STOIXIMAN BASKET LEAGUE

O μαχητής Άρης νίκησε τον Κόροιβο στην δεύτερη παράταση

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Άρης βρέθηκε στο -22 (34-12) στην Αμαλιάδα, κατάφερε να στείλει το ματς σε δύο παρατάσεις (76-76 και 90-90) και στο τέλος έδειξε χαρακτήρα, παίρνοντας ένα δύσκολο "διπλό" με 99-90. ΜVP ο σωτήρας Μαρμπλ (28π, 10ρ).

Για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (76-76, 90-90), ο μαχητής Άρης σημείωσε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη, καθώς βρέθηκε στο -22 (34-12) στο 10', όντας και πίσω στο σκορ σε ολόκληρη την κανονική διάρκεια του ματς. Στο τέλος, όμως, οι "κιτρινόμαυροι" έδειξαν χαρακτήρα, ο Κόροιβος ξέμεινε από δυνάμεις και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε σε μία αγχώδης αλλά και πολύτιμη επικράτηση με 99-94, ύστερα από 50 λεπτά αγώνα. Ρεκόρ 3-3 για τους φιλοξενούμενους, στο 1-5 πλέον οι γηπεδούχοι.

Ο ΜVP της αναμέτρησης

Ο Ντέβιν Μαρμπλ, ο οποίος αγωνίστηκε στα 47 (!) από τα 50 λεπτά της αναμέτρησης, ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι μετρώντας 28 πόντους (11/17 δίποντα) και 10 ριμπάουντ, βάζοντας πολύτιμα σουτ όποτε το χρειάστηκε η ομάδα του. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Κάμινγκς (27π, 7ρ, 7ασ) και Γιάνκοβιτς (17π). Ο... σωτήρας Μαρμπλ, με δύο προσωπικά σουτ, έστειλε ισάριθμες φορές το ματς σε παράταση, δίνοντας παράταση ζωής στην ομάδα του, η οποία στο τέλος... δραπέτευσε με το "διπλό" από την Αμαλιάδα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Κόροιβου ξέμειναν από δυνάμεις. Ήταν απελπιστικά άστοχοι, χάνοντας ακόμη και βολές και δεν είχαν ενέργεια. Αντίθετα, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν χαρακτήρα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και όταν ο Μαρμπλ "έγραψε" το 90-96 στο 47' ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς.

Ο αριθμός του αγώνα

Το εκπληκτικό 15-0 με το οποίο ξεκίνησε το ματς ο Κόροιβος, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον Μαρμπλ με δίποντο να ισοφαρίζει για πρώτη φορά (76-76) δευτερόλεπτα πριν την λήξη, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το ματς:

Ο Κόροιβος πραγματοποίησε ένα ονειρικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, βρίσκοντας εντυπωσιακό ρυθμό στο παιχνίδι του, απέναντι σε έναν Άρη που αναλώθηκε σε λάθη, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-0 μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, φτάνοντας στο +19 (23-4) στο 6'. Ο Σπυριδωνίδης με προσωπική ενέργεια "έγραψε" το 34-12 (+22) στο τέλος του δεκαλέπτου, με τους "κιτρινόμαυρους" να αδυνατούν να αντιδράσουν.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρης κατάφερε να μειώσει την διαφορά με τον Γιάνκοβιτς (38-24 στο 15'), αλλά ο Κόροιβος έπαιζε μπάσκετ με αυτοπεποίθηση, με την άμυνα του Άρη να μην μπορεί να σταματήσει το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων. Ο Μιλουτίνοβιτς συνέχιζε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, με τον Μπράουν να φτάνει τους 14 πόντους στο ημίχρονο και τον Κόροιβο να προηγείται με 51-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης βρήκε ρυθμό, έβαλε μεγάλα σουτ χάρη στους Κάμινγκς, Τζένκινς και Μαρμπλ, καταφέρνοντας να μειώσει σε 62-52 στο 27'. Ο Κόροιβος συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό, έχοντας το προβάδισμα, αλλά οι "κιτρινόμαυροι" στο 30' έριξαν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (67-58).

Ο Άρης στην τελευταία περίοδο βελτίωσε την άμυνα του, πέρασε στην αντεπίθεση, οι ξένοι του έβαλαν μεγάλα σουτ, ροκάνισε την διαφορά και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, ύστερα από ένα κρίσιμο δίποντο του Μαρμπλ (76-76). Στην παράταση ο Μπράουν έβαλε μεγάλο τρίποντο, αλλά λίγο πριν το τέλος ο Μαρμπλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (90-90), στέλνοντας το παιχνίδι για δεύτερη φορά στον έξτρα χρόνο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι παίκτες του Κόροιβου ήταν κουρασμένοι, ξέμειναν από δυνάμεις, έχαναν σουτ και βολές, με τους "κιτρινόμαυρους" να δείχνουν χαρακτήρα και τον Μαρμπλ να φέρνει την ομάδα του στο +6 (90-96) στο 43'. Στο τέλος οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην νίκη με σκορ 94-99.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76, 90-90, 94-99

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (1), Μπράουν 27 (5), Μιλουτίνοβιτς 11 (3), Μιχάλογλου 1, Βαν Όστρουμ 8 (1), Σαχπατσίδης 6, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 6 (1), Αποστολίδης, Χολ 24.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 28 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 13 (2), Κάμινγκς 27 (3), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 17, Ντραγκίσεβιτς.