STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Λευκάδα με νταμπλ-νταμπλ του Κλάντον

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÄÏÎÁ ËÅÕÊÁÄÁÓ (MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÄÏÎÁ ËÅÕÊÁÄÁÓ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τέλος νίκησε εύκολα την Δόξα Λευκάδας με 84-67, με το ρεκόρ του να είναι πλέον στο 8-6. Nταμπλ-νταμπλ και πάλι ο Κλάντον (16π, 14ρ).

Για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (42-42) απέναντι στην ανταγωνιστική Λευκάδα, στο τέλος έφτασε σχετικά εύκολα στην νίκη, επικρατώντας με σκορ 84-67. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλέον ρεκόρ 8-6 και οι φιλοξενούμενοι 3-11, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

O MVP της αναμέτρησης

Ο Κιθ Κλάντον ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε ένα ακόμη νταμπλ-νταμπλ φέτος, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι έχοντας 16 πόντους (7/9δ) και 14 ριμπάουντ, κάνοντας... θραύση μέσα στην ρακέτα, σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην 4η περίοδο. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 13-0, εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (79-60) στο 35' έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και ακολούθως το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 31 πόντοι που πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να σημειώνει 4 συνεχόμενα τρίποντα.

Το ματς

Η Λευκάδα μπήκε στο ματς πιο δυνατά και στο 5' προηγήθηκε με +5 (7-12) με τον Χάρις, ο Τσαλδάρης με τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο +8 (9-17), με το 11-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, η Λευκάδα συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού στο παιχνίδι, με τον Ρόμπινσον να "γράφει' το 20-27 στο 15'. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +10 (28-38) στο 18', αλλά στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ απάντησε με τέσσερα σερί τρίποντα (Κόνιαρης, Πέινερς, Τσόχλας, Σάιμπερτ), φέρνοντας το σκορ στα ίσα (42-42).

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Σκοτ στο 25' να "γράφει" το 48-48. Στη συνέχεια όμως, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +10 (62-52) στο 29', βρίσκοντας πόντους από τους Πέινερς και Κλάντον, με το 64-57 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο ΠΑΟΚ πάτησε... γκάζι. Με ένα σερί 13-0, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +19 (79-60) στο 35', έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Η Λευκάδα δεν είχε άλλη ενέργεια, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στο τέλος εύκολα στην νίκη με σκορ 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 2, Σάιμπερτ 14 (1/7 τρίπ.), Πέινερς 16 (1), Κλάντον 16 (14 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 7, Τσόχλας 11 (2), ΜακΦάντεν 2, Μιλιένοβιτς 10, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Σκοτ 5 (1), Άμποτ 6 (3/10 σουτ), Ψαθάς 4, Ρόμπινσον 15 (3), Χάρις 6 (1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 4, Ταπούτος 12 (1), Ντόμπλας 3, Τσαλδάρης 10 (2).