STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ άλωσε το Λαύριο με κορυφαίους τους Χρυσικόπουλο-Κλάντον

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ άλωσε το Λαύριο, το οποίο λύγισε στην 4η περίοδο, παίρνοντας την νίκη με 73-63. Οι Θεσσαλονικείς είχαν σε εξαιρετική μέρα το δίδυμο των Χρυσικόπουλου (19π, 6ρ) και Κλάντον (17π, 16ρ) που έκαναν θραύση μέσα στην ρακέτα.

Για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, σε ένα ματς που ήταν ανταγωνιστικό για 30 λεπτά, ο ΠΑΟΚ άλωσε το Λαύριο, παίρνοντας την νίκη με σκορ 63-73 . Οι Θεσσαλονικείς έκαναν το ρεκόρ τους 4-1 στο πρωτάθλημα, στο 2-3 πλέον οι φιλοξενούμενοι.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Κιθ Κλάντον ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός σέντερ, ο οποίος το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ολοκλήρωσε το παιχνίδι μετρώντας ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (8/15δ) και 16 (!) ριμπάουντ (συν 2 ασίστ) σε 29 λεπτά συμμετοχής, κυριαρχώντας κάτω από την ρακέτα, αλλά και στο παιχνίδι πάνω από την στεφάνη. Άξιος συμπαραστάτης του ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ, όμως, έκανε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με τον Μπράιαντ να παίρνει... φωτιά στην επίθεση, βάζοντας μεγάλα σουτ, καταφέρνοντας να προηγηθεί και με +15 (52-67) στο 37'. Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο αριθμός του αγώνα

Το γεγονός πως ο κορυφαίος σκόρερ του Λαυρίου, Ντεμάριους Μπολντς, ήταν στο "μηδέν" στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ολοκληρώνοντας το ματς με μόλις 3 πόντους, έχοντας συνολικά 1/9 σουτ. Κυριάρχησε ο ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ με +16 (53-37),

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα (2-7), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Κλάντον, αλλά το Λαύριο απάντησε με ένα 6-0 σερί (8-7) στο 5'. Ακολούθως ο Τζόνσον έφερε τους γηπεδούχους στο +4 (18-14), με το 19-16 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Λαύριο προηγήθηκε με +5 (23-18) με τον Κακλαμανάκη, αλλά ακολούθως ανέλαβε δράση ο "καυτός" Χρυσικόπουλος, ο οποίος με σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (23-25) στο 14'. Στο 17', ο Έλληνας φόργουορντ, με τρίποντο, έφερε τους φιλοξενούμενους στο +6 (29-35), αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με τον Γιανγκ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να φέρνει μπροστά στο σκορ το Λαύριο (38-37).

Στην τρίτη περίοδο κυριάρχησαν οι καλές άμυνες, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βάλουν την μπάλα στο καλάθι, με το σκορ της περιόδου να "γράφει" 8-12 (46-49). Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και το Λαύριο ξέμεινε από δυνάμεις. Ο Μπράιαντ έβαζε μεγάλα σουτ, έχοντας πάρει... φωτιά στο σκορ, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με +9 (51-60) στο 35', αλλά και με +15 (52-67) στο 37' με τον Κλάντον, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το ματς. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην νίκη με σκορ 63-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-37, 46-49, 63-73

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 14 (5ρ), Γιανγκ 14 (6ασ), Αθανασούλας 5, Κοκ 9, Μπολντς 3, Τζόνσον 5, Πάντερ 9, Στεφανίδης, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης, Τέιλορ, Σάιμπερτ 8, Πέινερς 8, Κλάντον 17 (16ρ), Χρυσικόπουλος 19 (6ρ), Τσόχλας 2, Μιλιένοβιτς 7, Γλυνιαδάκης, Μπράιαντ 12 (4ασ).