STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός "σκούπισε" τον Άρη και πέρασε στους τελικούς

BASKET LEAGUE / 3ïò ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÁÑÇÓ (LATO KLODIAN / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 79-65, έκανε το 3-0 και προκρίθηκε στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League. Ξεχώρισαν Παπαπέτρου (18π) και Μάντζαρης (14π, 4/6τρ). Πρώτο ματς με Παναθηναϊκό την Κυριακή (28/5) στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 79-65, έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά, "σκούπισε" τους "κιτρινόμαυρους" και προκρίθηκε στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League, στους οποίους και θα διεκδικήσει το τρίτο του σερί πρωτάθλημα απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί την Κυριακή (28/5, 21:00) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Οι "κιτρινόμαυροι" θα διεκδικήσουν την τρίτη θέση κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Ντόμινικ Ουότερς δεν έπαιξε στην αναμέτρηση γιατί είχε ένα τράβηγμα στο πόδι.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, κάτι που το απέδειξε και στο Final Four της Κωνσταντινούπολης. Κόντρα στον Άρη ήταν ο MVP της αναμέτρησης, έχοντας πάρει... φωτιά από την περιφέρεια, ξεκινώντας το ματς με 4/4 τρίποντα. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (4/6τρ), μοιράζοντας και 3 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 18 πόντους, ο οποίος έκανε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ, καθώς μάζεψε 14 παραπάνω από τον Άρη. Συγκεκριμένα, μέτρησε 47 με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν 33.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +22 (49-27) στο 23', έλεγχε τον ρυθμό του ματς, αλλά στην τέταρτη περίοδο ο Άρης ροκάνισε την διαφορά, μειώνοντας στο 38' σε 71-62 με τον Κάμινγκς. Σε εκείνο το σημείο έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο-ψυχολογίας ο Παπαπέτρου (74-62), η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό και οι Πειραιώτες έφτασαν εύκολα στην επικράτηση.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με ένα γρήγορο 8-0 σερί, ύστερα από τρίποντο του Μάντζαρη, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν από νωρίς τον ρυθμό του ματς. Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 15-10, με τον Γκριν στην εκπνοή του δεκαλέπτου να φέρνει τους Πειραιώτες στο +9 (22-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Παπαπέτρου και Αγραβάνης έφεραν τον Ολυμπιακό στο +10 (28-18) στο 13', με την διαφορά να φτάνει και στο +12 (33-21) στο 16' με την συνεργασία των Σπανούλη-Μπιρτς. Οι Πειραιώτες έλεγχαν τον τομέα των ριμπάουντ, άρχισαν να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, έβαζαν σουτ από την περιφέρεια, με τον Πρίντεζη να παίρνει μπρος και να στέλνει την διαφορά στο +16 (39-23) με σερί πόντους, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείταιμε 39-25.

Στην τρίτη περίοδο, ο "καυτός" Μάντζαρης έφτασε τα 4/4 τρίποντα στο ματς και με δικό του μακρινό σουτ έφερε την διαφορά στο +22 (49-27) στο 23'. Ο Άρης προσπαθούσε να μείνει ανταγωνιστικός, ο Κάμινγκς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (57-39) στο 26', ο Μιλουτίνοβ έκανε ό,τι ήθελε μέσα στην ρακέτα (63-49 στο 29'), με το σκορ στο τέλος της περιόδου να βρίσκει τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 65-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια χαλάρωσης, ο Άρης βρήκε ρυθμό και με τον Χρηστίδη μείωσε σε 65-54 στο 32'. Οι δύο ομάδες σε εκείνο το σημείο κόλλησαν στο σκορ, με τον Παπαπέτρου στο 38' να σημειώνει ένα τρίποντο ψυχολογίας, καθώς έφερε την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (74-62), σε ένα σημείο που ο Άρης άρχιζε να ζορίζει τους γηπεδούχους. Στο τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με σκορ 79-65, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Παπαπέτρου που πέτυχε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-35, 65-49, 79-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 14 (4), Σπανούλης 10 (1), Γκριν 6, Μπιρτς 2, Γιανγκ 3, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 18 (2), Αγραβάνης 2.

Άρης (Πρίφτης): Φλιώνης 2, Κάμινγκς 21 (3), Γιάνκοβιτς 3 (1), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 3 (1), Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 9 (3), Τσαϊρέλης 8 (1), Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Μούρτος 5 (1).