STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον... Μπάρλοου

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε για 35' λεπτά απέναντι στη μαχητικά Τρίκαλα και πήρε τη νίκη με 97-86.

Υπό το βλέμμα του Κεν Μπάροου, θρύλου του παρελθόντος του ΠΑΟΚ, το νέο αίμα του Δικεφάλου δυσκολεύτηκε στην Πυλαία απέναντι στα Τρίκαλα. Ο βασικός λόγος; Ο γιος του παλάιμαχου Αμερικανού, ο Κέλσεϊ Μπάρλοου, που με τη φανέλα των φιλοξενουμένων έκανε τα πάντα για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε περισσότερες λύσεις, για την ακρίβεια την φοβερή τετράδα των Μακ Φάντεν, Πέινερς, Μαργαρίτη και Κλάντον και έφτασε στη νίκη με97-86 . Σκορ που αδικεί την παρέα και εξαιρετικού προπονητή Γιάννη Καστρίτη (πολύ καλός και ο Μπιρούτα), που πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της και βοήθησε να διεξαχθεί ένα εξαιρετικό ματς.

MVP

Ηταν πολλοί αυτοί που ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ, όμως τον τίτλο του κορυφαίου παίρνει στα... σημεία ο Θάντιους Μακ Φάντεν. Ο Αμερικανός είχε 20 πόντους με 4/5 βολές, 2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και βοήθησε πολύ τον Δικέφαλο όταν το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κέλσεϊ Μπάρλοου, υπό το βλέμμα του πατέρα του, ήταν εξαιρετικός. Είχε 25 πόντους με 2/3 βολές, 7/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, είχε 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που τα Τρίκαλα έμειναν στη διεκδίκηση του ματς μέχρι το 35'.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε στην έδρα του, είχε περισσότερες λύσεις και όταν πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν λογικό να μην αντέξουν τα Τρίκαλα. Ηταν η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων, ειδικά από τη στιγμή που τέσσερις παίκτες του Δικεφάλου βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα στην επίθεση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα Τρίκαλα μπήκαν χωρίς φόβο στο γήπεδο και δια χειρός Μανωλόπουλου έκαναν το 12-16 στο 6'. Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε μετά το γρήγορο προβάδισμα των φιλοξενουμένων και αντέδρασε με τον Μακ Φάντεν και τον Πέινερς. Πέρασε μπροστά με 20-18 στο 8', για να έρθει η απάντηση από τον Μπάρλοου για τα Τρίκαλα και να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 24-26.

Ο Μπάρλοου μαζί με τον Μανωλόπουλο και τον Λίποβι ήταν οι λόγοι που οι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 7 (30-37) στο 14, αλλά ο Τσόχλας με 4 συνεχόμενους πόντους και στη συνέχεια ο Μακ Φάντεν, έφεραν το ματς στα ίσα (37-37), κάτι που δεν άλλαξε στο ημίχρονο (43-43).

Χάρη και πάλι στον Μπάρλοου τα Τρίκαλα έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 25' το σκορ έγινε 50-57. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, πέρασε την μπάλα στον Κλάντον καθ τον Μαργαρίτη και σιγά, σιγά ροκάνισε τη διαφιρά και μάλιστα στο 29' πήρε και προβάδισμα με 60-61. Ο δε Τσόχλας, με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου (με ταμπλό) έγραψε και το 69-64.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε τον έλεγχο στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρότι τα Τρίκαλα δεν τα παράτησαν ποτέ. Το 84-77 έγινε από τον Κλάντον στο 36' και ο ασταμάτητος Μακ Φάντεν έγραψε το 87-79 αμέσως μετά. Το τελικό 97-86 αδικεί ως διαφορά τα Τρίκαλα, αλλά απεικονίζει και το δίκαιο της νίκης του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα:24-26, 43-43, 69-64, 97-86.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τσόχλας 7 (2), Μαργαρίτης 17 (1), ΜακΦάντεν 20 (4), Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 4, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος, Πέινερς 19 (2), Κλάντον 20.

Τρίκαλα (Καστρίτης):Μανωλόπουλος 10 (2), Κάφι 4, Λίποβι 12 (1), Εζιούκου, Μπιρούτα 19, Τσαγκαράκης 11 (2), Πουλιανίτης 2, Μπάρλοου 25 (3), Καλλές 3, Βαρυτιμιάδης.