STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός "σκούπισε" το Ρέθυμνο και πέρασε στα ημιτελικά

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο με 77-73, έκανε το 2-0 στην σειρά και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs. Κορυφαίος ο Ουόρικ με 17 πόντους (8/11) και 6 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Ρέθυμνο και στην Κρήτη με σκορ 73-77, έκανε το 2-0 στην σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs. Αναμένει να μάθει τον αντίπαλο του από το "ζευγάρι" ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, με τους Πειραιώτες να διαθέτουν έως και το τέλος των απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

O ΜVP της αναμέτρησης

Ο Χακίμ Ουόρικ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους (8/11δ), ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ, σε 21 λεπτά συμμετοχής, τελειώνοντας αρκετές φάσεις με θεαματικά καρφώματα. Παράλληλα, ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα μαζί με τον Χάροου.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όταν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να μετρήσει ένα εντυπωσιακό σερί 16-0, βρίσκοντας ρυθμό στο παιχνίδι του, ξεφεύγοντας με +19 (42-61) στο 28'.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε μέσα στο καλάθι, σημειώνοντας 44 (!) πόντους, ενώ είναι αξιοσημείωτη και η ευστοχία του Ρεθύμνου από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας το ματς με 12/23 (52%) τρίποντα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός στην έναρξη του παιχνιδιού βρήκε ρυθμό στην επίθεση και στο 6' προηγήθηκε με σκορ 6-13, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Χάντερ. Στην συνέχεια όμως, το Ρέθυμνο αντέδρασε, έκανε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 16-13, όντας εύστοχο από την περιφέρεια (3/5).

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με το Ρέθυμνο να ξεφεύγει με +4 (21-17) στο 13', αλλά ακολούθως ο Ολυμπιακός μέτρησε ένα σερί 7-0 (21-24). Ο Στρόμπερι με τρίποντο "έγραψε" το 23-27, ο Ντελινικάιτις δεν έχασε σουτ από την περιφέρεια (3/3τρ) και έδωσε στο 17' ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (29-27), με τους Πειραιώτες ακολούθως να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας και από την περιφέρεια με τον Παπαπέτρου, με το 36-40 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Στόουν με τρίποντο μείωσε στον πόντο (39-40) στο 23', ο Χάροου με τρίποντο μείωσε σε 42-45 στο 24', αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, έβγαλε άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Πειραιώτες να μετρούν ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 (42-61), ξεφεύγοντας με +19 (42-61) με τον Αγραβάνη στο 28'. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 49-66.

Ο Ολυμπιακός έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά στην τελευταία περίοδο ροκάνιζε την διαφορά, μειώνοντας σε 60-70 στο 34'. Ακολούθως ο Χάροου στο 1'28'' πριν το τέλος μείωσε το σκορ σε 71-75, οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους Πειραιώτες, αλλά στο τέλος οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους, παίρνοντας την νίκη με σκορ 73-77, αλλά και την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 36-40, 49-66, 73-77

Ανά δεκάλεπτο: 16-13, 20-27, 13-26, 24-11

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 9, Μάντεν 12, Γιαννόπουλος 3, Στόουν 3, Κάρτερ 14, Σχίζας 5, Σάφτενααρ 3, Τσακαλέρης 3, Χάροου 17, Παναρετάκης, Δουλγεράκης 3, Θεοδωρίδης 1

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 11, Σπανούλης 14, Μιλουτίνοβ, Μάντζαρης 4, Παπανικολάου 4, Χάντερ 11, Στρόμπερι 3, Ουόρικ 17, Χάκετ 4, Λοτζέσκι 5, Αθηναίου 2