STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός εκτέλεσε με τρίποντα τον Άρη

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁÑÇÓ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁÑÇÓ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη στο ΣΕΦ με 69-55, έχοντας ρεσιτάλ τριπόντων στο πρώτο ημίχρονο (8/15), με τους Γκριν (14π) και Μάντζαρη (11π, 4ασ) να ξεχωρίζουν.

Για την 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 69-55 και παρέμεινε πρώτος στην κατάταξη (17-1 ρεκόρ) του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +19 (40-21) στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βάζοντας μεγάλα σουτ, με αποτέλεσμα να ελέγξουν τον ρυθμό. Ακολούθως διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα δίχως ανησυχία απέναντι στους "κιτρινόμαυρους" που πλέον έχουν ρεκόρ 10-8 στην διοργάνωση. Άτυχος ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος τραυματίστηκε στα πλευρά.

Ο MVP της αναμέτρησης

Οι Βαγγέλης Μάντζαρης και Έρικ Γκριν έκαναν την διαφορά για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας μεγάλη ώθηση στην επίθεση. Ο Έλληνας πλέι-μέικερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους (3/6τρ), 4 κλεψίματα και 4 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Έρικ Γκριν ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 14 πόντους (2/5τρ), μοιράζοντας και 2 ασίστ, σε 27 λεπτά παρουσίας στο παρκέ. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Τζένκινς (10π) και Κάμινγκς (12π).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με "βομβαρδισμό" τριπόντων στην αντίδραση του Άρη (22-19 στο 15'), σημείωσε 4 σερί εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα (2 ο Μάντζαρης, από 1 οι Πρίντεζης και Γκριν), μέτρησε επί μέρους σκορ 18-3 μέσα σε 5 λεπτά και εκτόξευσε το προβάδισμα του στο +19 (40-21) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθως οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού ως την λήξη τη αναμέτρησης.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ήταν "καυτός" στην περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο, μετρώντας 8/15 (53%) τρίποντα στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν ιδιαίτερα άστοχος, μετρώντας μόλις 1/7. Συνολικά στο ματς μέτρησε 9/22 (40.9%). Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως ο Άρης τέλειωσε το ματς εκτελώντας 4/5 βολές, με τους "κιτρινόμαυρους" να υποπίπτουν και σε 17 λάθη.

Το ματς

Ο Άρης ξεκίνησε το ματς έχοντας για σημείο αναφοράς τον Καββαδά μέσα στην ρακέτα, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό από την περιφέρεια και με αιχμή του δόρατος τους Γκριν και Παπανικολάου, οι οποίοι πέτυχαν δύο σερί τρίποντα, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 17-9 στο 8'. Σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, με το 20-9 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρης αντέδρασε, έβαλε σουτ από την περιφέρεια με τους Ζάρα και Γιάνκοβιτς, μειώνοντας σε 22-19 στο 15', με τον Ολυμπιακό να έχει μπλοκάρει επιθετικά. Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, αλλά η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση, με 4 συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια από τους Μάντζαρη (2), Πρίντεζη και Γκριν. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει... φωτιά από τα 6.75 μέτρα (8/15-53% στο πρώτο μέρος), εκτοξεύοντας το προβάδισμα τους στο +19, με το 40-21 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, έχοντας για μπροστάρηδες στο σκορ τους Γκριν (12π) και Μάντζαρη (11π, 3/5τρ).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με +19 (47-28) με τρίποντο του Παπανικολάου στο 25', αλλά ακολούθως ο Άρης απάντησε με σερί πόντους στον αιφνιδιασμό, κλέβοντας μπάλες ύστερα από πίεση στην άμυνα με τους Τζένκινς και Κάμινγκς, με τον Γιάνκοβιτς στο 28' να μειώνει σε 48-39. Το σκορ στο 30' βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 54-41.

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης προσπαθούσε να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους. Ο Αγραβάνης "έγραψε " το 58-41 στο 32', στο 37' ο ίδιος παίκτης έφερε την διαφορά στο +15 (65-50), με τους "ερυθρόλευκους" στο τέλος να φτάνουν στην νίκη με 69-55.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 11 (3), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 3, Γουότερς 2, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοβ 9, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 2.

Άρης (Πρίφτης): Τζένκινς 10 (2), Κάμινγκς 12 (1), Μούρτος, Καββαδάς 13, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Ζάρας 5 (1), Γκόρντον 2, Γιάνκοβιτς 9 (1), Τζάκσον 4.