STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός "δραπέτευσε" από το Βενετόκλειο

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÏÓÖÐ (Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÏÓÖÐ (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο Βενετόκλειο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ρυθμό και έφτασε στη νίκη με 70-59, με τους Πρίντεζη (11π, 4ρ) και Μπιρτς (11π, 6ρ) να κάνουν την διαφορά στη 3η περίοδο. Τραυματισμός για Σπανούλη.

Για την 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε (59-70) τον ανταγωνιστικό Κολοσσό στην Ρόδο και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας (ρεκόρ 16-1) του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι (7-11 ρεκόρ) κόντραραν στα ίσα τους Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο (35-35), προηγήθηκαν και με +6 (41-35) στο 22'', αλλά ακολούθως οι "ερυθρόλευκοι" απάντησαν με ένα 14-0 σερί, έλεγξαν το ματς και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο MVP της αναμέτρησης

Μπορεί ο Κώστας Παπανικολάου να ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα (13π), αλλά όταν ο Ολυμπιακός έκανε την διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γιώργο Πρίντεζης(11π, 4ρ) και Κεμ Μπιρτς (11π, 6ρ).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός στο 22' προηγήθηκε με 41-35, έλεγχε τον ρυθμό, αλλά σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες αντέδρασαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Απάντησαν με ένα επιβλητικό 14-0 σερί μέσα σε 4 λεπτά, έχοντας για μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Μπιρτς, "γράφοντας" το 41-49 στο 26'. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν εκείνοι κουμάντο στην εξέλιξη του ματς, φτάνοντας στην νίκη.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν απελπιστικά άστοχος στις βολές, μετρώντας 8/18 (44%), χάνοντας την μία βολή μετά την άλλη. Τέλειωσε την αναμέτρηση έχοντας 14/27, δηλαδή με ποσοστό ευστοχίας μόλις 51%.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, φτάνοντας στο +6 (6-12) με τρίποντο του Παπανικολάου, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες μπλόκαραν στην επίθεση. Ο Κολοσσός πήγε το ματς στις επαφές και κέρδισε αρκετά φάου, καταφέρνοντας με συνεχόμενες βολές να πάρει το προβάδισμα (15-14) στο 8' με τον Ρέλεφορντ. Το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-16.

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκοντα κοντά στο σκορ, με τους "ερυθρόλευκους" να σπαταλούν 10 χαμένες βολές (8/18). Ο Γουότσον με κάρφωμα έφερε το σκορ στα ίσα (26-26) στο 15', ο Ολυμπιακός ακολούθως άρχισε να βγάζει αιφνιδιασμούς με τους Σπανούλη-Πρίντεζη, με το 35-35 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, σε ένα ανταγωνιστικό ματς, με τους γηπεδούχους να κοντράρουν στα ίσα τους Πειραιώτες.

Στην τρίτη περίοδο, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 41-35 στο 22' με τον Τσούκου, έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι του. Ακολούθως, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε ιδανική αντίδραση. Οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλαν σουτ, είχαν αυξημένη ενέργεια, έπαιρναν ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, με το σερί τους να φτάνει στο 14-0 στο 26', "γράφοντας" το 41-49 με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μάντζαρη, Πρίντεζη, Μπιρτς και Σπανούλη. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 46-55, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό και να ελέγχουν πλέον εκείνοι τον ρυθμό του ματς. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Σπανούλης αποχώρησε για τα αποδυτήρια, καθώς ένιωσε τράβηγμα στον προσαγωγό.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μπιρτς με κάρφωμα έφερε την διαφορά στο +13 (51-64) στο 32' για τον Ολυμπιακό, ο Ρέλεφορντ μείωσε σε 59-64 στο 38', βάζοντας και πάλι "φωτιά" στο ματς, αλλά ακολούθως μίλησαν οι Λοτζέσκι και Παπανικολάου. Ο πρώτος με τρίποντο και ο δεύτερος με λέι-απ, "έγραψαν" το 59-69 στα 56'' πριν το τέλος, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στην νίκη με σκορ 59-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10 (3/10 δίπ.), Τσούκου 5, Ρέλεφορντ 7, Βασιλόπουλος 7, Χολ 13 (1), Λιάπης, Σαλούστρος 2, Άχονεν 8 (2), Παπαδάκης, Ουάτσον 4, Γεωργαλλής 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 11 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης 4 (1), Σπανούλης 5, Γκριν 2, Παπαπέτρου 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 6, Λοτζέσκι 10 (1).