STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Μπολντς έδωσε τη μεγάλη νίκη στο Λαύριο μέσα στη Λευκάδα

BASKET LEAGUE / ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΛΑΥΡΙΟ (Eurokinissi Sports / ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ) EUROKINISSI SPORTS

Με 2/2 βολές του Αμερικανού μόλις 3.9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, το Λαύριο πήρε το θρίλερ επί της Δόξας με 64-63.

Ο Ντε Μάριους Μπολντς ήταν... φευγάτος, όμως έμεινε στο Λαύριο για να μην του λείψει τίποτα. Και με δύο δικές του βολές μόλις 3.9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έγραψε το 63-64 και παράλληλη υπέγραψε το μεγάλο διπλό μέσα στη Λευκάδα.

Ηταν ένα συγκλονιστικό ματς, με το Λαύριο να προηγείται με 17 πόντους στο ημίχρονο, τη Λευκάδα να γυρίζει το ματς και να περνάει μπροστά με 6 στο 30' και εν τέλει να κρίνονται όλα στις λεπτομέρειες. Η Δόξα έκανε το 63-62 στα 8'' με τον Ρόμπινσον, αλλά την τελευταία κουβέντα την είπε ο Μπολντς.

MVP

Ποιος άλλος; Ο ΝτεΜάριους Μπολντς πέτυχε 22 πόντους και ήταν ο άνθρωπος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τέταρο δεκάλεπτο. Εβαλε 22 πόντους με 2/2 βολές, 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και παρά τα 8 λάθη που έκανε, δεν ήταν καθόλου μοιραίος. Ηταν αυτός που έδωσε τη νίκη στο Λαύριο με 2/2 βολές στο τέλος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Δόξα Λευκάδας έμοιαζε να ελέγχει το ματς, όταν από το -17, βρέθηκε στο +6 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ομως δεν έπαιξε μυαλωμένα, άφησε το Λαύριο να επιστρέψει στο παιχνίδι και όλα να κριθούν στη... ρώσική ρουλέτα. Εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν νικητές.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα τρίποντα κράτησαν μέσα στο παιχνίδι το Λαύριο και ουσιαστικά του έδωσαν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11 στα 24 έξω από τα 6.75 και κατάφεραν να πάρουν ένα μεγάλο διπλό.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το Λαύριο πήρε εξ αρχής τα ηνία, με τον Πάντερ να πετυχαίνει 9 γρήγορους πόντους και να βάζει μπροστά την ομάδα στο 7 (7-16). Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Μπολντς και με συνεχόμενα δικά του καλάθια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 13-23 στο 12'. Στην εξίσωση για το Λαύριο μπήκαν και οι Ελληνες, με τον Κακλαμανάκη και τον Στεφανίδη να δίνουν πολύτιμες λύσεις. Το σκορ έγινε 15-32 στο 16' και μόνο τότε υπήρξε αντίδραση από την Δόξα. Βελτίωσε την άμυνά της, έκλεψε μπάλες, βρήκε εύκολα καλάθια και με επί μέους 9-2, μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 24-34.

Ο Τσαλδάρης βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ρόμπινσον ανέβασε στροφές και η Λευκάδα προηγήθηκε με 37-34 στο 25'. Με άλλα λόγια οι γηπεδούχοι έκαναν επί μέρους 22-2 μέσα σε 8 λεπτά και το παιχνίδι γύρισε. Ο Πάντερ έδωσε ανάσα στο Λαύριο και ισοφάρισε σε 37-37, αλλά ο Σκοτ είχε κέφια και η Δόξα έκανε το 45-39 , σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.
Το Λαύριο ξύπνησε στην τελευταία περίοδο και με σερί 0-7 έκανε το 45-46 στο 33'. Ο Τσαλδάρης απάντησε με τρίποντο (48-46), αλλά ο Μπολντς το πήρε πάνω του και έγραψε το 50-53 στο 35'. Μασάμπε και Σκοτ έβαλαν εκ νέου μπροστά τη Λευκάδα (56-53 στο 38'), αλλά ο Μπολντς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με μεγάλο τρίποντο έκανε το 58-60 στο 39' . Ο Πάντερ με 2/2 βολές έγραψε το 58-62 στα 56'', όμως ο Ταπούτο με τρίποντο μείωσε σε 61-62 στα 40''.

Ο Ρόμπινσον το πήρε πάνω του και με προσωπικό καλάθι έγραψε το 63-62, μόλις 8'' πριν από τη λήξη. Ο Μπολντς πήρε την μπάλα, κέρδισε δύο βολές στα 3.9'', ήταν εύστοχος και έδωσε τη νίκη στο Λαύριο (63-64).

Τα δεκάλεπτα:13-21, 24-34, 45-39, 63-64

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος):Δεμερτζής, Μπασάμπε 10, Ψαθάς, Τσαλδάρης 9(2), Πατελωτής, Σκοτ 17(1), Ντόμπλας 4, Ρόμπινσον 17(1), Τζόνσον, Ταπούτος 6(1), Ροντογιαννης, Ιωακειμίδης

Λαύριο (Σερέλης): Σέλτον 8, Χάμιλτον, Στεφανίδης 11(3), Αθανασούλας 2, Περράκης, Κακλαμανάκης 4, Αναγνωστάκης, Κοκ 3, Πάντερ 14(4), Τσίρος, Μπολντς 22(4), Γκρέι