εκμεταλεύτηκε τη δεύτερή του ευκαιρία. Εβαλε το τρίποντο με τον Σάιμπερτ και στη συνέχεια ο Τσιάρας αστόχησε στο δικό του τρίποντο. Κάτι απ' όλα αυτά να είχε γίνει διαφορά, θα είχε γραφτεί αλλιώς η ιστορία του ματς.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν ο κορυφαίος τους ΠΑΟΚ. Ο 24χρονος φόργουορντ δείχνει αναγεννημένος φέτος και είχε 20 πόντους με 6/7 βολές, 7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Εκαιρετικός ήταν και ο Χίκι για τον Απόλλωνα, με 26 πόντους με 4/8 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Ομως στο τέλος τους έκλεψε τη... δόξα ο Σάιμπερτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά και έκανε το 8-13 με τον Μπάνβιτς να κάνει εξαιρετική δουλειά. Τη σκυτάλη πήρε η Σλαφτσάκης και στο 7' έγινε το 14-22, όμως σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε και με τον Τσόχλα να δίνει το σύνθημα, μείωσε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 27-28.

Οταν ο Τσόχλας βρήκε συμπαράσταση στα πρόσωπα των Χρυσικόπουλου και Κόνιαρη και ο Δικέφαλος βελτίωσε ακόμα περισσότερο την εικόνα του. Επαιξε ωραίο και θεαματικό μπάσκετ και στο 14' το σκορ έγινε 39-31. Εκεί, όμως, που όλοι πίστεψαν πως το ματς πήρε το δρόμο του, ο Απόλλωνας επέστρεψε ακόμα πιο δυνατόν, με τον Καλινόσκι να "ζεσταίνεται" και τον Χίκι να ανεβάζει στροφές. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο ισοφάρισαν σε 44-44, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου έγραψαν και το 49-51.

Οι Πατρινοί ήταν εξαιρετικοί και στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και κάπως έτσι έγινε το 53-59 στο 25', με τον Διαμαντάκο να δίνει σημαντικές λύσεις. Ο Χίκι έκανε το 55-67 στο 29' και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 59-67, με τους Μπάνβιτς και Σλαφτσάκη να είναι σταθεροί και τον ΠΑΟΚ να τα περιμένει σχεδόν όλα από τον Χρυσικόπουλο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει τα δεδομένα στην τελευταία περίοδο και έκανε ακόμα ένα γρήγορο 5-0 (64-67), για να περάσει και μπροστά με 70-68 στο 33', με 2/2 βολές του Κλάντον. Επί μέρους 15-1 μέσα σε 4 αγωνιστικά λεπτά για τον ΠΑΟΚ, που δεν σταμάτησε εκεί και έγραψε το 72-68 αμέσως μετά. Ο Χίκι απάντησε και έκανε το 72-71 με τρίποντο και λίγο μετά το 73-74 με νέο τρίποντο στο 34'! Πάλι ο απίστευτος Χίκι έγραψε το 75-77, 3:28 πριν από το τέλος και ο Ράσελ το 75-79 αμέσως μετά.

Η διαφορά κυμάνθηκε για 3,5 λεπτά ανάμεσα στους 2 και στους 4 πόντους, μέχρι που ήρθε η ώρα του Σάιμπερτ. Ο Αμερικανός ήταν ψύχραιμος στην πιο καθοριστική στιγμή του αγώνα και με τρίποντο έκανε το 84-83 για τον ΠΑΟΚ, μόλις 8΄΄ πριν από τη λήξη. Ο Τσιάρας αστόχησε σε τρίποντο, ο Καλινόσκι κόπηκε από τον Κόνιαρη και ο Δικέφαλος πήρε τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα:27-28, 49-51, 59-67, 84-83.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Τέιλορ 3, Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 9 (1), Πέινερς 8, Χρυσικόπουλος 20, Κόνιαρης 6, Τσόχλας 10 (2), Μπράιαντ 7 (1), Κλάντον 12.

Απόλλων Πάτρας (Μέξας):Χίκι 26 (6), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης 11, Μπάβτσιτς 14 (3), Καλινόσκι 8 (2), Κόμπινς 2, Βεργίνης 6 (1), Ράσελ 2, Τσιάρας 8, Βίτκοβατς.