STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με πολυφωνία στην επίθεση

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, καθώς σκόραραν και οι 12 παίκτες του, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 84-59 και απέχει 2 νίκες από την κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας. Ξεχώρισε ο Παπανικολάου (14π, 3ασ, 3κλ).

Για την 24η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 84-59, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, καθώς σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε στο παρκέ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Πλέον, οι Πειραιώτες απέχουν 2 νίκες από την κατάκτηση του πολύτιμου πλεονεκτήματος έδρας έως και τους τελικούς των playoffs. Ο Έρικ Γκριν έμεινε εκτός αποστολής για λόγους ξεκούρασης, καθώς είχε υποστεί τράβηγμα στον δικέφαλο.

O MVP της αναμέτρησης

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης. Ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 14 πόντους (4/5δ, 1/3τρ, 3/4β), 3 ασίστ και 3 κλεψίματα στο παιχνίδι, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα.

Ο αριθμός του αγώνα

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ, καθώς οι Πειραιώτες τέλειωσαν το ματς με 38 (12 επιθετικά) απέναντι στα μόλις 26 ριμπάουντ του ΠΑΟΚ. Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως σκόραραν και οι 12 παίκτες των Πειραιωτών στην αναμέτρηση, με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν πολυφωνία στην επίθεση. Απελπιστικά άστοχος από την περιφέρεια ο ΠΑΟΚ, καθώς μέτρησε μόλις 2/12 τρίποντα (16%).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, πίεσε στην άμυνα, είχε ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να παρουσιάζεται ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (12-7). Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες πάτησαν... γκάζι, με τον Παπανικολάου στο 14' να εκτοξεύει την διαφορά στο +21 (42-21). Από εκείνο το σημείο και μετά, η διαφορά ήταν συνεχώς σε διψήφιο αριθμό.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ στο 3' με γκολ-φάουλ του Πέινερς έφερε το σκορ στα ίσα (7-7), με τον Ολυμπιακό στην συνέχεια να βρίσκει ρυθμό και να φτάνει στο +7 (16-9) στο 7'. Οι Πειραιώτες ακολούθως έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, με τον Παπανικολάου με τρίποντο και τον Πρίντεζη με γκολ-φάουλ, να φέρνουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (26-14), με το 26-16 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 7-0, με το τρίποντο του Αγραβάνη να φέρνει την διαφορά στο +17 (33-16) στο 12', με τους γηπεδούχους να έχουν 4/6 τρίποντα στο ματς. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό, ο Παπανικολάου "έγραψε" το νταμπλ-σκορ στο ματς (42-21) στο 14', με τον Μπιρτς λίγο πριν το τέλος να τελειώνει την φάση με επιβλητικό κάρφωμα, με το 51-31 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πρίντεζης με τρίποντο στο 23' "έγραψε" το 56-33, ενώ με τον ίδιο τρόπο στο 26' ο Σπανούλης εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (61-37). Ο ΜακΦάντεν στην συνέχεια μείωσε σε 61-41, με τον Ολυμπιακό στο 30' να προηγείται με 67-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Τολιόπουλο, ο οποίος με τρίποντο "έγραψε" το 70-51 στο 34'. Ακολούθως έδωσε και alley-oop ασίστ στον Μιλουτίνοβ που τέλειωσε την φάση (80-57), με το 84-59 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 51-31, 67-49, 84-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 6, Ουότερς 5 (1), Πρίντεζης 12 (1), Σπανούλης 12 (2), Γιανγκ 4, Τολιόπουλος 3 (1), Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοβ 12, Παπανικολάου 14 (1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου 3 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπεϊ 6, Κόνιαρης 6, Πέινερς 11, Κλάντον 2, Μαργαρίτης 7 (1), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 3 (1), ΜακΦάντεν 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης 2, Παπαδόπουλος, Ασκά 14.